Mam komornika a chcę kupić auto – jak to zrobić?

Forum prawneKategoria: KomornikMam komornika a chcę kupić auto – jak to zrobić?
Użytkownik zapytał 5 lat temu

Witam, mój problem to kupno samochodu a komornik. Problem jest taki, że chcę kupić auto, a mam komornika. Komornik potrąca mi część renty, czy oprócz tego, komornik będzie mógł mi zabrać dopiero co kupiony samochód?

A np. jak bym dostał samochód w darowiźnie, to też komornik zabierze? bo ja potrzebuję auta do szpitala, na badania i inne sprawy. Proszę o pomoc, bo nie wiem co mam robić, a obcemu dać auto to też nie za bardzo.

Mam jeszcze takie pytanie, czy komornik znajdzie auto po OC? czy może sprawdzić ubezpieczenie samochodu i znaleźć mnie jako właściciela? jeśli tak, to jak zarejestrować auto mając komornika?

11 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 lat temu

Witaj, co do zasady komornik ma prawo dokonać zajęcia należących do dłużnika ruchomości, w tym samochodu.

Komornik może dokonać zajęcia auta dłużnika bez względu na formę wejścia w posiadanie. Organ egzekucyjny może zająć majątek dłużnika zakupiony za gotówkę, który dłużnik odziedziczył w spadku i ten, którym został obdarowany.

Kupując samochód, musisz więc liczyć się z okolicznością, że komornik może dokonać jego zajęcia.

Jak komornik dowie się, że jesteś właścicielem samochodu?

Bardzo prosto – wysyłając zapytanie do właściwego rejestru CEPiK – Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców.

Piszesz jednak, że egzekucja jest w toku, a komornik zajmuje Ci część świadczenia. Jeśli dług jest sukcesywnie spłacany, a wierzyciel nie ma pretensji o powolność postępowania egzekucyjnego, możesz mieć nadzieje, że skończy się jedynie za zajęciu renty.

Jeśli dług egzekwowany przez komornika jest wysoki, zawsze istnieje ryzyko rozszerzenia egzekucji przez wierzyciela. Natomiast przy kilku tysiącach złotych może skończy się jedynie na zajęciu renty.

Zastanów się, czy nie masz możliwości przyspieszenia spłaty długu i zamknięcia egzekucji komorniczej przed zakupem auta. Możesz również rozważyć zakup auta na inną osobę np. na jednego z rodziców.

dłużnik odpowiedział 5 lat temu

Witam. Kończy mi się leasing auta a mam długi i toczące się postępowania egzekucyjne. Nie mieszkam na adresie, który był moim ostatnim – jestem wymeldowana 3 lata temu. Nie mam adresu w Polsce. Czy jest szansa, że mogę zarejestrować auto na siebie po zakończeniu leasingu? (mimo braku adresu zameldowania) i używać auta, jeśli komornik nie zna mojego adresu? czy miejsca, gdzie jest auto? Czy jest jakaś forma, abym mogla używać auta żeby komornik go nie znalazł i nie zabrał?

kkisiel odpowiedział 5 lat temu

Czy jeżeli zarejestruję samochód na siebie w Polsce, a mam komornika i meldunek mam w Niemczech, czy komornik mnie znajdzie i zabierze mi auto? Samochód będzie jeździć w Polsce, a meldunku w Polsce nie mam. Na necie piszą, że komornik musi zlokalizować samochód. W dowodzie rejestracyjnym wpiszę niemiecki adres zamieszkania. Czy jest możliwe, żeby komornik znalazł auto? Dziękuję.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 lat temu

Witaj,

komornik ma możliwość dokonania zajęcia każdego samochodu, jaki jest zarejestrowany Polsce. Dzieje się tak dlatego, że zapytania w tej sprawie komornik przesyła do polskiego urzędu rejestracyjnego.

Otrzymując informację, że dłużnik posiada pojazd, komornik wysyła następnie do właściwego urzędu postanowienie o zajęciu auta.

Zatem jeśli nawet faktycznie komornika nie będzie miał możliwości dobrania się do Twojego samochodu, to dokona jego urzędowego zajęcia, poprzez wpisanie zajęcia w rejestrze.

Jeśli chodzi natomiast o sprzedaż auta, to rzeczywiści, by do takiej doszło, komornik musiałby fizycznie zlokalizować i zająć samochód, czego nie będzie miał szansy zrobić jeśli samochód będzie poza Polską (nie znając Polskiego adresu dłużnika). Zazwyczaj to do miejsca zamieszkania dłużnika komornik udaje się w celu odszukania majątku do zajęcia.

Inną kwestią jest, czy komornik w ogóle będzie prowadził postępowanie egzekucyjne wobec dłużnika, który mieszka poza Polską.

Jeśli organ egzekucyjny otrzyma od wierzyciela adres dłużnika w Polsce, może wszcząć egzekucję, jednakże po ujawnieniu, że dłużnik w Polsce nie mieszka, powinien umorzyć postępowanie egzekucyjne, bowiem jurysdykcja polskiego komornika nie sięga poza granice naszego kraju.

Mariusz odpowiedział 5 lat temu

Moja żona ma komornika i jest auto zarejestrowane na nią, ja też mam komorników, ale auto jest moje, żona dała komornikowi wszystkie dokumenty od auta, umowy, faktury, polisę OC itp. i co teraz? mamy długi tj. kredyty itp. na około 200 000 tys. zł, ja już nie daję rady, obiorę sobie życie. Już dłużej nie mogę.

