Wniosek do komornika o wydanie dokumentów

Forum prawneKategoria: KomornikWniosek do komornika o wydanie dokumentów
AvatarDanka zapytał 2 miesiące temu

Czy mogę złożyć wniosek do komornika o wydanie dokumentów, na podstawie których komornik prowadzi wobec mnie egzekucję komorniczą?

Czy takie pismo do komornika o wydanie dokumentów wiązać się będzie z jakąś opłatą? czy komornik dysponuje jakimiś dokumentami i aktami odnośnie długu, który na mnie egzekwuje?

Coś mi się nie zgadza i chcę mieć wgląd do całej dokumentacji.

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Witam,

jeśli chodzi o wniosek do komornika o wydanie dokumentów, to oczywiście jako strona postępowania egzekucyjnego masz prawo wnosić od doręczenie odpisów, ewentualnie kserokopii dokumentów znajdujących się w aktach sprawy.

Dodatkowo możesz prosić o doręczenie wyliczenia egzekwowanych kwot – sposób ich podziału, pozostałą do spłaty kwotę itp.

Jako dłużnik możesz również złożyć wniosek o wgląd do akt i następnie udać się do kancelarii komornika i na miejscu przejrzeć akta sprawy robiąc notatki, zdjęcia lub prosząc o wykonanie kserokopii.

Pamiętaj, jednak, że wraz z wszczęciem postępowania egzekucyjnego komornik zobowiązany był doręczyć Ci odpis wniosku wierzyciela o przeprowadzenie egzekucji, kserokopie załączników w tym tytuł wykonawczy oraz postanowienie o wszczęciu postępowania egzekucyjnego, z którego możesz uzyskać wiele informacji.

W postanowieniu o wszczęciu egzekucji komornik obowiązany jest bowiem zawrzeć informacje o pochodzeniu tytułu wykonawczego – sygnatura akt sprawy, data wydania, przez jaki sąd i dodatkowo wysokość należności głównej, odsetki, sposób ich naliczania oraz dodatkowe koszty.

Niemniej jednak jeśli nawet po wczytaniu się w dokumenty, które posiadasz w domu, nadal masz wątpliwości, rozmowa z komornikiem może okazać się najlepszym rozwiązaniem.

Jeśli więc mieszkasz niedaleko kancelarii komornika, dobrze będzie udać się na przejrzenie akt. W innym razie możesz złożyć wniosek do doręczenie kserokopii znajdujących się w aktach egzekucyjnych dokumentów, postanowień, wniosków i wyliczeń.

Sam wniosek nie podlega opłacie, jednak musisz liczyć się z obowiązkiem uiszczenia opłaty za wydane kserokopie – 1 zł od każdej strony kserokopii.

Warto skorzystać z poniższego wzoru pisma:

Wniosek o wgląd do akt komorniczych

Warto przeczytać:

Twoja odpowiedź