Pracodawca potrącał z pensji ale nie przelewał pieniędzy komornikowi

Forum prawneKategoria: KomornikPracodawca potrącał z pensji ale nie przelewał pieniędzy komornikowi
Paulina S. zapytał 5 lat temu

Pracodawca potrącał z pensji, ale nie przelewał pieniędzy komornikowi. Pracodawca pobierał mi od kwietnia do października z wynagrodzenia za wykonaną pracę 366 zł, które miały iść na spłatę zadłużenia, w związku z czym te pieniądze nigdy nie trafiły na konto komornicze.

Uzbierało się tego 2550 zł, z czego z mojego konta bankowego bank na wniosek komornika, przelał na konto komornicze 1600 zł. Żądam od pracodawcy zwrotu tych 2550 zł, ale pracodawca twierdzi, że musi tylko przelać różnice pobranych mi pieniędzy z konta bankowego. Czy pracodawca albo komornik muszą mi zwrócić, jakiekolwiek pieniądze?

3 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 lat temu

Witaj,

z tego, co piszesz wynika, że w sprawie zaistniały jakieś nieprawidłowości – pracodawca potrącał pieniądze dla komornika, jednak ich mu nie przekazywał.

Aby odzyskać potrącone przez pracodawcę i nieprzelane na konto komornika pieniądze, w pierwszej kolejności musisz ustalić, na jakiej podstawie pracodawca dokonywał potrąceń przez 6 miesięcy, a jeżeli na wniosek komornika, to dlaczego pieniądze nadal znajdują się u pracodawcy.

Dodatkowo należy ustalić, czy pracodawca odpowiedział komornikowi na zajęcie i dlaczego go nie realizował.

Sprawdź, czy nie doszło np. do zbiegu egzekucji i pracodawca przechowuje pieniądze do czasu rozstrzygnięcia, który organ egzekucyjny ma dalej prowadzić egzekucję łączną.

Pamiętaj, że masz prawo wglądu do akt komorniczych, dlatego, jeżeli komornik działa niedaleko Twojego miejsca zamieszkania, radzę udać się do jego kancelarii.

Jeżeli kancelaria komornika znajduje się w odległej miejscowości, wniosek o udzielenie informacji w sprawie możesz wysłać listem poleconym. Możesz również poprosić o udzielenie informacji telefonicznie.

Niestety nie zawsze dłużnikom udaje się uzyskać merytoryczne odpowiedzi na swoje pytania w rozmowie telefonicznej.

Jeśli ustalisz, że pracodawca bez wiedzy komornika przetrzymuje Twoje pieniądze, to masz prawo żądać ich zwrotu. Pracodawca nie ma prawa obracać wypracowanymi przez Ciebie pieniędzmi.

Natomiast jeśli w końcu pracodawca przekaże pieniądze komornikowi, przez co dojdzie do powstania tzw. nadpłaty, to organ egzekucyjny zobowiązany jest zwrócić Ci niewykorzystane pieniądze. W tym przypadku jednak zasadnym będzie wniosek do komornika o zwrot nadpłaconej sumy.

Paulina odpowiedział 5 lat temu

Z tego, co udało mi się ustalić, pracodawca dostał pismo od komornika o zajęciu egzekucyjnym, bo sam mnie o tym informował, że będzie mniejsza wypłata o 366 zł, które będzie przelewał na konto komornicze, jednakże, gdy zadzwoniłam do kancelarii komorniczej w celu zweryfikowania czy faktycznie przelewa to Pani, z którą rozmawiałam, powiedziała, że nie wpływały żadne środki, o które została pomniejszona moja wypłata.

Kancelaria komornicza wysyłała pisma, dlaczego nie wpływają potrącone środki, to nie otrzymała żadnej informacji od mojego pracodawcy, gdy ja zaczęłam się dopytywać, mówiono mi, że to wina księgowości, że środki zostaną przelane, do tej pory nie wpłynęło nic.

Z mojego osobistego konta, na które mam wpływy bank zrobił przelew na kwotę 1600 zł. Pracodawca upiera się, że on ma wpłacić tylko 920 zł, a nie 2550. W kancelarii Pani twierdzi, że 2550 musi pracodawca zapłacić, a pracodawca twierdzi, że nie musi i ja już sama nie wiem, kto ma rację.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 5 lat temu

Witaj Paulina, myślę, że odpowiedź na swoje pytanie znajdziesz w zdaniu Pani Kasi:

Jeśli ustalisz, że pracodawca bez wiedzy komornika przetrzymuje Twoje pieniądze, to masz prawo żądać ich zwrotu. Pracodawca nie ma prawa obracać wypracowanymi przez Ciebie pieniędzmi.