Jak uniknąć dopłaty za DPS? mieszkam za graicą

Forum prawneKategoria: RóżneJak uniknąć dopłaty za DPS? mieszkam za graicą
pkomarowicz zapytał 1 rok temu

Witam, chodzi o uniknięcie dopłaty za DPS, moja mama jest przewlekle chora i za kilka miesięcy ma znaleźć się w DPS. Mam dwie siostry i spodziewamy się, że będziemy musiały dopłacić za jej pobyt w DPS. Moja sytuacja wygląda następująco: mieszkam na stałe w Anglii, jestem na bezpłatnym macierzyńskim i myślę o powrocie do pracy na pół etatu za kilka miesięcy. Mieszkam z dwójką rocznych dzieci i partnerem.

Zastanawiam się, czy jeśli w momencie kiedy będą sprawdzać mój dochód, będę nadal na macierzyńskim, czy nadal będę musiała dopłacać za dom opieki? Czy oni sprawdzają to regularnie, czy jednorazowo? Czy będę musiała gdzieś stawiać się osobiście, czy można to załatwić listownie lub e-mailowo? Czy dochody mojego partnera będą brane pod uwagę w tym momencie, czy dopiero gdybyśmy się pobrali?

Czy wtedy mam obowiązek informować DPS o ślubie, który odbyłby się np. za rok? Czy moja sytuacja jest brana pod uwagę inaczej, jako że mieszkam w Anglii? Oprócz tego mój kontakt z mama był ograniczony całe moje życie.

Byłam wychowana przez dziadków i tatę przez to, że mama była chora, więc nie mam z nią bliskiej więzi, nigdy ze mną nie mieszkała ani nie dokładała się do mojego wychowania w żaden sposób. Z góry dziękuję za pomoc.

4 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam serdecznie,

już na samym początku napiszę, że choć kwestię ponoszenia opłat za pobyt w DPS regulują przepisy ustawy, to tak naprawdę w wielu przypadkach decyzje wydawane przez organy gminne są decyzjami uznaniowymi.

Z uwagi na powyższe bardzo trudno jest mi przewidzieć, czy okoliczności, które podniosłaś – choroba mamy oraz brak realizacji obowiązków macierzyńskich – zostaną przez urząd uznane za wystarczające do zwolnienia Cię z opłat za pobyt mamy w DPSie.

Wniosek o zwolnienie z opłat za DPS wzór

Wniosek-o-zwolnienie-z-oplat-za-DPS-wzor-doc-pdf

Wniosek o zwolnienie z opłat za DPS wzór

Musisz mieć świadomość, że zgodnie z przepisami ustawy, okoliczności te powinny zostać potwierdzone stosownymi orzeczeniami sądu rodzinnego m.in. wyrokiem pozbawiającym władzy rodzicielskiej.

Niemniej jednak uważam, że należy je podnieść w toku postępowania administracyjnego, które z urzędu zostanie wszczęte po umieszczeniu mamy w DPS-ie.

Odnośnie Twojej sytuacji materialnej to będzie ona weryfikowana zaraz po tym, jak zostaniecie (Ty i siostry) wezwanie do zawarcia umowy o odpłatność. Urząd będzie weryfikował informacje bieżące, czyli weźmie pod uwagę okoliczność, że przebywasz na bezpłatnym urlopie wychowawczym.

Ale trzeba mieć świadomość, że jeśli mama będzie przebywać w DPS-ie przez dłuższy czas, a Wy zostaniecie zwolnione z obowiązku uiszczania opłat w związku z sytuacją finansową (kryteria dochodowe ściśle określa ustawa) to organ będzie mógł w przyszłość kwestie te na nowo badać.

Odnośnie dochodu, to organ bierze pod uwagę dochód na osobę w gospodarstwie domowym. Dlatego nie ma znaczenie, czy pozostajesz w związku małżeńskim, jeśli żyjesz z ojcem swoich dzieci. Należy więc wymienić go jako członka rodziny i wskazać jego dochody.

Odmienną kwestią jest przekroczenie progu dochodowego – to z pewnością będzie miało miejsce, przeliczając zarobki w Anglii na zarobki w Polsce. Możesz jednak starać się o rozliczenie dochodów z uwzględnieniem obowiązujących w Anglii stawek. Nie mogę Ci jednak zagwarantować, że organ przyjmie takie rozwiązanie.

Podobne wątki:

Patrycja odpowiedział 1 rok temu

Dziękuję bardzo za pomoc. Rozwiało to wiele moich wątpliwości. Czy mogłabym uzyskać więcej szczegółów odnośnie przekroczenia progu dochodowego i jak wygląda takie rozliczenie z obowiązującymi w Anglii stawek i jak się o nie starać?

Do tego, moja mama nie ma odebranych praw rodzicielskich (choć powinna). Czy obeszłoby się bez tego i ewentualnie, czy można się w tym momencie o to starać, czy już jest za późno?

L.T. odpowiedział 11 miesięcy temu

Dzień dobry, mam problem z dofinansowaniem DPS na które mnie nie stać. Mieszkam w Niemczech, moja żona obecnie jest chora, ma problemy psychiczne i przebywa na rehabilitacji i nie wiadomo kiedy wróci. Ja zarabiam 2000 euro, przeliczyli w Polsce, że jest to ok. 10.000 zł, ale ja nie mieszkam w Polsce tylko w Niemczech i tu opłaty są całkiem inne niż w Polsce. Moje opłaty miesięczne wynoszą ok. 1100 euro bez kredytu 470 euro, jak zona pracowała, to było wszystko ok, ale na dzień dzisiejszy jest ciężko. Proszę mi napisać, co mogę zrobić. Z góry bardzo dziękuję.

KL. odpowiedział 10 miesięcy temu

Witam. Moja babcia trafiła do DPS-u. Koszt wynosi 5000 zł. Miała 4 dzieci. Babcia płaci 1000 zł. Mój ojciec pokrywa swoją część (400 zł). Czy ja jako wnuczka też muszę płacić za pobyt babci w DPS-ie? Obecnie mieszkam za granicą i boję się, że przeliczą moją wypłatę na złotówki, a koszty utrzymania tutaj są inne niż w Polsce.

Twoja odpowiedź

17 + 6 =