Pozew o zaspokojenie potrzeb rodziny a Pozew o alimenty

Forum prawneKategoria: AlimentyPozew o zaspokojenie potrzeb rodziny a Pozew o alimenty
gina22 zapytał 1 rok temu

Czy mogę pozwać męża o alimenty na małoletnie dzieci 2-letniego syna i 3-miesięczną córkę lub złożyć pozew o zaspokojenie potrzeb rodziny? od narodzin dzieci mąż nie łoży na dzieci ani nie dokłada się do gospodarstwa domowego. Sama utrzymuję dom i zaspakajam potrzeby dzieci. Mąż jest obcokrajowcem, mieszka i pracuje w Polsce, ma założone osobne konto bankowe i wynagrodzenie dostaje do rąk własnych!

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam serdecznie,

w pierwszej kolejności pragnę zaznaczyć, że prawo rodzinne normuje, że oboje małżonkowie są zobowiązani, każdy według swych sił oraz swych możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli.

Podobnie przedstawia się obowiązek rodziców względem dzieci, które nie są w stanie samodzielnie się utrzymać.

Z uwagi na powyższe, masz prawo żądać od męża, by ten wywiązywał się ze swoich obowiązków względem założonej rodziny. Jeśli nie zmieni on swojej postawy, możesz złożyć pozew o alimenty na małoletnie dzieci.

Niemniej możesz wybrać pozew o zaspokojenie potrzeb rodziny. Jest to roszczenie rozszerzone o zobowiązania męża nie tylko do łożenia na utrzymanie dzieci, ale także partycypowania w kosztach utrzymania mieszkania/domu, opłatach za media, remonty, utrzymania w domu higieny i porządku.

Masz więc co najmniej dwie możliwości i decyzja, który pozew złożysz, należy wyłącznie od Ciebie. Musisz jednak mieć świadomość, że pozew o zaspokojenie potrzeb rodziny wielokrotnie pozwala uzyskać wyższe pieniądze niż alimenty na dzieci.Poniżej zamieszczam gotowy do pobrania wzór pozwu o zaspokojenie potrzeb rodziny:

Pozew o zaspokojenie potrzeb rodziny wzór

pozew-o-zaspokojenie-potrzeb-rodziny-wzor-pdf-doc

Pozew o zaspokojenie potrzeb rodziny wzór

Twoja odpowiedź

17 + 10 =