Umorzenie zaległości alimentacyjnych

Forum prawneKategoria: AlimentyUmorzenie zaległości alimentacyjnych
AvatarAndrzej M. zapytał 5 miesięcy temu

Witam, chciałbym się dowiedzieć, jak mogę złożyć wniosek o umorzenie zaległości alimentacyjnych z roku 1993 z powodu niskiej emerytury 670 zł.

Zaległości wynoszą 2500 zł, a komornik tylko bierze dla siebie odsetki, a dług pozostaje taki sam, płacę po 50 zł – na więcej mnie nie stać.

z poważaniem ANDRZEJ M.

1 odpowiedzi
Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 5 miesięcy temu

Panie Andrzeju,

szkoda, że nie napisał Pan, kto jest wierzycielem alimentacyjnym – dziecko, czy tzw. FA.

Ma to o tyle znaczenie, że jeśli wierzycielem jest FA, to wówczas rzeczywiście przysługuje Panu wniosek o umorzenie długu alimentacyjnego ze względu na trudną sytuację materialno-bytową i częściową spłatę długu.

Jeśli komornik egzekwuje dług z wniosku pełnoletniego dziecka, sprawa może okazać się trudniejsza, bowiem dziecko może nie zgodzić się na wycofanie egzekucji od komornika.

Skoro jednak zadłużenie dotyczy 1993 roku, domniemywam, że chodzi o FA. W takim razie należy skontaktować się z właściwym urzędem gminy i złożyć pisemny wniosek o umorzenie długu alimentacyjnego i wycofanie wniosku egzekucyjnego.

Wniosek o umorzenie długu alimentacyjnego

Wniosek-o-umorzenie-dlugu-alimentacyjnego-wzor-pdf-doc
Wniosek o umorzenie długu alimentacyjnego wzór

Należy powołać się na trudności finansowe oraz inne, jeśli występują (choroba, kalectwo itp.). Do wniosku należy dołączyć decyzję o wysokości świadczenia oraz inne ważne dokumenty potwierdzające podnoszone trudności (zaświadczenia lekarskie, historię choroby).

Następnie należy podnieść okoliczność spłaty długu (podać w latach jak długo komornik zajmuje się sprawą) oraz wysokość wpłaconych rat. Mam nadzieje, że tak przygotowany wniosek spotka się z akceptacją, tym bardziej że dług jest stosunkowo niewielki.

Jeśli się nie uda, może Pan złożyć wniosek o wycofanie przez wierzyciela wniosku egzekucyjnego i zawarcie ugody, proponując spłatę należności w ratach, jak dotychczas, czyli po 50 zł miesięcznie, z tym że raty te będą zaliczane bezpośrednio na spłatę długu.

Warto przeczytać: Umorzenie długu w Funduszu Alimentacyjnym – niskie dochody

Twoja odpowiedź