Partner upoważnił mnie do konta, a mam komornika

Forum prawneKategoria: KomornikPartner upoważnił mnie do konta, a mam komornika
AvatarMonika W. zapytał 1 miesiąc temu

Interesuje mnie kwestia współwłaściciel konta bankowego a komornik. Partner ma konto w banku, nie jesteśmy po ślubie, a upoważnił mnie do konta, a ja mam zajęcia komornicze, czy komornik wejdzie na jego konto? Partner ma jeszcze nieruchomość i pola budowlane i rolne. Mamy wspólne dziecko. Bardzo proszę o odpowiedź jak najszybciej, z góry bardzo dziękuję.

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 miesiąc temu

Witam,

majątek Twojego partnera jest bezpieczny, nie ponosi on bowiem żadnej odpowiedzialności za Twoje długi.

Powyższe przekłada się na to, że komornik nie ma prawa dokonać zajęcia pieniędzy należących do Twojego partnera, jego nieruchomości w postaci domu, pól rolnych czy budynków gospodarczych.

Niemniej jednak inaczej może być z rachunkiem bankowym. Jeśli będziesz współposiadaczem rachunku bankowego wraz z partnerem, komornik może dokonać zajęcia takiego konta.

Ale tak jak już napisałam, nie powinien prowadzić egzekucji ze znajdujących się na koncie środków – o ile stanowią one własność innej osoby niż dłużnik.

Bank jednak nie rozróżnia wpływów współposiadaczy, dlatego przy egzekucji z rachunku bankowego to dłużnik musi być czujny i jeśli doszłoby do zajęcia pieniędzy drugiej osoby, ta musi jak najszybciej złożyć wniosek do komornika o zwrot niesłusznie potrąconych kwot, wzór takiego wniosku załączam poniżej:

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy

pismo-wniosek-do-komornika-o-zwrot-pieniedzy-wzor-pdf-doc
Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy wzór

Opisana sytuacja dotyczy jednak współposiadania rachunku bankowego. Ty natomiast wspominasz o upoważnieniu do konta. Zatem jeśli nie jesteś współposiadaczem rachunku, ten nie powinien zostać „ujawniony” przed komornikiem, a tym samym nie grozi jego zajęcie.

Radzę jednak potwierdzić, że faktycznie partner jedynie upoważnił Cię do rachunku. W tym celu może on wykonać telefon na infolinię banku lub zapytać w najbliższym oddziale.

Na koniec dodam jeszcze, że nawet po ślubie Twój partner nie będzie ponosić odpowiedzialności za Twoje długi sprzed małżeństwa. Dlatego nie musi obawiać się ewentualnej egzekucji z własnego majątku, czy zajęcia prowadzonego gospodarstwa.

Jedyną nieprzyjemnością, która może Was spotkać, to wizyta komornika w Waszym miejscu zamieszkania. W takiej sytuacji należy podać komornikowi, że jest to nieruchomość partnera, którą Ty jedynie zamieszkujesz i cały majątek, w tym ruchomości znajdujące się w domu należą do niego, nie zaś do Ciebie, więc nie mogą być zajęte na poczet spłaty Twoich długów.

Twoja odpowiedź