Zaprzestanie płacenia alimentów na 26 letnie dziecko

Forum prawneKategoria: AlimentyZaprzestanie płacenia alimentów na 26 letnie dziecko
AvatarZbigniew T. zapytał 4 miesiące temu

Chciałbym poprosić o pomoc, w jaki sposób napisać pismo do dorosłego dziecka, które ukończyło 26 lat o zaprzestanie płacenia alimentów bieżących. Alimenty płacone są poprzez komornika, chciałbym dodać, że pewna nieodpłatna z mojej strony i dlatego alimenty płacę przez komornika.

Ponadto dziecko ukończyło w tym roku rok akademicki 3-letni licencjat. Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam Zbigniew T.

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Panie Zbigniewie,

zachęcam do kontaktu z dzieckiem i złożenie mu propozycji zawarcia umowy alimentacyjnej dotyczącej wygaśnięcia obowiązku alimentacji.

W formalnym piśmie przesłanym listem poleconym warto powołać się na argumenty, że dziecko ukończyło 26 lat, zakończyło kolejny etap edukacji i powinno podjąć starania celem uzyskania 100% samodzielności (być może dziecko już jest samodzielne i posiada dochód, o którym Pan nie wie).

Na koniec należy podnieść, że brak porozumienia skutkować będzie złożeniem przez Pana sprawy sądowej o wygaśnięcie obowiązku alimentacji, dlatego zasadne jest zawarcie przedmiotowej ugody alimentacyjnej, która pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów oraz stresu związanego z obowiązkiem osobistego stawiennictwa się w sądzie.

Ugoda alimentacyjna – wzór

Mam nadzieje, że Pana dziecko przekonają powyżej wskazane argumenty i zechce zawrzeć ugodę na piśmie, w której zrzeknie się prawa do dalszych alimentów oraz innych roszczeń i zobowiąże się wycofać wniosek egzekucyjny, co do przyszłych świadczeń.

Jeżeli się nie uda, musi Pan złożyć pozew o ustalenie wygaśnięcie obowiązku alimentacji. Uważam, że jest na to już najwyższy czas – dziecko ma 26 lat, a dopiero ukończyło studia licencjackie, jego nauka więc nie przebiegała płynnie.

Pozew o uchylenie alimentów

Dodatkowo obowiązek alimentacji nie może trwać w nieskończoność, a młody człowiek pomimo dalszych planów związanych z dokształcaniem się powinien podjąć starania celem uzyskania dochodu.

Powodzenia!

Twoja odpowiedź