Pismo od komornika i firmy windykacyjnej Prokura – co robić?

Kategoria: DługiPismo od komornika i firmy windykacyjnej Prokura – co robić?
Barbara zapytał 2 tygodnie temu

Witam. Otrzymałam pismo od komornika 10.11.2021, nie wiedziałam o długu i nakazie zapłaty (12.04 .2013), wysłane na adres w Polsce a ja od 2004 już tam nie mieszkam. W piśmie nie ma podane, za co ten dług, a nawet nie wiem z którego roku. Stroną w sprawie jest firma windykacyjna Prokura. Nie wiem co robić, nie chce do nich dzwonić, bo wyczytałam, że mogę sobie tylko zaszkodzić. Czy może mi Pani pomóc?

Z poważaniem
Barbara

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 tygodnie temu

Pani Basiu,

nie wie Pani, czego dotyczy dług, ponieważ windykacja Prokura nie jest pierwotnym wierzycielem, ale wykupiła należność. Z doświadczenia zawodowego wiem jednak, że Prokura dość często zajmuje się starymi długami. Być może i w Pani przypadku, jeszcze przed zmianą przepisów udało się Prokurze uzyskać nakaz zapłaty na „niepewny dług” lub przedawnione roszczenie.

Z uwagi na powyższe radzę przygotować: zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności na nakaz zapłaty. Wzór zażalenia zamieszczam poniżej:

Zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności wzór

Musi się Pani jednak śpieszyć, bowiem zażalenie należy złożyć najpóźniej siódmego dnia od daty dowiedzenia się o postępowaniu egzekucyjnym.

prawnik

Nazywam się Katarzyna Janas-Bajson i udzielam najtańszych porad prawnych w Polsce

PROMOCJA TYLKO DZIŚ!

119 zł na 35 zł

Pani w dniu 10 listopada 2021 roku odebrała korespondencję od komornika, dlatego termin do złożenia zażalenia minie 17 listopada. Najpóźniej w tym dniu należy przesłać do właściwego sądu listem polecony zażalenie na klauzulę wykonalności.

W tym miejscu wyjaśnię, że zażalenie należy złożyć w sądzie, który wydał przedmiotowe postanowienie. Dane sądu i sygnaturę akt sprawy powinna znaleźć Pani w pismach od komornika.

Natomiast w samym zażaleniu należy podnieść zarzut braku doręczenia odpisu nakazu oraz innych dokumentów w sprawie. Dalej należy wskazać, w jakich latach przebywała Pani poza Polską i wyjaśnić, że korespondencja z sądu nie mogła do Pani dotrzeć, bowiem wierzyciel posługiwał się nieaktualnym adresem.

Na koniec dodam, że jeśli sąd uwzględnił zażalenie, otrzyma Pani odpis pozwu wraz z nakazem zapłaty, zyskując szansę złożenie sprzeciwu.

Twoja odpowiedź