Przykładowy kosztorys utrzymania dziecka wzór

Forum prawneKategoria: AlimentyPrzykładowy kosztorys utrzymania dziecka wzór
Daria zapytał 4 lata temu

Witam, potrzebuję przykładowy kosztorys utrzymania dziecka wzór takiego formularza najlepiej. Zamierzam złożyć pozew o alimenty dla dziecka, ale potrzebuję właśnie określić kwoty, jakie przeznaczam na dziecko co miesiąc.

Bez konkretnych kwot złożenie pozwu o alimenty jest niemożliwe. Czy mogę dostać gdzieś taki przykładowy kosztorys utrzymania dziecka w skali miesiąca? Albo jakieś zestawienie wydatków na dziecko? Będę wdzięczna za szybką pomoc!

5 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witam serdecznie,

zestawienie poniesionych w skali miesiąca wydatków na dziecko powinno jedynie pomóc Ci przygotować własne wyliczenie. Co więcej, wydatki ponoszone na dziecko powinny być faktyczne, a nie tylko wymyślone na potrzeby danego postępowania sądowego.

Tutaj pomoże Ci zestawienie wydatków:

Zestawienie wydatków alimenty wzór

Mając powyższe na uwadze, mogę napisać, że jestem przekonana, że dobrze wiesz, jakie koszty wiążą się z utrzymaniem dziecka, na co przeznaczasz konkretne sumy i co chcesz dziecku dodatkowo zapewnić, jednak nie posiadasz na to odpowiednich środków.

Zastanów się na spokojnie, ile miesięcznie przeznaczasz na:

  • zakup pożywienia (mleko, jedzenie dla niemowląt lub małych dzieci)
  • środki czystości i higieny (pieluchy, chusteczki nawilżane, kremy, szampony)
  • przedszkole, zajęcia dodatkowe, korepetycje
  • odzież i obuwie
  • leki
  • zabawki
  • rozrywki (wyjścia do kina, na basen, sal zabaw)
  • utrzymanie domu (stałe opłaty, czynsz, media).

Do uzyskanej kwoty możesz dodać jakieś 200-300 zł.

Na koniec muszę napisać, że wyliczenie powinno być dość ogólne. Czyli nie powinnaś pisać ile par butów, czy skarpet kupujesz dziecku w danym miesiącu. Napisz ogólnie, że zakup pożywienia to wydatek około 600 zł, odzieży i obuwia 250 zł itp.

Pamiętaj również, że koszt utrzymania dziecka może wzrosnąć wraz z wiekiem, dlatego wnosząc pozew o alimenty, zabezpiecz również jego przyszłe potrzeby, żądając nieco wyższej kwoty.

Pamiętaj również, że ojciec dziecka może wnosić o orzeczenie niższej kwoty alimentów niż przez Ciebie dochodzona, dlatego lekko wygóruj swoje roszczenie – jeśli myśli o alimentach w wysokości 800 zł miesięcznie w pozwie złóż wniosek o 1 200 zł.

Zwróć również uwagę na możliwości zarobkowe ojca dziecka. Jeśli ten dobrze zarabia Twoje roszczenie alimentacyjne, może być nieco wyższe – dziecko ma prawo żyć na podobnej stopie co jego rodzice.

Warto przeczytać: Uzasadnienie pozwu o alimenty WZÓR + PRZYKŁADY

Iza D. odpowiedział 3 lata temu

Witam, u mnie podobnie, też potrzebuję do pozwu o alimenty takie zestawienie, znam już przybliżone miesięczne koszty utrzymania dziecka, tylko teraz nie wiem jak zrobić takie zestawienie, żeby sąd nie przeraził się na jego widok, chyba będę zmuszona pobrać jednak wzór zestawienia wydatków na dziecko, które Państwo przygotowaliście, choć z kasą u mnie ciężko… dziękuję i pozdrawiam!

Julia odpowiedział 3 lata temu

Czyli to ma być taka tabela alimentacyjna w której podsumujemy wszystkie koszty? czy jak to ma wyglądać? każdy pisze inaczej, czytam właśnie różne fora.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

@Julia – zachęcam Cię do pobrania przygotowanego przez nas zestawienia alimentacyjnego, które pobierzesz poniżej:


 

Julia D. odpowiedział 2 lata temu

Witam, jak opisać wydatki na dziecko do alimentów? wiadomo, że na koszty utrzymania dziecka składają się różne wydatki – np. wydatki bezpośrednio związane z dzieckiem (np. ciuszki, pożywienie, materiały szkolne itd.) oraz wydatki związane z dzieckiem nie bezpośrednio ) (czynsz za mieszkanie, rata pożyczki, opłaty za media, itd.). Nie wiem jak mam to wszystko zebrać do kupy i przedstawić sądowi, by w miarę czytelnie to wyglądało. Chyba będę jednak zmuszona kupić wasz wzór przykładowego kosztorysu utrzymania dziecka. Sąd powinien moim zdaniem udostępniać takie druki każdemu, kto składa pozew o alimenty, czy pozew o podwyższenie alimentów, bo widać na forach, że każdy ma problemy ze sporządzeniem takiej tabelki. Pozdrawiam.