Usunięcie starej historii w BIK

Forum prawneKategoria: BIKUsunięcie starej historii w BIK
AvatarPrzemysław G. zapytał 4 miesiące temu

Chce usunąć historię w Biku, jak szybko jest to możliwe? wpis dotyczy pożyczki pobranej w BNP PARIBAS CENTRUM ROZLICZ. NR 1 W KRAKOWIE, umowa zakończona dn. 31.10.2013.

Wpis w Biku wpływa bardzo negatywnie na historię kredytową i nie mogę otrzymać żadnego kredytu.

Jaka jest opłata za takie zlecenie i czy jest możliwość załatwienia sprawy w bardzo krótkim czasie? nawet za wyższą opłatę?

2 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Witam serdecznie,

informacje o uregulowanych w terminie zobowiązaniach powinny zniknąć z historii BIK wraz ze spłatą ostatniej raty. Wyjątkiem jest zgoda byłego kredytobiorcy na przetwarzanie jego danych osobowych po spłacie zobowiązania przez kolejne 5 lat.

Często klienci banków godzą się na takie rozwiązanie, chcąc dobrze „wypaść” w oczach banków przy kolejnych wnioskach kredytowych. Jest to sprawdzona taktyka budowania pozytywnej historii kredytowej.

Ty jednak wspominasz, że Twoja historia z bankami nie wpływa korzystnie na zdolność kredytową. Zakładam więc, że zobowiązanie nie zostało spłacone, bądź nastąpiło dłuższe niż 60 – dniowe opóźnienie w spłacie kredytu.

W takiej sytuacji, w myśl regulacjom ustawy prawo bankowe Twoje dane mogą być przetwarzane w BIK przez 5 kolejnych lat, licząc od dnia całkowitej spłaty należności.

Zatem, jeśli Twój dług nie został spłacony, negatywny wpis w BIK może widnieć bez końca, blokując Cię w możliwości zaciągania kolejnych zobowiązań w instytucjach korzystających z BIK.

Jeżeli dług został spłacony, jednak z opóźnieniem, Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez okres 5 lat od dnia całkowitej spłaty. Jeśli po tym czasie nie znikną, należy złożyć wniosek do BIK o ich aktualizację.

Wniosek o aktualizację danych w BIK

Z powyższego niestety wynika, że jeśli Twoje dane są przetwarzane właściwie (nie upłynął termin, o którym powyżej) nic nie można zrobić, by je usunąć. Hasło „czyszczenie BIK” jest tylko sloganem, który nie ma żadnego praktycznego zastosowania.

Przydatne wzory pism:

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania - WZÓR
Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Wniosek o usunięcie danych z KRD lub ich aktualizacja

Wniosek o usunięcie danych z KRD lub ich aktualizacja

Warto przeczytać:

AvatarGlass odpowiedział 4 miesiące temu

Ale jak napisalem ze kredyt zostal splacony w 31.10.2013 a Zgoda indywidualna na udostępnianie danych po wygaśnięciu zobowiązania udzielona dn. 25. 03.2014 na okres 5 lat.  Wiec mozna ja usunac  

Twoja odpowiedź