Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku do wypełnienia

Forum prawneWniosek o stwierdzenie nabycia spadku do wypełnienia
AvatarBłażej T. zapytał 1 miesiąc temu

Dzień dobry,

potrzebuję wniosek o stwierdzenie nabycia spadku do wypełnienia, planuję złożyć taki wniosek wkrótce. Chciałbym się również dowiedzieć odpisy, jakich aktów z Urzędu Stanu Cywilnego będą niezbędne, aby wniosek o stwierdzenie spadku był kompletny.

Niestety w moim przypadku droga sądowa jest konieczna, ponieważ są inni spadkobiercy, którzy nie zgadzają się w pewnych kwestiach i nie możemy dojść do porozumienia.

Wiem, że wniosek o stwierdzenie spadku trzeba złożyć w sądzie rejonowym właściwym dla ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego.

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 miesiąc temu

Witaj Błażej!

Zgadza się, stwierdzenie nabycia spadku będzie konieczne, jeśli spadkobierców jest więcej niż jeden i nie zgadzają się oni co do przedmiotu dziedziczenia.

Złożenie wniosku o stwierdzenie nabycia spadku nie jest objęte żadnymi ramami czasowymi, można więc wniosek złożyć tuż po śmierci spadkodawcy lub nawet kilka lat po jego śmierci…

Warto też wiedzieć, że wniosek o stwierdzenie nabycia spadku podlega stałej opłacie, która wynosi 50 zł. Opłatę można uiścić, kupując znaczki sądowe w kasie sądu, lub dokonać przelewu bankowego i do wniosku należy wtedy dołączyć wydrukowane potwierdzenie wykonania przelewu.

Dodatkowo należy uiścić opłatę za wpis do rejestru spadkobierców, która wynosi 5 zł. Opłatę tą można wpłacić w kasie sądu lub wykonać przelew  dołączyć wydrukowane potwierdzenie do wniosku.

Wniosek należy złożyć w sądzie właściwym ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania zmarłego. A jeśli nie jest wiadome, gdzie zamieszkiwał zmarły, to właściwy będzie sąd, w którego obrębie znajduje się dziedziczony majątek.

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

Warto przeczytać: Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku WZÓR

Twoja odpowiedź