Przykładowy kosztorys utrzymania dziecka wzór

Kategoria: AlimentyPrzykładowy kosztorys utrzymania dziecka wzór
Daria zapytał 11 miesięcy temu

Witam, potrzebuję przykładowy kosztorys utrzymania dziecka wzór takiego formularza najlepiej. Zamierzam złożyć pozew o alimenty dla mojego dziecka, ale potrzebuję właśnie określić kwoty, jakie przeznaczam na dziecko co miesiąc.

Bez konkretnych kwot złożenie pozwu o alimenty jest niemożliwe. Czy mogę dostać gdzieś taki przykładowy kosztorys utrzymania dziecka w skali miesiąca? albo jakieś zestawienie wydatków na dziecko? będę wdzięczna za szybką pomoc!

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 10 miesięcy temu

Witam serdecznie,

zestawienie poniesionych w skali miesiąca wydatków na dziecko powinno jedynie pomóc Ci przygotować własne wyliczenie. Co więcej, wydatki ponoszone na dziecko powinny być faktyczne, a nie tylko wymyślone na potrzeby danego postępowania sądowego.

Tutaj pomoże Ci zestawienie wydatków:

Zestawienie wydatków alimenty wzór

Mając powyższe na uwadze, mogę napisać, że jestem przekonana, że dobrze wiesz, jakie koszty wiążą się z utrzymaniem dziecka, na co przeznaczasz konkretne sumy i co chcesz dziecku dodatkowo zapewnić, jednak nie posiadasz na to odpowiednich środków.

Zastanów się na spokojnie, ile miesięcznie przeznaczasz na:

  • zakup pożywienia (mleko, jedzenie dla niemowląt lub małych dzieci)
  • środki czystości i higieny (pieluchy, chusteczki nawilżane, kremy, szampony)
  • przedszkole, zajęcia dodatkowe, korepetycje
  • odzież i obuwie
  • leki
  • zabawki
  • rozrywki (wyjścia do kina, na basen, sal zabaw)
  • utrzymanie domu (stałe opłaty, czynsz, media).

Do uzyskanej kwoty możesz dodać jakieś 200-300 zł.

Na koniec muszę napisać, że wyliczenie powinno być dość ogólne. Czyli nie powinnaś pisać ile par butów, czy skarpet kupujesz dziecku w danym miesiącu. Napisz ogólnie, że zakup pożywienia to wydatek około 600 zł, odzieży i obuwia 250 zł itp.

Pamiętaj również, że koszt utrzymania dziecka może wzrosnąć wraz z wiekiem, dlatego wnosząc pozew o alimenty, zabezpiecz również jego przyszłe potrzeby, żądając nieco wyższej kwoty.

Pamiętaj również, że ojciec dziecka może wnosić o orzeczenie niższej kwoty alimentów niż przez Ciebie dochodzona, dlatego lekko wygóruj swoje roszczenie – jeśli myśli o alimentach w wysokości 800 zł miesięcznie w pozwie złóż wniosek o 1 200 zł.

Zwróć również uwagę na możliwości zarobkowe ojca dziecka. Jeśli ten dobrze zarabia Twoje roszczenie alimentacyjne, może być nieco wyższe – dziecko ma prawo żyć na podobnej stopie co jego rodzice.

Warto przeczytać: Uzasadnienie pozwu o alimenty WZÓR + PRZYKŁADY

Twoja odpowiedź