Wniosek o umorzenie kredytu po śmierci kredytobiorcy wzór

Forum prawneKategoria: Wzór pismaWniosek o umorzenie kredytu po śmierci kredytobiorcy wzór
Jony zapytał 2 lata temu

Witam, potrzebny mi jest wniosek o umorzenie kredytu po śmierci kredytobiorcy. Przyjąłem spadek po ojcu (mieszkanie), wraz ze spadkiem po czasie dowiedziałem się, że ojciec miał duży kredyt w banku.

Czy warto składać w banku wniosek o umorzenie kredytu po śmierci kredytobiorcy? czy bank może umorzyć choćby część zadłużenia? rozłożyć na raty? Chcę napisać taki wniosek do banku, jednak nie wiem, jakie są szanse na pozytywne załatwienie sprawy i umorzenie długu.

O długu ojca dowiedziałem się, gdy poszedłem do banku z aktem zgonu, żeby sprawdzić, czy są na jego koncie bankowym jakieś środki, wtedy dowiedziałem się o kredycie.

Teraz po fakcie wiem, że mogłem wystąpić do BIK o ujawnienie informacji o zobowiązaniach zmarłego ojca, powołując się na postępowanie spadkowe, albo można też było w sądzie złożyć wniosek o sporządzenie spisu inwentarza. Z tego co wiem, kredyt nie był ubezpieczony na wypadek śmierci.

3 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

jeśli w skład spadku wchodzą jakieś wartościowe rzeczy (Ty podajesz, że mieszkanie) to nie należy wyrzucać sobie przyjęcia spadku wprost.

Spis inwentarza jest zasadny, kiedy długi mogą przewyższać masę spadkową. Jednakże w sytuacji, kiedy spadkobierca nabywa więcej, niż musi oddać wierzycielom zmarłego, sporządzanie spisu inwentarza może nie tylko nie przydać się do niczego, ale także wygenerować dodatkowe koszty.

Z uwagi na powyższe uważam, że w tym momencie warto podjąć kontakt z bankiem celem ustalenia sposobu spłaty długów ojca. Nie możesz bowiem liczyć na umorzenie kredytu.

Bank posiada roszczenie o zwrot kredytu do spadkobierców swojego klienta. Dlatego wcześniej czy później otrzymasz zobowiązanie do zapłaty. Uważam, że nie warto czekać, aż bank wdroży własną procedurę.

Powołując się na postanowienie o stwierdzenie nabycia spadku, należy wystąpić do banku o zawarcie ugody w przedmiocie spłaty ratalnej nieuregulowanej części kredytu. Kiedy rozpoczniesz rozmowy z pracownikiem banku, możesz zapytać również o dodatkowe koszty kredytu, które leżą po Twojej stronie.

Myślę jednak, że tych nie powinno być, bowiem z datą zgonu kredytobiorcy bank nabywa jedynie roszczenie do zwrotu należności głównej. Kosztów ubocznych kredytu nie powinno być w ogóle, a jeśli są to niewielkie.

O ich anulowanie możesz oczywiście prosić bank. Ale tak jak podałam wcześniej, nie znam sytuacji, by bank umorzył długi kredytowe. Zwróć uwagę, że jest to instytucja prywatna, która zarabia m.in. na udzielaniu kredytów.

Niemniej jednak nie możesz czuć się „oszukany”, czy pokrzywdzony – jeśli w spadku po tacie odziedziczyłeś mieszkanie. Teraz musisz skupić się na ugodzie z bankiem.

Warto podjąć starania już teraz, ponieważ spłata ratalna kredytu po ojcu może pozwolić Ci uniknąć niepotrzebnych spraw sądowych i egzekucyjnych.

Powodzenia!

Przydatne wzory pism:

Wniosek o umorzenie kredytu po śmierci kredytobiorcy wzór

Wniosek o umorzenie kredytu po śmierci kredytobiorcy

Maciej K. odpowiedział 1 rok temu

Witam, pobrałem właśnie Państwa wniosek o umorzenie kredytu po śmierci kredytobiorcy, sprawa nie dotyczy mnie, tylko kogoś z rodziny. Umarł mąż mojej ciotki, miał dość duży kredyt wzięty, do spłaty pozostało jeszcze 80% zaciągniętego kredytu, ciotka została tylko z emeryturą i nie będzie w stanie spłacić kredytu który zaciągnął jej mąż.

Na szczęście kredyt był ubezpieczony na wypadek śmierci kredytobiorcy. Ciocia mówiła, że musi złożyć wniosek, mam nadzieję, że uda jej się uchronić przed spłata kredytu, dziękuję za wzór pisma, pozdrawiam Maciej K.

Wiola odpowiedział 1 rok temu

Witam, jak napisać wniosek o umorzenie kredyty po zmarłej mamie? Mama wzięła kredyt w Santanderze na 72 raty po 580 zł na dzień dzisiejszy jest 45 rata opłacona, pozostało 17 rat niestety nie stać mnie, by spłacić ten dług – jak napisać wniosek o umorzenie. Sprawa spadkowa jest w trakcie, ale nie wiadomo jeszcze terminu, odsetki rosną, proszę o pomoc w napisaniu wniosku o umorzenie kredytu. Z kredytu było zdjęte ubezpieczenie.