Egzekucja komornicza KROK po KROKU – jak szybko działa komornik??

Witam. 3 lata temu dostałam nakaz sądowy zapłaty prawie 20.000 zł dla T-mobile, są to koszty karne odsetek, które operator zażądał “za niezapłaconą fakturę w kwocie 1000 zł” Pisałam o rozłożenie długu z T-mobile na raty, odrzucono prośbę…

Teraz nie ma mnie w domu, mam kłopoty z kręgosłupem. Przyszło jakieś pismo od komornika, córka nie mogła odebrać. Czy komornik może działać teraz bez mojej wiedzy?


Postępowanie komornicze krok po kroku

Niestety pismo od komornika jest odpowiedzią na brak reakcji na nakaz zapłaty. Rozumiem, że zgromadzenie 20 tysięcy złotych było niemożliwe, a skoro wierzyciel nie chciał negocjować, to sprawa została zostawiona sama sobie. Niestety T-Mobile tak tego nie zostawił i oddał sprawę do sądu rejonowego, który wyznaczył komornika do prowadzenia postępowania egzekucyjnego.

Nawet nieskuteczne doręczenie, kiedy dłużnik nie może odebrać pisma od komornika, traktowane jest teraz jako doręczenie, a więc teoretycznie zostałaś powiadomiona o swoim długu.

Zatem niestety tak, komornik może działać, bez dalszego informowania dłużnika o tym, co zamierza zrobić. Z tym że komornik działa na mocy postanowienia sądu, który wydał tytuł wykonawczy.

Tytuł wykonawczy wskazuje sposób egzekucji, jaki wybrał wierzyciel.

wniosek-o-wszczecie-egzekucji

Może to być na przykład zajęcie konta bankowego, zajęcie wynagrodzenia za pracę czy zajęcie nieruchomości, jaką posiada dłużnik. Takie właśnie informacje były w tym piśmie, które przyszło.

Ale ponieważ to pismo nie doszło do was skutecznie, to przepadł termin 14 dni na odwołanie od wyroku sądu. Ewentualnie można zgłosić wniosek o wstrzymanie postępowania, bo nie miałaś właśnie tego 14-dniowego terminu na złożenie odwołania, ale skoro wiesz, że takie pismo istnieje, ale po prostu do Ciebie nie doszło, nie wiem, czy zostanie ono wtedy rozpatrzone pozytywnie. Aczkolwiek można próbować!

W tym miejscu warto poczytać artykuły dotyczące nakazu zapłaty i możliwości złożenia sprzeciwu:

Co prawda samo przedawnienie długu w T-Mobile zgodnie z artykułem 118 Kodeksu cywilnego ma 3-letni termin, ale skoro został wydany nakaz zapłaty, to niestety przedawnienie następuje dopiero po 6 latach od daty prawomocności orzeczenia, a zatem tutaj nie upłynął jeszcze termin i faktycznie komornik ma prawo ścigać od Ciebie dług za T-mobile.

Jak sprawdzić co było w piśmie z sądu?

Najlepiej by było dowiedzieć się, który komornik zajmuje się Twoją sprawą i złożyć u niego wniosek o wgląd do swoich akt komorniczych, aby dowiedzieć się więcej. Taki wniosek trzeba złożyć w kancelarii komorniczej na piśmie, a ze sobą koniecznie wziąć dowód osobisty w celu identyfikacji, ponieważ akta komornicze pokazywane są tylko dłużnikowi, wierzycielowi, pełnomocnikom procesowym itd.

Jak znaleźć właściwego komornika?

Najpierw sprawdź, do jakiego rejonu należysz i jaki sąd rejonowy Cię obejmuje, a potem kancelarie komornicze przy tym sądzie. Najwyżej będziesz musiała odwiedzić ich kilka, aż znajdziesz swojego komornika, ale naprawdę warto dowiedzieć się szczegółów swojej sprawy jak najszybciej…

Z czego komornik może prowadzić egzekucję?

