Podział majątku – mąż ma sprawę o alimenty a Skarga Pauliańska?

Kategoria: RóżnePodział majątku – mąż ma sprawę o alimenty a Skarga Pauliańska?
Marynia zapytał 3 miesiące temu

Czy jak mam z mężem podział majątku a mąż ma teraz sprawę o alimenty, to może być zastosowana skarga Pauliańska? Ponad rok temu mąż przepisał cały majątek na mnie, nie dlatego że nie płacił alimentów (nigdy nie zalega z zapłatą) tylko dlatego, że nasze relacje się pogorszyły, i na dzień obecny mieszkamy razem w jednym domu, mąż mieszka na górze ja na dole, ale jesteśmy w separacji, ale nie takiej sądowej.

Jeszcze próbujemy się dogadać, chociaż nie jest łatwo. Ja rok temu zjechałam z Norwegii, żeby opiekować się teściami, teściowa w rok temu dostała udar i ma prawostronny paraliż i potrzebuje stałej opieki. Ale między mną a mężem było coraz gorzej, więc mąż musiał zjechać w lutym tego roku do Polski, żeby zaopiekować się rodzicami.

Niestety w Polsce nie przysługuje mu zasiłek dla bezrobotnych, jest jako bezrobotny, ale bez prawa do zasiłku, więc wniósł sprawę o zmniejszenie alimentów i w odpowiedzi na pozew dostał, że zostanie wniesiona skarga Pauliańska z tego co zaczęłam się tym interesować to chyba przeciwko mnie, chcę tylko napisać, że mąż nigdy nie zalegał z alimentami ani nie ma żadnych długów, ani kredytów więc nie wiem, dlaczego straszą mnie tą skargą.

Tym bardziej że mąż wniósł pozew o obniżenie alimentów, ale on teraz dostał niedużą pasiekę od ojca i chcę ją powiększyć, żeby z tego żyć, więc myślę, że to jest tylko chwile, a nie może podjąć pracy na stale, bo opiekuje się rodzicami, i na tą chwilę ma dochód z miodu, ale to jest niewiele, wiem, że priorytetem jest płacenie alimentów dla syna, nawet pożyczył już parę razy ode mnie i od rodziców, żeby nie zalegać z alimentami.

Czy w takim przypadku może być zastosowana skarga Pauliańska? Pozdrawiam Maria S.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 miesiące temu

Witam serdecznie,

z informacji jakie podajesz, wynika, że nie ma podstaw do złożenia skargi pauliańskiej, bowiem w tym momencie nie istnieje roszczenie o spłatę długu.

Oczywiście skarga pauliańska może zabezpieczyć interesy dzieci uprawnionych do alimentów, jednak dopiero w sytuacji, gdy zobowiązany do alimentacji rodzic nie wywiązuje się z płatności. Ty piszesz, że alimenty realizowane są na bieżąco, dlatego powództwo ze skargi pauliańskiej nie jest zasadne.

Niemniej Twój mąż musi mieć świadomość, że jego pozew o obniżenie alimentów może zostać przez sąd oddalony jeśli uprawnionym do alimentacji uda się wykazać, że wyzbył się on majątku, by pozornie pogorszyć swoją sytuację majątkową.

Z uwagi na powyższe, jeśli taki zarzut zostanie zgłoszony, w toku sprawy o obniżenie alimentów, Twój mąż musi starać się go odeprzeć, wskazując, że przekazanie Ci w darowiźnie części domu nie przełożyło się na jego problemy materialne.

Powinien on podnosić, że ponosi takie same lub podobne koszty mieszkaniowe jak przed darowizną, a problemy finansowe wynikają przede wszystkim z rezygnacji z pracy za granicą, celem sprawowania osobistej opieki nad rodzicami.

Aby okoliczność tę potwierdzić, Twój mąż powinien przedłożyć sądowi odpowiednio wiarygodny materiał dowodowy.

Mogą to być zeznania świadków, którzy potwierdzą, że na co dzień zajmuje się ona rodzicami, zaświadczenie lekarza rodzinnego, że osoby te potrzebują stałej opieki lub zaświadczenie z Ośrodka Pomocy Społecznej o sytuacji rodzinnej.

Twoja odpowiedź