Jestem poręczycielem pożyczki i zostałam wprowadzona w błąd

Forum prawneKategoria: DługiJestem poręczycielem pożyczki i zostałam wprowadzona w błąd
Jolanta zapytał 4 lata temu

Jestem poręczycielem pożyczki i zostałam wprowadzona w błąd. Dnia 8.11.2019 zostałam poręczycielem pożyczki w Rapida Money dla mojej cioci w wys. 8 tys. zł. Rata miesięczna 318,82 zł i pożyczka na 60 rat. W chwili zawarcia umowy przez telefon nie wiedziałam, że moja ciocia rzuciła pracę i posługiwała się nieważną umową zatrudnienia.

Dodam, ze ja mam niepełnosprawnego ubezwłasnowolnionego całkowicie syna. Nie mogę pracować. Mam tylko świadczenia z MOPR a syn rentę socjalną.

Próbowałam wypowiedzieć moją umowę jako poręczyciel. Moja ciotka nie wyraziła na to zgody. Ona nie płaci rat. I nie ma zamiaru podjąć pracy. Ona i jej konkubent ciągle piją alkohol i są libacje. Więc pieniądze z pożyczki poszły na spłatę jej długów, a reszta pożyczki została przepita.

Proszę o pomoc. Nie wiem, co mogę zrobić.

Z poważaniem Jolanta M.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj,

jeżeli zostałaś oszukana przez ciotkę i wisi nad Tobą wizja przyszłej spłaty zaciągniętego przez nią kredytu,  najlepszym rozwiązaniem, wydaje się wycofanie się z poręczenia.

Oczywiście tak jak już zostało to przez Ciebie ustalone, z wnioskiem o zmianę zabezpieczenia kredytu powinna wystąpić ciotka, jako główny kredytobiorca, na co jednak nie wyraża ona zgody.

W takim razie radzę Ci szczerze z nią porozmawiać.

Przede wszystkim powinna ona poczuć odpowiedzialność za postawienie Cię w trudnej sytuacji, tym bardziej że nie jesteś osobą niezależną. Masz pod opieką ciężko chore dziecko i brak perspektyw na poprawę kondycji finansowej swojej rodziny.

Wiedz, że ciotka dopuściła się oszustwa względem Twojej osoby.

Zgodnie z art. 286 kodeksu karnego, kto w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadzi inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędy, lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Dodatkowo posłużenie się nieważną umową o pracę w celu wyłudzenia kredytu stanowi przestępstwo z art. 297 kodeksu karnego, za które grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Myślę, że właśnie o odpowiedzialności karnej powinnaś ciotkę poinformować, żądając zmiany zabezpieczenia kredytu pod rygorem złożenia zawiadomienia o możliwości popełnienia przez nią przestępstwa.

Mam nadzieje, że mocne zaprezentowanie racji wpłynie na ciotkę, która zwolni Cię z poręczenia. W przeciwnym razie albo będziesz zmuszona spłacać kredyt za nią, albo zgłosisz sprawę do organów ścigania. Poręczenie kredytu zawsze niesie ze sobą jakieś ryzyko i naprawdę nie warto godzić się na takie układy.

Polecam Ci przeczytać poniższe artykuły: