Przykładowy kosztorys utrzymania dziecka wzór

Forum prawneKategoria: AlimentyPrzykładowy kosztorys utrzymania dziecka wzór
AvatarDaria zapytał 3 miesiące temu

Witam, potrzebuję przykładowy kosztorys utrzymania dziecka wzór takiego formularza najlepiej. Zamierzam złożyć pozew o alimenty dla mojego dziecka, ale potrzebuję właśnie określić kwoty, jakie przeznaczam na dziecko co miesiąc.

Bez konkretnych kwot złożenie pozwu o alimenty jest niemożliwe. Czy mogę dostać gdzieś taki przykładowy kosztorys utrzymania dziecka w skali miesiąca? albo jakieś zestawienie wydatków na dziecko? będę wdzięczna za szybką pomoc!

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Witam serdecznie,

zestawienie poniesionych w skali miesiąca wydatków na dziecko powinno jedynie pomóc Ci przygotować własne wyliczenie. Posłużenie się gotowym wzorem nie będzie bowiem dobrze postrzegane przez sąd. Co więcej, wydatki ponoszone na dziecko powinny być faktyczne, a nie tylko wymyślone na potrzeby danego postępowania sądowego.

Mając powyższe na uwadze, mogę napisać, że jestem przekonana, że dobrze wiesz, jakie koszty wiążą się z utrzymaniem dziecka, na co przeznaczasz konkretne sumy i co chcesz dziecku dodatkowo zapewnić, jednak nie posiadasz na to odpowiednich środków.

Zastanów się na spokojnie, ile miesięcznie przeznaczasz na:

  • zakup pożywienia (mleko, jedzenie dla niemowląt lub małych dzieci)
  • środki czystości i higieny (pieluchy, chusteczki nawilżane, kremy, szampony)
  • przedszkole, zajęcia dodatkowe, korepetycje
  • odzież i obuwie
  • leki
  • zabawki
  • rozrywki (wyjścia do kina, na basen, sal zabaw)
  • utrzymanie domu (stałe opłaty, czynsz, media).

Do uzyskanej kwoty możesz dodać jakieś 200-300 zł.

Na koniec muszę napisać, że wyliczenie powinno być dość ogólne. Czyli nie powinnaś pisać ile par butów, czy skarpet kupujesz dziecku w danym miesiącu. Napisz ogólnie, że zakup pożywienia to wydatek około 600 zł, odzieży i obuwia 250 zł itp.

Pamiętaj również, że koszt utrzymania dziecka może wzrosnąć wraz z wiekiem, dlatego wnosząc pozew o alimenty, zabezpiecz również jego przyszłe potrzeby, żądając nieco wyższej kwoty.

Pamiętaj również, że ojciec dziecka może wnosić o orzeczenie niższej kwoty alimentów niż przez Ciebie dochodzona, dlatego lekko wygóruj swoje roszczenie – jeśli myśli o alimentach w wysokości 800 zł miesięcznie w pozwie złóż wniosek o 1 200 zł.

Zwróć również uwagę na możliwości zarobkowe ojca dziecka. Jeśli ten dobrze zarabia Twoje roszczenie alimentacyjne, może być nieco wyższe – dziecko ma prawo żyć na podobnej stopie co jego rodzice.

Warto przeczytać: Uzasadnienie pozwu o alimenty WZÓR + PRZYKŁADY

Twoja odpowiedź