Usunięcie starej historii w BIK

Forum prawneKategoria: BIKUsunięcie starej historii w BIK
AvatarPrzemysław G. zapytał 10 miesięcy temu

Chce usunąć historię w Biku, jak szybko jest to możliwe? wpis dotyczy pożyczki pobranej w BNP PARIBAS CENTRUM ROZLICZ. NR 1 W KRAKOWIE, umowa zakończona dn. 31.10.2013.

Wpis w Biku wpływa bardzo negatywnie na historię kredytową i nie mogę otrzymać żadnego kredytu.

Jaka jest opłata za takie zlecenie i czy jest możliwość załatwienia sprawy w bardzo krótkim czasie? nawet za wyższą opłatę?

4 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 10 miesięcy temu

Witam serdecznie,

informacje o uregulowanych w terminie zobowiązaniach powinny zniknąć z historii BIK wraz ze spłatą ostatniej raty. Wyjątkiem jest zgoda byłego kredytobiorcy na przetwarzanie jego danych osobowych po spłacie zobowiązania przez kolejne 5 lat.

Często klienci banków godzą się na takie rozwiązanie, chcąc dobrze „wypaść” w oczach banków przy kolejnych wnioskach kredytowych. Jest to sprawdzona taktyka budowania pozytywnej historii kredytowej.

Ty jednak wspominasz, że Twoja historia z bankami nie wpływa korzystnie na zdolność kredytową. Zakładam więc, że zobowiązanie nie zostało spłacone, bądź nastąpiło dłuższe niż 60 – dniowe opóźnienie w spłacie kredytu.

W takiej sytuacji, w myśl regulacjom ustawy prawo bankowe Twoje dane mogą być przetwarzane w BIK przez 5 kolejnych lat, licząc od dnia całkowitej spłaty należności.

Zatem, jeśli Twój dług nie został spłacony, negatywny wpis w BIK może widnieć bez końca, blokując Cię w możliwości zaciągania kolejnych zobowiązań w instytucjach korzystających z BIK.

Jeżeli dług został spłacony, jednak z opóźnieniem, Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez okres 5 lat od dnia całkowitej spłaty. Jeśli po tym czasie nie znikną, należy złożyć wniosek do BIK o ich aktualizację.

Wniosek o aktualizację danych w BIK

Z powyższego niestety wynika, że jeśli Twoje dane są przetwarzane właściwie (nie upłynął termin, o którym powyżej) nic nie można zrobić, by je usunąć. Hasło „czyszczenie BIK” jest tylko sloganem, który nie ma żadnego praktycznego zastosowania.

Przydatne wzory pism:

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania - WZÓR
Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Wniosek o usunięcie danych z KRD lub ich aktualizacja

Wniosek o usunięcie danych z KRD lub ich aktualizacja

Warto przeczytać:

AvatarGlass odpowiedział 10 miesięcy temu

Ale jak napisalem ze kredyt zostal splacony w 31.10.2013 a Zgoda indywidualna na udostępnianie danych po wygaśnięciu zobowiązania udzielona dn. 25. 03.2014 na okres 5 lat.  Wiec mozna ja usunac  

AvatarMałgorzata N. odpowiedział 1 miesiąc temu

Dzień dobry, muszę wyczyścić historię w BIK całkowicie, ponieważ w tym roku chcę kupić mieszkanie. Od wielu lat nie mam już żadnych zadłużeń wcześniej niestety były i to duże przez sytuację życiową, w której się znalazłam, ale wyszłam z niej, spłacając długi, niestety zajęło to sporo czasu i przeterminowania były duże.

Korzystałam z jednej firmy czyszczącej BIK w zeszłym roku, zapłaciłam a dane na temat historii jednego banku, bo o nim wtedy była mowa, nadal widnieją w BIK.

Sądziłam, że nic już nie będzie widoczne, a jest. Mam do wyczyszczenia niestety sporą historię i to w krótkim czasie a tym razem chciałabym, aby działania były skuteczne i nie wiem jak się do tego zabrać.

Pozdrawiam
Małgorzata N.

Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 miesiąc temu

Pani Małgorzato,

Firma, z której usług Pani skorzystała rok temu po prostu Panią oszukała.

Proszę zdać sobie sprawę, że kwestię ujawniania danych osobowych dłużników reguluje ustawa prawo bankowe. Pani wierzyciele, posługując się odpowiednimi przepisami mają prawo przetwarzać Pani dane przez określony czas. Przy znacznym opóźnieniu (a o takim Pani wspomina) jest to całe pięć lat od całkowitej spłaty długu. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość i swoje odczekać.

Niemniej jednak nie każdy bank patrzy krzywym okiem nie mniej solidnego klienta. Jeśli zobowiązania są spłacone, to informacja ta znajduje się w BIK. Posiadając odpowiednie źródło dochodu – najlepiej stałe zatrudnienie oraz odpowiedniej wysokości dochody może Pani starać się zaciągnął kredyt lub pożyczkę.

Nie mam ma myśli od razu kredytu hipotecznego, lecz małą pożyczkę lub zakupy na raty. Każda regularnie spłacona rata będzie podnosić tzw. scoring. Moim zdaniem warto zająć się budową historii kredytowej na nowo.

Dodam jeszcze, że choć brzmi to paradoksalnie, zgodę na kredyt może wyrazić bank, w którym posiadała Pani wcześniejsze kredyty. Być może wysłanie oferty właśnie do tego banku okaże się dobrym rozwiązaniem.

Chociaż na chwilę obecną może Pani starać się o mały kredyt online, np. w banku, w którym posiada rachunek lub tak jak napisałam wcześniej złożyć wniosek o zakupy na raty.

Twoja odpowiedź