Jestem poręczycielem dużego kredytu – komornik żąda spłaty

Forum prawneKategoria: KomornikJestem poręczycielem dużego kredytu – komornik żąda spłaty
Katka zapytał 5 lat temu

Poręczyłam kredyt, jako zabezpieczenie stanowi moja nieruchomość. Kredytobiorca przestał płacić i dług został sprzedany, a teraz komornik ma tytuł wykonawczy i żąda ode mnie spłaty kredytu, który poręczyłam. Co w tej sytuacji? czy mogę jakoś odwołać od decyzji i uniknąć zajęcia komorniczego nieruchomości? Ewentualnie proszę polecić dobrego prawnika, aby zobaczył moją dokumentację.

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 lat temu

Dzień dobry,

w swoim zapytaniu nie podałaś niestety najważniejszego szczegółu, a mianowicie kwoty zadłużenia. Informacja, ile masz oddać komornikowi, jest o tyle istotna, że wówczas mogłabym odnieść się do zasadności wszczęcia egzekucji z nieruchomości.

Co prawda zabezpieczeniem kredytu jest Twoja nieruchomość, jednak skoro sprawa trafiła do komornika, możesz starać się spłacić dług w inny sposób niż egzekucja z nieruchomości.

Niestety jak poręczyciel odpowiadasz za zaspokojenie wierzyciela. Potocznie mówiąc: przejęłaś dług po pierwotnym kredytobiorcy i nowy wierzyciel może podjąć wszelkie kroki prawno-egzekucyjne, by odzyskać swoje pieniądze. Nie unikniesz więc komornika.

Zasadnym wydaje się zatem kontakt z wierzycielem i propozycja spłaty długu w ratach (ugoda). W negocjacjach z wierzycielem możesz wystąpić z wnioskiem o wycofanie egzekucji komorniczej, która niestety generuje znaczne koszty.

Jeśli wierzyciel nie będzie skory do ugody, wówczas zasadnym będzie kontakt z komornikiem. Przedstaw mu propozycję spłaty długu z pominięciem egzekucji z nieruchomości.

Chcę Cię jednak uprzedzić, że jeśli wierzyciel złoży wniosek o zajęcie nieruchomości, to komornik będzie takim wnioskiem związany.

Wówczas, aby chronić swój majątek, będziesz musiała złożyć skargę na zajęcie. Aby skarga na zajęcie nieruchomości została uwzględniona, dłużnik musi posiadać pewne argumenty.

Między innymi wypada uprawdopodobnić nieadekwatność egzekucji – np. wierzyciel jest stale zaspokajany, dzięki sukcesywnym wpłatom ze strony dłużnika, dlatego sprzedaż nieruchomości wydaje się być w takiej sytuacji decyzją niezasadną.

Sprawa jest poważna, dlatego jak najbardziej kontakt z prawnikiem może okazać niezbędny. Niestety nie mogę polecić żadnej kancelarii. Radzę wybrać adwokata lub radcę prawnego ze swojej okolicy i poprosić o konsultację.

bożena odpowiedział 5 lat temu

Mam zajęcie wynagrodzenia z dług z poręczenia kredytu. Obecnie zmieniłam pracę i moje dochody nie pozwalają komornikowi na jej potrącenie, ponieważ jest za niska, co w takiej sytuacji? Mieszkam z rodzicami, nic nie mam na siebie, wszystko jest na rodziców. Czy komornik ma prawo zając ich własność?