Wniosek o umorzenie nienależnie pobranych świadczeń ZUS

Forum prawneKategoria: Wzór pismaWniosek o umorzenie nienależnie pobranych świadczeń ZUS
Avatarrt45 zapytał 2 miesiące temu

Witam, chodzi o zwrot nienależnie pobranych świadczeń ZUS, czy można odwołać się od spłaty nienależnie pobranych świadczeń lub umorzyć chociaż by odsetki za opóźnienie spłaty? Decyzja wydana przez ZUS jest z roku 2002 kiedy pobierałem rentę rodzinną po ojcu, minęło 19 lat i teraz otrzymałem pismo, aby uregulować dług w ZUS-ie.

Nie pamiętam, abym otrzymywał zawiadomienia jakiekolwiek, że po ukończeniu szkoły przez trzy miesiące pobierałem rentę, która już mi się nie należała.

Proszę o poradę, co mogę zrobić z tym zadłużeniem, wychowuję niepełnosprawnego syna autystycznego, którego leczę prywatnie i suplementy, które kupuję, aby poprawić funkcjonowanie syna – do tanich nie należą, a odsetki naliczone przez ZUS są bardzo wysokie. Będę bardzo wdzięczny za poradę. Pozdrawiam

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Witam serdecznie,

uważam, że złożenie wniosku o umorzenie nienależnie pobranej renty rodzinnej jest w Twojej sytuacji jak najbardziej zasadne. Wzór gotowego wniosku pobierzesz poniżej:

Wniosek o umorzenie nienależnie pobranych świadczeń ZUS

Wniosek-o-umorzenie-nienależnie-pobranych-świadczeń-ZUS
Wniosek o umorzenie nienależnie pobranych świadczeń ZUS

Przede wszystkim argumentem, który możesz ponieść we wniosku o umorzenie nienależnie pobranych świadczeń z ZUS, jest okoliczność, że sprawa dotyczy wypłaty renty sprzed 19 lat. Kolejnym argumentem będzie okoliczność, że w dacie wypłaty renty rodzinnej byłaś w trudnej sytuacji materialno-bytowej.

Fakt ten potwierdza przede wszystkim brak rodzica – renta była po zmarłym ojcu. Następnie należy powołać się na obecne trudności. Musisz opisać problemy zdrowotne niepełnosprawnego syna – potrzeba jego stałego leczenia i rehabilitacji oraz sprawowania nad dzieckiem codziennej opieki.

Są to okoliczności, których nie możesz pominąć w swoim wniosku o umorzenie nienależnie pobranych świadczeń z ZUS i  im rzetelniej przygotujesz niniejszy wniosek i potwierdzisz podniesione w nim okoliczności odpowiednimi dowodami np. zaświadczeniem lekarskim o stanie zdrowia syna, czy orzeczeniem o niepełnosprawności, tym większa szansa na pozytywne jego rozpoznanie.

Nie można bowiem zapomnieć, że ZUS posiada kompetencję do umorzenia wszelkich należności, jeśli uzna, że przemawia za tym trudna sytuacja finansowa i rodzinna zobowiązanego. Tę za wszelką cenę musisz starać się wykazać.

Dopiero jeśli się nie uda uzyskać korzystnej decyzji, w dalszej kolejności będziesz mogła starać się o umorzenie odsetek i rozłożenie płatności zadłużenia na raty. Zacząć moim zdaniem jednak należy od wniosku o umorzenie nienależnie pobranej renty rodzinnej.

Powodzenia!

Warto przeczytać: Umorzenie nienależnie pobranych świadczeń ZUS – [WZÓR]

Twoja odpowiedź