Wezwanie do zapłaty mailem – podstawa prawna +wzór

Forum prawneKategoria: Jak odzyskać pieniądze od dłużnikaWezwanie do zapłaty mailem – podstawa prawna +wzór
Użytkownik zapytał 5 lat temu

Witam, jak wysłać wezwanie do zapłaty mailem? i jaka jest podstawa prawna? mam dłużnika, który wykręca się od spłaty długu, zaczynam mieć tego dosyć i zamierzam upomnieć się o moje pieniądze. Z tego, co wiem, wezwanie do zapłaty wysyła się listem poleconym, a o wysyłce mailem nigdy nie słyszałem (aż do dzisiaj).

Proszę o wskazówki jak wysłać wezwanie do zapłaty mailem i jaka jest podstawa prawna, na którą mogę się ewentualnie powołać?

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 5 lat temu

To prawda, wysyłka wezwania do zapłaty mailem jest jak najbardziej możliwa dzięki nowelizacji ustawy z dnia 13 listopada 2017 r. o udostępnianiu informacji gospodarczej i wymianie danych gospodarczych.

Wezwanie do zapłaty podstawa prawna

„Jeżeli umowa między wierzycielem a dłużnikiem niebędącym konsumentem, z której wynika zobowiązanie dłużnika, przewiduje możliwość wysłania dłużnikowi wezwania do zapłaty w formie elektronicznej na wskazany w umowie adres poczty elektronicznej dłużnika, warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, uważa się za spełniony, jeśli upłynął co najmniej miesiąc od wysłania wezwania do zapłaty zgodnie z postanowieniami umowy.”

Co to oznacza w praktyce?

Jeśli zamierzasz wysłać wezwanie do zapłaty e-mailem, to jest to jak najbardziej możliwe, lecz pod warunkiem, że elektroniczne wezwanie do zapłaty wysłane zostanie od firmy (kontrahenta) do firmy (kontrahenta).

Nie ma możliwości wysyłki elektronicznego wezwania do zapłaty osobie fizycznej, przynajmniej na tę chwilę, być może kiedyś się to zmieni.

Aby w kontaktach z kontrahentami móc skorzystać z wysyłki wezwania do zapłaty e-mailem, należy w umowie z kontrahentem umieścić specjalny zapis mówiący o możliwości wysłania wezwania do zapłaty w formie elektronicznej.

Jeśli więc Twoim dłużnikiem jest osoba fizyczna lub sam jesteś osobą fizyczną, to pozostaje Ci wysłanie wezwania do zapłaty tradycyjną pocztą. Wzór wezwania do zapłaty zamieszczam poniżej:

Wezwanie koniecznie wyślij listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, abyś w razie skierowania sprawy do sądu – miał dowód, że wezwanie do zapłaty zostało dostarczone dłużnikowi, jest to bardzo ważna kwestia, bez spełnienia której sąd nie wyda wyroku przeciwko Twojemu dłużnikowi. Sąd musi mieć dowód, że dłużnik otrzymał wezwanie od wierzyciela.