Uzasadnienie pozwu o alimenty WZÓR + PRZYKŁADY

Dziś o tym, jak napisać uzasadnienie pozwu o alimenty, poniżej znajdziesz wzór uzasadnienia i przykłady jego zastosowania w różnych sprawach o alimenty.

Po co w ogóle sądowi uzasadnienie pozwu o alimenty, skoro w pozwie przedstawiamy wszystkie potrzebne dane powoda i pozwanego? żądając spełnienia konkretnych warunków? i dołączając załączniki potwierdzające stan faktyczny stosunków między stronami?

Uzasadnienie pozwu o alimenty ma za zadanie dostarczyć sądowi informacji o konkretnych potrzebach uprawnionego do alimentów oraz sytuacji życiowo-finansowej pozwanego i to właśnie na podstawie tych danych, sąd określi zakres świadczenia alimentacyjnego.

Uzasadnienie pozwu o alimenty

Od czego zacząć? Uzasadnienie ogólnie rzecz biorąc, składać się powinno z 4 części.

uzasadnienie-pozwu-o-alimenty-grafika
uzasadnienie-pozwu-o-alimenty-grafika

Dane pozwanego, powoda i dane dziecka

W pierwszej kolejności należy rozpocząć od opisania ogólnej sytuacji rodzinnej stron, które występują w pozwie o alimenty.

Należy więc podać dane pozwanego, powoda oraz uprawnionego do alimentów. Podając dane dziecka, należy podać jego datę urodzenia, a jako załącznik do pozwu dostarczyć akt urodzenia dziecka skrócony (jeśli dziecko pochodzi z małżeństwa), lub akt urodzenia dziecka zupełny (jeśli dziecko pochodzi ze związku pozamałżeńskiego).

Określenie potrzeb dziecka i kosztów utrzymania

W drugiej części uzasadnienia podaje się potrzeby dziecka oraz koszty jego utrzymania.

W postępowaniach dotyczących obowiązku alimentacyjnego sąd z urzędu nie ustali wysokości alimentów, nawet jeśli jest w stanie skalkulować koszty utrzymania dziecka.

To na powodzie ciąży obowiązek określenia i udowodnienia wysokości środków niezbędnych do zaspokojenia potrzeb uprawnionego do alimentów.

Warto poszukać wtedy kalkulatora alimentacyjnego, w którym wpisujemy wszystkie wydatki oraz ich wysokość. Zestawienie wydatków powinno być zwięzłe i konkretne, bez rozdrabniania się na szczegóły.

Aby czytelnie określić koszty utrzymania dziecka, należy wszystkie wydatki podzielić na kategorie, w których określimy wysokość miesięcznych wydatków.

Dla ułatwienia, poniżej załączam profesjonalny wzór formularza, który należy jedynie pobrać i uzupełnić kwotami, jakie przeznaczasz na utrzymanie dziecka, mało tego, otrzymasz też przykładowy kosztorys utrzymania dziecka wzór z podziałem na wiek:

Zestawienie wydatków alimenty wzór

Ustalając wysokość kosztów utrzymania dziecka, na podstawie których sąd określi wysokość obowiązku alimentacyjnego zobowiązanego, nie możesz zapomnieć o wydatkach sezonowych czy jednorocznych.

Chodzi tu o ujęcie kosztów wyjazdu na wakacje, obóz, wydatki związane z feriami, zakup zimowej odzieży, koszt wyprawki szkolnej itd. Wielu rodziców sporządzając uzasadnienie pozwu o alimenty, zapomina o takich wydatkach, przez co działa na swoją własną niekorzyść.

Co bardzo istotne: wszystkie sezonowe wydatki na dziecko trzeba koniecznie uwzględnić w koszcie miesięcznego utrzymania, jak to zrobić? wystarczy podzielić łączną kwotę sezonowych wydatków przez 12 miesięcy.

Przykład:

Jeśli zsumujesz wyjazd dziecka na wakacje, ferie, zakup odzieży zimowej i np. wyprawkę szkolną w danym roku, to uzyskana kwota w wysokości 3000 zł, winna zostać podzielona przez 12, co daje wysokość miesięcznych wydatków sezonowych na dziecko w wysokości 250 zł miesięcznie.

