Wniosek o ujawnienie służebności w KW

Forum prawneKategoria: Wzór pismaWniosek o ujawnienie służebności w KW
JD. zapytał 2 lata temu

Witam, czy jest dostępne pismo (wniosek) do sądu z zapytaniem, czy na działce jest ustanowiona służebność przesyłu? chcę sprawdzić po prostu czy poprzedni właściciele gruntu ustanowili jakąś służebność na rzecz Zakładu energetycznego (słup niskiego napięcia) bądź Operatora telefonicznego (słup telefoniczny).

2 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

na wstępie wyjaśnię, że sądy nie są upoważnione do udzielania odpowiedzi na pytania prywatne, a takim bezsprzecznie jest informacja o służebnościach. Niemniej istnieje prosta droga do uzyskania informacji, czy działka, na której stoją słupy, została obciążona służebnościami.

To, co należy zrobić, to dotrzeć do księgi wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości. Posiadają numer księgi wieczystej można udać się do właściwego sądu rejonowego – wydział ksiąg wieczystych i hipotek, celem poproszenia o wgląd do księgi wieczystej.

Można również przejrzeć elektroniczną księgę wieczystą, logując się na stronie ministerstwa sprawiedliwości (wyszukiwarka internetowa ksiąg wieczystych).

Wyjaśnię również, że nie posiadając księgi wieczystej lub potrzebnych do jej przejrzenia danych, właściciel, a także inna osoba mająca interes prawny, może zwrócić się z wnioskiem do właścicieli słupów o udzielenie informacji o podstawie prawnej ich usytuowania oraz wyjaśnienie, czy poprzedni właściciel wyrażali zgodę na usytuowanie urządzeń na ich nieruchomości.

Dodam, że obowiązkiem właścicieli słupów jest udzielenie rzetelnych, jasnych i zgodnych z prawdą informacji popartych odpowiednimi dokumentami.

Dariusz odpowiedział 2 lata temu

Witam, z zainteresowaniem przeczytałem Pana odpowiedź,ale mam wątpliwości.  N.p. służebność przesyłu wcale nie musi być ujawniona w KW. Co wówczas? Gdzie można zweryfikować stan prawny?