Komornik musi prowadzić egzekucję zgodnie z tytułem wykonawczym, czyli zgodnie z tym, czego zażyczył sobie wierzyciel. Jeśli jest to zlecenie zajęcia Twojego rachunku bankowego, to komornik może zająć tylko rachunek bankowy.

Ogólnie może to być: ruchomość, wynagrodzenia z pracę, emerytura, rachunek bankowy, nieruchomość, inna wierzytelność, inne prawa majątkowe jak akcje czy ustanowienie zarządu przymusowego lub sprzedaż przedsiębiorstwa, czy gospodarstwa.

Najczęściej jednak dochodzi do zajęcia rachunku bankowego lub wynagrodzenia za pracę. Tytuł egzekucji może obejmować kilka rzeczy, a nie tylko jedną! W tym miejscu warto też pamiętać o swoich prawach i mięć świadomość czym jest nadmierna egzekucja i jak się przed nią bronić!

W ciągu 2 tygodni, od próby doręczenia listu, wyrok się uprawomocni, a więc komornik będzie mógł legalnie działać i wtedy się okaże, co wierzyciel chciał, aby zająć na poczet spłaty długu.

Przy długu na 20.000 złotych plus niezapłacona faktura 1.000 złotych oraz koszty sądowe i koszty komornika, wierzyciel mógł zgłosić do sądu chęć zajęcia rachunku bankowego i wynagrodzenia czy innych środków pieniężnych, aby sobie zabezpieczyć spłatę długu.

Jak długo komornik może prowadzić egzekucję?

Komornik będzie prowadził egzekucję komorniczą dopóty, dopóki nie spłacisz w całości swojego zadłużenia wobec wierzyciela. Jeśli natomiast komornik nie będzie w stanie znaleźć żadnych składników Twojego majątku, to najprawdopodobniej egzekucja zostanie umorzona ze względu na jej bezskuteczność.

Niestety jednak wierzyciel po umorzeniu postępowania egzekucyjnego, będzie mógł złożyć wniosek o ponowną egzekucję w dowolnie przez siebie wybranym terminie.

Limity zajęć komorniczych

egzekucja-komornicza-limity-zajec

Egzekucja z konta bankowego

Na szczęście istnieje coś takiego jak limit zajęcia komorniczego. Jeśli dojdzie do zajęcia rachunku bankowego, to komornik musi na nim pozostawić do dyspozycji dłużnika co miesiąc 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę liczone od kwoty brutto. I ta kwota pozostanie do dyspozycji dłużnika po zajęciu konta.

Egzekucja z wynagrodzenia

Z kolei, jeśli chodzi o wynagrodzenie za pracę, to wolna od zajęcia jest minimalna krajowa pensja, czyli 2250 złotych brutto (1634 netto). Ale ogólnie limit zajęcia komorniczego z wynagrodzenia wynosi 50%.

Zatem nigdy nie straci się całego wynagrodzenia. Jeśli pracuje się na umowę zlecenie i jest to jedyne źródło dochodu, to będzie tak samo traktowane, jak zatrudnienie na umowę o pracę, ale jeżeli jest to dodatkowe wynagrodzenie, to niestety zostanie zabrane w całości.

Egzekucja z emerytury i renty

Z kolei, jeśli chodzi o emeryturę, to najniższa krajowa emerytura wynosi teraz 1029,80 zł i tę kwotę bierze się do rozrachunków. Wylicza się z niej kwotę wolną od zajęcia tj. 772,35 zł. I tyle zawsze zostanie dłużnikowi po zajęciu komorniczym.

Natomiast trzeba wiedzieć, że są to limity i kwoty wolne od zajęcia, które zostaną dłużnikowi do dyspozycji po zajęciu, ale już każda nadwyżka zostanie zajęta na poczet spłaty długu.

Z tym że w wypadku konta bankowego co miesiąc liczone jest jego saldo z wpływów i co miesiąc kwota pobrana może być różna ze względu na wysokość wpływów w danym miesiącu.

