Odpowiedzialność za długi po zamknięciu działalności gospodarczej

Forum prawneKategoria: DługiOdpowiedzialność za długi po zamknięciu działalności gospodarczej
Użytkownik zapytał 5 lat temu

Witam, chcę zapytać o odpowiedzialność za długi po zamknięciu działalności gospodarczej.

Prowadziłem firmę, od 2017 roku zaczęły się kłopoty finansowe, myślałem, że dam radę się podnieść z kłopotów i zacząłem pozbywać się aut (prowadziłem działalność transportową), niestety nie udało się wyjść z długów firmowych.

W lipcu tego roku zawiesiłem działalność gospodarczą, podjąłem pracę, ale niestety moja pensja, póki co to najniższa krajowa, a majątek, który posiadam na obecną chwilę to mieszkanie, które jest obciążone hipoteką.

Na dzień dzisiejszy mam 6 komorników. Co mogę zrobić w tej sytuacji? długi firmy jednoosobowej ciągną mnie w dół i popadam w coraz większe długi.

Jak zamknąć firmę z długami, (obecnie jest zawieszona), by wyjść z tego obronną ręką?

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 lat temu

Witaj,

sześciu komorników, to niestety poważny problem. Nie podajesz, jakie to długi i w jakiej kwocie, ale domyślam się, że oprócz zobowiązań względem banków, kontrahentów, chodzi również o ZUS i Urząd Skarbowy. I niestety myślę sobie, że z pensji w kwocie 1 600 zł na rękę nie będziesz w stanie ich uregulować.

Co prawda nie masz żadnego majątku, który może zostać zajęty w toku prowadzonych postępowań egzekucyjnych – pensja, w kwocie minimalnej krajowej wolna jest od zajęcia. Ale masz mieszkanie, do którego pomimo hipoteki komornicy mogą się dobrać – musisz zdać sobie sprawę, że za długi z działalności gospodarczej przedsiębiorca odpowiada całym swoim majątkiem.

Pytasz, jak możesz zamknąć firmę i jednocześnie zakończyć sprawę długów. Niestety nie mam gotowego rozwiązania, którym mogłabym się z Tobą podzielić.

Masz komorników, czyli prawdopodobnie zamkniętą drogę do konsolidacji kredytów. Wątpię, że jakikolwiek bank będzie chciał udzielić Ci pożyczki, czy kredytu. Zastanów się więc nad możliwością uzyskania dodatkowego dochodu. Być może wyjazd za granicę za lepszą pracą będzie rozwiązaniem.

Może, kiedy uzyskasz lepsze zarobki, będziesz miał szansę porozumieć się z wierzycielami w przedmiocie ratalnej spłaty długów. Na chwilę obecną jednak powinieneś dbać o spłatę kredytu hipotecznego, aby i ten bank nie wypowiedział Ci kredytu.

Jeżeli masz zaległości w ZUS, możesz złożyć wniosek o ich umorzenie lub rozłożenie płatności  na raty. Jednak z obecnej pensji nie wiele będziesz mógł zwojować. Bezwzględnie musisz zacząć zarabiać większe pieniądze.

Możesz zastanowić się nad złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości. Niemniej jednak, taki krok wymaga dokładniejszej analizy Twojej sytuacji.

dd odpowiedział 4 lata temu

Dzień dobry, proszę o pomoc, chodzi o niespłacony kredyt wzięty na działalność gospodarczą. Prowadziłam działalność gospodarczą, dostałam pożyczkę na firmę: 150.000 tys. zł. na rok czasu no i sytuacja się pogorszyła, nie oddałam w terminie wyznaczonym i ten kredyt został rozłożony na miesięczne raty, w porozumieniu z bankiem, w międzyczasie już mieszkałam za granicą, działalność gospodarcza zawieszona, a później z urzędu wyrejestrowana, przez 3 lata płaciłam raty po 3 tys. zł do dnia dzisiejszego, ale już nie mam z czego, zadłużyłam się u rodziny, mieszkam za granicą, nie pracuję, mam dwójkę dzieci 2 i 4-latka, dostaję zasiłek, ale opłaty mieszkania i życie kosztuje, partner nie bardzo mi pomaga, jestem załamana tą całą sytuacją, nie daje już rady, na następne raty w styczniu już nie mam pieniędzy, co mam robić? boje się o moje dzieci do polski już nie wrócę, błagam, proszę o pomoc, już miałam różne myśli, ale kocham moje dzieci. W razie pytań proszę pisać, to bardziej sprecyzuje odpowiedzi. Pozdrawiam