Jak znieść alimenty na byłą żonę? nowy związek

Forum prawneKategoria: AlimentyJak znieść alimenty na byłą żonę? nowy związek
AvatarIgor/Poz zapytał 2 miesiące temu

Jak znieść alimenty na byłą żonę? nieco ponad 5 lat temu sąd orzekł, że rozwód jest z mojej winy, sąd zasądził na rzecz żony alimenty. Chodzi o to, że od roku mam nowy związek z kobietą, która jest w ciąży. Niebawem więc pojawią się nowe większe wydatki na dziecko.

Czy mogę w jakiś sposób znieść alimenty na byłą żonę? nie dam rady finansowo płacić alimenty żonie i utrzymywać nową rodzinę. Proszę o poradę prawną, co zrobić, by to wszystko jakoś ze sobą pogodzić i jak uniknąć płacenia alimentów na byłą żonę. Dziękuję.

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Witam serdecznie,

orzeczenie przez sąd rozwodu z Pana winy, może nieść za sobą konsekwencje do końca życia. Musi bowiem zdać sobie Pan sprawę, że była żona posiada dozgonne roszczenie alimentacyjne bez względu na to, w jaki sposób klaruje się jej sytuacja materialno-bytowa.

Oczywiście wysokość świadczeń alimentacyjnych musi być adekwatna do Pana możliwości. Dlatego, jeśli od dnia orzeczenie alimentów na byłą żonę nastąpiła zmiana okoliczności uzasadniająca zdjęcie lub zmniejszenie obowiązku alimentacyjnego, warto złożyć odpowiedni, pozew licząc, że sąd orzeknie na Pana korzyść.

Jeśli nie ma Pan zarzutów do byłej żony, należy skupić się na przedstawieniu sądowi własnych problemów oraz potrzeb. Musi Pan spróbować wyjaśnić, iż wzrosły Pana potrzeby oraz że ma na swoim utrzymaniu nową rodzinę.

Na poparcie tych twierdzeń, musi Pan przedstawić sądowi odpowiednie dowody. Do pozwu należy załączyć zaświadczenie o dochodach, zestawienie stałych kosztów, rachunki za mieszkanie, raty kredytów itp.

Zasadnym będzie również opisanie sytuacji materialnej obecnej partnerki. Należy również wskazać, że Pana rodzina wkrótce się powiększy. Warto podać datę porodu oraz przygotować listę wydatków.

Dodam jeszcze, że jeśli zna Pan sytuację byłej żony i np. wie, że jest ona w nowym związku lub posiada odpowiednie dochody, pozwalające na stabilność finansową okoliczności te należy podnieść w treści pozwu.

Warto również skupić się na okolicznościach, którymi kierował się uprzednio sąd, orzekając alimenty na byłą żonę. Być może zaszły pewne zmiany, o których należy wspomnieć.

Proszę również zastanowić się nad powołaniem świadków np. obecnej partnerki lub innych bliskich osób, które znając Pana sytuację oraz sytuację byłej żony i mogą coś wnieść do sprawy.

Twoja odpowiedź