Naruszanie przepisów o zgromadzeniach – nieprzyjęcie mandatu – co teraz?

Forum prawneKategoria: RóżneNaruszanie przepisów o zgromadzeniach – nieprzyjęcie mandatu – co teraz?
c34 zapytał 3 lata temu

Dzień dobry. Dostałem list z komendy, żeby złożyć wyjaśnienia (podejrzany o wykroczenie 52&3 pkt 3 kw Art. 52. Naruszanie przepisów o zgromadzeniach). Po proteście szliśmy chodnikiem do auta. Policja nas otoczyła i nie pozwoliła odejść, po godzinie nas spisali, odmówiłem mandatu. Data spisania 22 maja 2021. zapewne trzeba napisać pismo z odmową zeznań, ale może coś innego można zrobić?

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Dzień dobry,

na wstępie wyjaśnię, że art. 52 kodeksu wykroczeń w punkcie 3 przewiduje odpowiedzialność osoby, która  przewodniczyła zgromadzeniu po rozwiązaniu go przez przewodniczącego lub przedstawiciela organu gminy.

W pierwszej kolejności należy zastanowić się więc, czy Twoje uczestnictwo w zgromadzeniu faktycznie miało formę przewodnictwa, a dokładnie czy Twoje zachowanie wyczerpuje znamiona wykroczenia z cytowanego wyżej przepisu.

Jeśli masz wątpliwości w tym zakresie, być może warto zastanowić się nad podjęciem odpowiedniej obrony, zaczynając od przedstawienia organom ścigania swoich wyjaśnień.

Natomiast jeśli nie masz nic do powiedzenia i uważasz, że sprawa jest w stanie sama się obronić, możesz złożyć oświadczenie o odmowie składania wyjaśnień. W tym celu możesz przygotować krótkie pismo, w którym zawrzesz zwrot w formie oświadczenia woli dotyczący rezygnacji ze składania zeznań.

Możesz też pobrać gotowy do wypełnienia wzór odmowy składania zeznań:

Odmowa składania zeznań wzór pisma

Przygotowując oświadczenie o odmowie składania wyjaśnień, podeprzyj się danymi z wezwania, które należy ująć w przedmiotowym piśmie – w wezwaniu znajdziesz adres Komendy oraz numer sprawy.