Opisanie sytuacji materialnej pozwanego

W trzeciej części uzasadnienia wniosku o alimenty na dziecko określamy na podstawie swojej wiedzy możliwości finansowe jak i stan majątkowy pozwanego.

Co ważne, nie chodzi tylko o faktyczne zarobki pozwanego, ale też o dochody, które pozwany ma możliwość uzyskać i które de facto powinien uzyskiwać, biorąc pod uwagę dołożenie przez niego należytej staranności i przestrzeganiu zasad prawidłowej gospodarki i dochody, które pozwany może uzyskać stosownie do swoich sił umysłowych czy fizycznych.

Z tych powodów, uzasadnienie wniosku o alimenty powinno zawierać takie dane pozwanego jak:

 • wiek,
 • wykształcenie,
 • uprawnienia (np. prawo jazdy kat. C),
 • jego poziom życia.

Podanie tych danych jest szczególnie pomocne, gdy pozwany ukrywa swoje dochody lub gdy jego aktualne zarobki nie są znane.

UWAGA:

Jako powód możesz złożyć wnioski dowodowe przeciwko pozwanemu, o co dokładnie chodzi?

Możesz wystąpić do Sądu, by ten zobowiązał pozwanego do przedłożenia zaświadczenia od pracodawcy, który określi wysokość jego dochodu z ostatnich 6 miesięcy.

Jeśli pozwany prowadzi działalność gospodarczą, możesz zobowiązać go, by dostarczył do sądu zaświadczenie lub deklarację z Urzędu Skarbowego (roczna deklaracja PIT).

To jednak nie koniec Twoich możliwości!

Jeśli pozwany ukrywa zatrudnienie, masz prawo wystąpić do Sądu, by ten skierował zapytanie do Urzędu Skarbowego i ZUS-u celem podania informacji, czy pozwany w ostatnim czasie był zatrudniony i czy w ostatnim czasie pracodawca odprowadzał za niego składki do ZUS.

Jeśli natomiast pozwany zarabia więcej, niż deklaruje, możesz wystąpić do Sądu, by ten nakazał pozwanemu dostarczenie historii rachunku bankowego np. za ostatnie pół roku.

Uzasadnienie pozwu o alimenty zawierające takie wnioski dowodowe, będzie gwarantowało Ci jawność odnośnie sytuacji finansowej pozwanego, co z kolei przełoży się na zasądzenie dokładniejszej kwoty alimentów.

Opisanie sytuacji materialnej powoda

W czwartej części opisujemy sytuację materialną rodzica. Sytuacja materialna rodzica, który wychowuje dziecko, jest niemniej ważna! Sąd orzekając o wysokości alimentów na dziecko, weźmie pod uwagę zawód powoda, jego wykształcenie, a także wysokość wynagrodzenia, które otrzymuje, jeśli jest osobą pracującą.

proste-uzasadnienie-w-pozwie-o-alimentyWarto zapamiętać: proste uzasadnienie w pozwie o alimenty stosujemy wtedy, gdy jesteśmy pewni, że sąd alimenty przyzna, jeśli jednak sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, proste uzasadnienie pozwu o alimenty może nie wystarczyć, warto wtedy przysiąść i sporządzić szersze uzasadnienie z podaniem większej ilości szczegółów.

… i na sam koniec już: pozew o alimenty należy własnoręcznie podpisać, pozew podpisuje przedstawiciel ustawowy dziecka, tj. rodzic wnoszący pozew o alimenty na dziecko.

podpis-pozwu-o-alimenty

Uzasadnienie pozwu o alimenty – przykłady

wzor-pismaJak napisać uzasadnienie pozwu o alimenty? oprócz powyżej instrukcji dołączamy do naszego wzoru kilka przykładów uzasadnień w prawdziwych wnioskach alimentacyjnych.

Dzięki nim łatwiej Ci będzie opisać faktyczny stan sytuacji Twojej i Twojego dziecka, a także sytuacji pozwanego.

Podsumowanie

Uzasadnienie pozwu alimentacyjnego powinno być kompletne i zawierać wszystkie niezbędne informacje, których potrzebować będzie sąd do ustalenia wysokości alimentów.