Jeśli ktoś ma na koncie mniej niż 1575 złotych czy zarabia równo minimalne krajowe wynagrodzenie, to komornik nie zabierze nawet grosza z tych środków, ponieważ jest to niezgodne z prawem.

Spróbuj jeszcze raz negocjować z wierzycielem, czyli z T-mobile rozłożenie długu na raty. Udowodnij, że raty w proponowanej przez Ciebie kwocie, będziesz w stanie regularnie spłacać i egzekucja komornicza może być przez wierzyciela wstrzymana, bo podejmujesz się dobrowolnej spłaty długu.

Jeśli T-mobile odmówi ponownie, to niestety nie da się nic zrobić niż tylko spłacać komornikowi to, co zostało wyznaczone przez wierzyciela, aż do czasu całkowitej spłaty długu.

Skarga na czynności komornika

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

7 komentarzy w “Egzekucja komornicza KROK po KROKU – jak szybko działa komornik??”
 1. Dzień dobry. Co dzieje się z długiem (w dowolnej postaci, np. kredytem wziętym na karcie kredytowej w banku) na etapie zanim trafi – przejdzie on do etapu egzekucji komorniczej? Wydaje się, że przejmuje go firma windykacyjna, ale jakie przechodziłby ewentualnie etapy. Proszę o odpowiedź, jeśli to możliwe, lub zwyczajne potwierdzenie tej tezy.

  1. Janina Gołębiecka

   Zanim egzekwowanie długu przejdzie do komornika, to dług próbuje wyegzekwować firma windykacyjna, jeśli jest to duży bank to jest to wewnętrzny dział windykacyjny, natomiast jeśli jest to mniejsza firma pożyczkowa, to egzekwowanie długu oddaje się zewnętrznej firmie pożyczkowej. Koszt windykacji w każdym wypadku ponosi dłużnik, a nie wierzyciel.

 2. Naprawdę dobrze jest wiedzieć jak przebiega postępowanie komornicze krok po kroku, bo wiadomo chociaż czego się spodziewać. Nigdy nie miałam komornika i objaśnienie etapów postępowania komorniczego sporo wyjaśniło moich wątpliwości. Dziękuję za artykuł!

 3. Witam serdecznie, dostałam pismo od komornika z wymogiem spłaty ponad 6000 tyś. zł. Nie jestem w stanie spłacić tego od razu. Teraz jestem osobą bezrobotną. Gdybym mogła, chciałabym Pani przesłać zdjęcie tegoż pisma i dokładniejsze informacje na adres mailowy. Szukam pomocy z łzami w oczach. Z poważaniem, Izabela.

 4. Witam… Mam różnych komorników których nie spłacałam, ale istniejący problem polega na tym, że nie mam żadnych listów ani nic, aby wiedzieć ile mam do spłaty i gdzie wysyłać pieniądze? Jest na to rozwiązanie? Bardzo bym prosiła o pomoc zależy mi aby to wszystko spłacić… Z góry Dziękuję. Liczę na odpowiedź.

  1. Janina Gołębiecka

   W dziale wzory pism znajdziesz wzór wniosku do komornika o udzielenie dłużnikowi informacji na temat zadłużenia. Taki wniosek złożony do komornika powinien skutkować informacją zwrotną od komornika na temat stanu Twojego zadłużenia. Pozdrawiam!

 5. Witam. Posiadam kilka nie spłaconych chwilówek i pożyczek ratalnych na kwotę około 50 000 zł. Zamierzam wyjechać za granicę, aby je spłacić. Jak będzie wyglądała egzekucja komornicza? Czy jeden komornik przejmie moje długi? Czy będąc za granicą mogę się dogadać z komornikiem, że będę mu np. wysyłał na swoje konto bankowe co miesiąc 1000 zł żeby mógł je sobie ściągnąć?

Comments are closed.