Wniosek o ustanowienie opiekunem prawnym osoby ubezwłasnowolnionej

Forum prawneKategoria: Wzór pismaWniosek o ustanowienie opiekunem prawnym osoby ubezwłasnowolnionej
Anna P. zapytał 11 miesięcy temu

Dzień dobry, jaki wniosek potrzebuje wypełnić i do jakiego organu go złożyć, żeby zostać opiekunem prawnym mojego brata z zespołem downa? który jest ubezwłasnowolniony? Co w takim przypadku powinnam posiadać, aby objąć brata pełną opieką prawną? Proszę o jak najszybszą odpowiedź. Z poważaniem Anna P.

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

Pani Aniu,

jeśli brat został ubezwłasnowolniony orzeczeniem sądu okręgowego, to w tym samym postępowaniu powinien zostać wyznaczony dla niego opiekun prawny.

Natomiast w sytuacji, kiedy kwestia opieki nie została uregulowana lub z jakichś przyczyn opieka nie może być realizowana przez wyznaczoną osobę, należy złożyć nowy wniosek do Sądu Rejonowego Wydział Rodzinny i Nieletnich właściwy ze względu na miejsce pobytu brata.

Wniosek o ustanowienie opiekuna prawnego dla osoby ubezwłasnowolnionej (wzór wniosku poniżej), należy uzasadnić faktem, że brat został ubezwłasnowolniony z powodu wrodzonej wady oraz towarzyszącemu jej nierozwojowi umysłowemu. Do wniosku należy dołączyć orzeczenie o ubezwłasnowolnieniu.

Wniosek o ustanowienie opiekuna prawnego wzór

wniosek-o-ustanowienie-opiekuna-prawnego-wzor-pdf-doc

Wniosek o ustanowienie opiekuna prawnego – wzór

W dalszej części wniosku trzeba starać się wskazać, iż spełnia Pani warunki do powierzenia jej opieki nad bratem. Argumentem za będzie:

  • zamieszkiwanie z bratem lub sprawowanie nad nim codziennej opieki dzięki temu, że mieszkacie Państwo niedaleko siebie (na tym samym osiedlu, w tej samej miejscowości)
  • znajomość jego potrzeb i zwyczajów/nawyków
  • dobry kontakt z bratem, poczucie więzi, miłości
  • uczciwość z Pani strony
  • umiejętność regulowania spraw dotyczących brata (leczenie, finanse)
  • brak innych obowiązków m.in. praca w nadgodzinach, opieka nad małymi dziećmi, czy inną osobą niepełnosprawną.

Na koniec wyjaśnię, że opiekunem dla osoby ubezwłasnowolnionej nie może być osoba, która została pozbawiona praw rodzicielskich nad własnymi dziećmi lub praw opiekuńczych, nie ma odpowiednich kwalifikacji moralnych i wychowawczych, ma słaby stan zdrowia i poziom umysłowy, a także jest negatywnie nastawiona do objęcia opieki lub jej stosunki z przyszłym podopiecznym są niepoprawne.

Dla podsumowania napiszę – we wniosku o ustanowienie opiekuna prawnego dla osoby całkowicie ubezwłasnowolnionej musi Pani starać się wykazać, że liczy się dla niej dobro brata i że jest gotowa „poświęcić się” dla niego, angażując swój czas, dobroć i miłość.

Podobne tematy:

Twoja odpowiedź

18 + 2 =