Proste uzasadnienie w pozwie o alimenty nie zawsze załatwi sprawę, jeśli zależy Ci na odpowiedniej wysokości alimentach, zadbaj o każdy szczegół, dzięki któremu opiszesz sytuację życiowo-finansową pozwanego. Jakość argumentów, które poruszysz – jest najważniejsza!

Kończąc już, pozew o alimenty jest pismem sądowym, oznacza to, że pismo musi spełniać pewne wymogi formalne dotyczące jego budowy i treści, które się w nim znajdą.

Przydatne wzory pism

Aby ułatwić Ci napisanie pozwu o alimenty, poniżej załączamy jego wzór do pobrania, oprócz wzoru pozwu alimentacyjnego, zamieściliśmy też inne ważne wzory pism, zapraszam Cię do ich pobrania:

Pozew-o-alimenty-z-wnioskiem-o-udzielenie-zabezpieczenia-wzor

Pozew o alimenty z wnioskiem o udzielenie zabezpieczenia

Koniecznie przeczytaj: Alimenty na żonę – WZÓR pozwu + INSTRUKCJA

Zawiadomienie-o-przestepstwie-niealimentacji-wzor

Zawiadomienie o przestępstwie niealimentacji – wzór

Koniecznie przeczytaj: Zawiadomienie o przestępstwie niealimentacji – WZÓR + omówienie

wniosek-o-zabezpieczenie-alimentow-wzor

Wniosek o zabezpieczenie alimentów wzór

Zazalenie-na-zabezpieczenie-alimentow-wzor

Zażalenie na zabezpieczenie alimentów wzór

Koniecznie przeczytaj: Zażalenie na zabezpieczenie alimentów [WZÓR]

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

2 komentarzy w “Uzasadnienie pozwu o alimenty WZÓR + PRZYKŁADY”
 1. Witam, fajny poradnik, dziękuję! Czy możecie mi Państwo podpowiedzieć jak napisać uzasadnienie pozwu o alimenty samotnej matki? pozew wkrótce założę mojemu byłemu partnerowi, który brzydko mówiąc olał nas i nie pomaga w utrzymaniu i wychowaniu dziecka.

  Jestem samotną matką i nie pracuję, utrzymuję się jedynie ze świadczeń, które dostaję od Państwa. Co mnie boli najbardziej to fakt, że możliwości zarobkowe ojca dziecka spokojnie pozwalają mu płacić alimenty na nas. Pozwany posiada wyższe wykształcenie, ma wieloletnie doświadczenie zawodowe, pracuje w IT i zarabia całkiem dobrze.

  Nie wiem jak natomiast napisać coś o sobie, też mam wyższe wykształcenie, ale nie mam żadnego doświadczenia zawodowego, poza tym nie mogę iść do pracy bo opiekuję się dzieckiem, nie chcę żeby moje uzasadnienie pozwu obróciło się przeciwko mnie przez to, że nie pracuję.

  Proszę o pomoc.

 2. Dzień dobry, ja także jestem samotnie wychowującą matką rocznego dziecka. Były facet w ogóle nie pomaga mi w utrzymaniu dziecka i nie łoży na nie ani złotówki, nigdy nic od niego nie dostałam. Brakuje mi pieniędzy na jedzenie dla dziecka, ubranka i lekarstwa. Obecnie pomagają mi rodzice na tyle na ile mogą. Piszę właśnie wniosek o alimenty (wzór pobrałam od was) , wszystko idzie gładko, ale przede mną jeszcze uzasadnienie wniosku.

  Wydatki na dziecko mam takie:
  – 350 zł czynsz
  – 900 zł jedzenie
  – 400 zł lekarstwa i ubranka dla dziecka

  Do pracy nie mogę iść bo mieszkam sama z dzieckiem i musiałabym doliczyć do kosztu utrzymania dziecka jakieś 1 000 – 1 300 zł.

  Nie mogę liczyć na niczyją inną pomoc jak tylko sama na siebie i trochę na rodziców (sami mają ciężko).

  O jakie alimenty mogę wnioskować mając takie wydatki na dziecko? czy jeśli pójdę do pracy, to ojciec dziecka będzie musiał płacić połowę kosztów opiekunki? i będę wtedy musiała złożyć pozew o podwyższenie alimentów?

Comments are closed.