Piotrek odpowiedział 4 lata temu

Dzień dobry. Czy jeśli kupiłem auto, a mam komornika, to może mi je zająć? Co miesiąc ściągana mi jest z pensji kwota. A czy podaruje auto bratu bądź sprzedam je bratu, to będę miał jakieś problemy? Bo nie chciałbym mieć żadnych nieprzyjemności w tym wszystkim. Proszę o szybką odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

Elwis odpowiedział 4 lata temu

Czy muszę przerejestrować auto gdy mam komornika? Sprzed kilku lat mam komornika, wprawdzie próbuję go spłacać, ale cały czas listy przychodzą. Kupiłem auto na dojazd do pracy, czy muszę je przerejestrować aby uniknąć zajęcia? boje się, że zostanie zajęty przez komornika. Czy mam taki obowiązek?pytałem wiele osób… każdy mówi co innego. Już mam taki mętlik w głowie… OC mam zapłacone na swoje nazwisko.

Andrzej lat 60 odpowiedział 4 lata temu

Witam. Mam na głowie komorników. Spłata długów nie wchodzi w grę, bo jest tego dużo. Chcę kupić auto. Czy zakup auta z córką (19 lat) na współwłasność uchroni auto przed zajęciem komorniczym? Czy ma znaczenie udział procentowy, np. córka 97% ja 3%? Miałem kilka kredytów i kart visa. Po nieudanej próbie awansu wyrzucono mnie z pracy (staż 30 lat), byłem 5 lat bezrobotny, długi się powiększały i jest tego teraz 200-300 tys. zł. Mam na utrzymaniu dwoje studentów i muszę żyć na bieżąco. Będę niezmiernie wdzięczny za pomoc.
Z wyrazami szacunku
Andrzej lat 60

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witam Pana,

co do zasady komornik może dokonać zajęcia i sprzedaży przysługującej dłużnikowi części prawa własności do samochodu, którego ten jest współwłaścicielem.

W życiu do takich sytuacji jednak raczej nie dochodzi. Proszę bowiem zwrócić uwagę, na okoliczność, kogo interesuje zakup połowy, czy też jeszcze mniejszej części prawa własności samochodu, z którego dodatkowo korzysta inna osoba.

Mając powyższe na uwadze, mogę napisać, że jeśli zdecyduje się Pan kupić samochód dla córki, z którego ona będzie korzystać, a do którego Pan będzie miał ułamkową własność, komornik nie powinien dokonać jego zajęcia, a na pewno sprzedaży.

Odnosząc się jednak do Pana trudnej sytuacji, muszę napisać, że powinien Pan rozważyć możliwość złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Ma Pan 60 lat, niebawem uzyska emeryturę, którą z pewnością zajmie komornik. Przez czas do emerytury może Pan uregulować sprawę swoich długów, zyskując oddłużenie w upadłości konsumenckiej. Jeśli nie skorzysta Pan z możliwości, jaką daje upadłość, to w inny sposób nie da rady pozbyć się długów, cały czas próbując jednak znajdować kolejne „możliwości” uniknięcia zajęcia majątku.

Życie z długami nie jest łatwe, a z pewnością będzie utrudniało normalne funkcjonowanie emerytowi. Proszę więc wziąć pod uwagę wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.

Wniosek o upadłość konsumencką

Damian odpowiedział 3 lata temu

Dzień dobry,

Czy jeśli kupię samochód na raty bez BIK i KRD który będzie służył do pracy ( prowadzę działalność remontowo wykończeniowa ) to komornik ma prawo takie auto zająć?

Dziękuję za odpowiedź.

Damian

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Dzień dobry,

zgodnie z art. 829 ustawy kodeks postępowania cywilnego ustęp 4 egzekucji nie podlegają narzędzia i inne przedmioty niezbędne do osobistej pracy zarobkowej dłużnika oraz surowce niezbędne dla niego do produkcji na okres jednego tygodnia, z wyłączeniem jednak pojazdów mechanicznych.

Z powyższego przepisu jednoznacznie wynika, że samochód może zostać zajęty nawet wówczas, gdy jest potrzebny dłużnikowi do wykonywania pracy zarobkowej. Jednak w swojej praktyce zawodowej spotkałam się z przypadkami, kiedy komornicy odstępują od zajęcia jeśli z auta korzysta taksówkarz lub właściciel firmy transportowej, przyjmując, że zajęcie samochodu doprowadziłoby do utraty przez dłużnika środków do życia.

Zatem jeśli samochód służyły dłużnikowi do wykonywania pracy zarobkowej, która stanowi jedyny jego dochód komornik może odstąpić od jego zajęcia.

Jednakże… z całą pewnością samochód potrzebny jest taksówkarzowi, kurierowi, dostawcy pizzy. Niemniej pewne wątpliwości można mieć co do Twojej pracy. Ty potrzebujesz narzędzi, ale czy auta?

Dlatego, jeśli komornik się „uprze” może dokonać zajęcia Twojego auta. Oczywiście czynność komornika będziesz miał prawo zaskarżyć. Jednak radzę Ci się w odpowiedni sposób zabezpieczyć. Być może masz szansę kupić samochód na inną osobę lub z inną osobą na współwłasność.

A może dobrym rozwiązaniem będzie rozszerzenie działalności firmy. Być może jeśli w CEDiG zarejestrujesz usługę, do której wykonania niezbędny jest samochód, unikniesz zajęcia samochodu.