Pismo o zwrot obciążenia od pracodawcy (paliwo)

Forum prawneKategoria: Wzór pismaPismo o zwrot obciążenia od pracodawcy (paliwo)
Krzysztof zapytał 3 lata temu

Dzień dobry. Pracodawca obciążył mnie za większe spalanie auta w porównaniu do innych aut w firmie, które jechały podobno tą samą trasą z tym samym obciążeniem. W Państwowej Inspekcji Pracy dowiedziałem się, że firma nie ma prawa tego robić. Jeżeli takie pismo nie pomoże to mam złożyć skargę do PIP-u albo iść do Sądu Pracy. Dziękuję za pomoc

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,
wydaje mi się, że informacja, jaką Pan uzyskał od pracownika PIP jest prawdziwa.

Wynagrodzenie za pracę podlega bowiem specjalnej ochronie i zgodnie z przepisami prawa pracy, pracodawca może pomniejszyć wynagrodzenie pracownika jedynie o:

  1. sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych
  2. sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne
  3. zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi
  4. kary pieniężne przewidziane w art. 108 kodeksu pracy.

Przy czym zaznaczyć należy, że kary nałożone na pracownika mogą dotyczyć jedynie określonego w przepisie katalogu sytuacji:

  • nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów przeciwpożarowych
  • nieprzestrzeganie przez pracownika przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy
  • stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy.

Natomiast inne potrącenia mogą być dokonywane jedynie za zgodą pracownika. Dlatego jeśli Pana pensja została „okrojona”, zasadnym będzie wystosowanie do pracodawcy wezwania do wypłaty pozostałej części wynagrodzenia. Wzór takiego pisma załączam poniżej:

Wezwanie do zapłaty wynagrodzenia

Wezwanie-do-zaplaty-wynagrodzenia

Wezwanie do zapłaty wynagrodzenia WZÓR

W treści wezwania może Pan powołać się na przepis art. 108 w zw. z art. 114 i 115 kodeksu pracy oraz zawrzeć oświadczenie, że jeśli w ciągu trzech dni nie zostanie wypłacone pełne wynagrodzenie za pracę, złożył Pan pozew o zapłatę do właściwego sądu.

Jeśli pracodawca nie wypłaci Panu wszystkich należnych pieniędzy, zyska Pan roszczenie o wypłatę zaległej pensji. Wówczas pozew należy złożyć do Sądu Pracy.

Będzie to Sąd Rejonowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania pracodawcy lub sąd ze względu na miejsce wykonywania pracy. W sprawę można również zaangażować PIP, prosząc PIP o zajęcie stanowiska. Wzór skargi do PIP załączam poniżej:

Skarga do PIP brak wynagrodzenia – wzór

Skarga-do-pip-brak-wynagrodzenia-wzor

Skarga do PIP brak wynagrodzenia wzór

Warto przeczytać:

Życzę powodzenia!

Krzysztof odpowiedział 3 lata temu

Chyba nie do końca się zrozumieliśmy. Odciążenie jest na Dietach (firma rozlicza to jako Delegacje) i tu pojawiają się obciążenia za “przepadł” paliwa i ostatnio za nie właściwą drogę, którą jechałem. Podstawę wynagrodzenia dostałem na czas. Za to Delegacje (Diety) z dużym opóźnieniem (muszę pierw podpisać im ich papiery) i z obciążeniem. Umowę o pracę rozwiązałem zgodnie z prawem (z 2-wu tygodniowym okresem wypowiedzenia). Chodzi mi o pismo wzywające pracodawcę do zwrotu pieniędzy, które ukradł mi plus ewentualne odsetki z tych “zatrzymanych” Delegacji.