Wniosek o wykreślenie zmarłego z księgi wieczystej WZÓR

Forum prawneKategoria: Wzór pismaWniosek o wykreślenie zmarłego z księgi wieczystej WZÓR
Uta39 zapytał 2 lata temu

Dzień dobry, chcę zapytać o wykreślenie zmarłego właściciela z księgi wieczystej. W księdze widnieje osoba, która już nie żyje, powoduje nam to trochę komplikacji ze sprawami papierkowymi w urzędach, dlatego chcielibyśmy zrobić wykreślenie z księgi wieczystej osoby zmarłej.

Jak się za to zabrać? trzeba iść do notariusza? czy do urzędu? złożyć wniosek o wykreślenie zmarłego z księgi wieczystej czy jeszcze jest jakiś inny sposób? proszę o pomoc.

16 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

wykreślenie zmarłego właściciela z księgi wieczystej jest możliwe, jednak musi dojść do formalnego przejęcia spadku. Wówczas sąd wieczystoksięgowy na wniosek zainteresowanych osób dokona zmian w księdze wieczystej.

Wniosek-o-wykreslenie-zmarlego-z-ksiegi-wieczystej-wzor-doc-pdf

Wniosek o wykreślenie zmarłego z księgi wieczystej wzór

Zatem to, co należy zrobić to sformalizować przyjęcie spadku. Chodzi o potwierdzenie spadkobrania postanowieniem sądu lub aktem notarialnym. Są to dwie drogi, z których mogą skorzystać spadkobiercy zmarłego właściciela nieruchomości.

W związku z pandemią koronawirusa najłatwiej będzie potwierdzić przyjęcie spadku przed notariuszem. Zachęcam więc kontaktu z wybraną kancelarią notarialną celem złożenia oświadczenia o przyjęciu spadku – oświadczenie powinno być złożone przez wszystkich spadkobierców.

Następnie notariusz prześle do sądu informację o przyjęciu spadku, a sami spadkobiercy, powołując się na akt dziedziczenia, powinni złożyć wniosek o wpis do księgi wieczystej.

Procedura przyjęcia spadku oraz zmiany właściciela w księdze wieczystej nie jest skomplikowana, jednak warto zapytać notariusza, jakie dokumenty należy przygotować, tak by sprawę wyprostować bez zbędnych formalności.

Koniecznie przeczytaj:

PArka odpowiedział 1 rok temu

hej, przydałby mi się właśnie wniosek o wykreślenie zmarłego z księgi wieczystej wzór takiego pisma wiele by mi ułatwił życie :) nie wiem jak to napisać i od czego zacząć.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu

Wykreślenie z księgi wieczystej osoby zmarłej nie jest trudne, wystarczy złożyć wniosek na formularzu KW-WPIS, w którym wnioskujemy o wykreślenie służebności, załączając odpis aktu zgonu. Wzór wypełnionego wniosku załączam poniżej:

Wniosek o wykreślenie zmarłego z księgi wieczystej wzór

Wniosek-o-wykreslenie-zmarlego-z-ksiegi-wieczystej-wzor-doc-pdf

Wniosek o wykreślenie zmarłego z księgi wieczystej wzór

Wpis dotyczący służebności osobistej nieruchomości znajduje się w dziale III księgi wieczystej, dział ten zatytułowany jest:

Prawa, roszczenia i ograniczenia.

Wykreślenie wpisu można dokonać na podstawie aktu zgonu osoby uprawnionej do służebności.

Gdzie złożyć wniosek? Wniosek o wykreślenie z księgi wieczystej składamy w biurze podawczym wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego, w okręgu którego znajduje się nieruchomość.

Oczywiście, jeśli nie chcesz fatygować się osobiście do sądu, to wniosek z załącznikiem w postaci aktu zgonu można wysłać Pocztą Polską.

Wniosek ten niestety należy opłacić w kasie sądu lub zrobić przelew na konto sądu, a opłata wynosi 100 zł. Średni czas oczekiwania na rozpoznanie Twojego wniosku to około tydzień lub dwa, czas oczekiwania zależy od nakładu pracy danego sądu.

Jeśli sytuacja finansowa wnioskodawcy jest ciężka, ma on prawo wnioskować o zwolnienie od kosztów sądowych, w takim przypadku, przed złożeniem wniosku o wykreślenie zmarłego z KW, w pierwszej kolejności należy złożyć wniosek o zwolnienie z kosztów.

Po otrzymaniu z sądu pisma zwalniającego z kosztów sądowych dopiero teraz należy złożyć wniosek o wykreślenie, a uzyskane zwolnienie dołączyć do wniosku jako załącznik.

Wniosek o wykreślenie wpisu z KW powinien być złożony w terminie nie późniejszym niż 3 miesiące od doręczenia postanowienia o zwolnieniu od kosztów sądowych.

wykreślenie-zmarłego-właściciela-z-księgi-wieczystej-wzor-pdf-doc

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. 1964 Nr 43 poz. 296 z późn. zm.)
  • Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. 2005 Nr 167 poz. 1398 z późn. zm.)
  • Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U. 1982 nr 19 poz. 147 z późn. zm.)

Krysti odpowiedział 1 rok temu

Pobrałem wzór, dziękuję.

Arek odpowiedział 1 rok temu

Witam, mam taki problem, że nie mogę wykreślić z księgi wieczystej osoby która nie żyje ponad 200 lat, wiem, że do wniosku trzeba dołączyć akt zgonu, co jeśli nie mam aktu zgonu? Jak pozbyć się wpisu sprzed dziesiątek lat? Znalezienie aktu zgonu nie jest możliwe, przetrząsnęliśmy wszystkie papiery, które mamy i nie możemy znaleźć aktu.

Dawid39 odpowiedział 1 rok temu

a nie możesz po prostu wyciągnąć akt zgonu tej osoby z USC? składa się specjalny wniosek, USC sprawdza która jednostka ma tego Pana w aktach i za kilka dni masz do odbioru akt zgonu. Wydaje mi się, że akt zgonu powinien być w miejscowości która podlega w tym rejonie pod dany Urząd Stanu Cywilnego. Najlepiej zadzwonić do źródła (USC) i tam zapytać, czy można jakoś odzyskać akt zgonu byłego właściciela nieruchomości.

Iza B. odpowiedział 1 rok temu

jak dokonać usunięcia zmarłej osoby z księgi wieczystej działki, którą chcę sprzedać? i ile ewentualnie trwa takie coś?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 rok temu
Wniosek-o-wykreslenie-zmarlego-z-ksiegi-wieczystej-wzor-doc-pdf

Wniosek o wykreślenie zmarłego z księgi wieczystej wzór

Pyciak odpowiedział 1 rok temu

Pobrałem wzór, wszystko ok, dziękuję.

Kakur odpowiedział 1 rok temu

Ile się czeka na wykreślenie wpisu w księdze wieczystej? 2 lata temu ktoś z rodziny składał wniosek o wpis w księdze wieczystej, to czekali pół roku, czy w przypadku takiego wniosku o wykreślenie z KW też tyle będę czekał? trochę zależy nam na czasie, bo chcemy sprzedać nieruchomość… i jako potwierdzenie: formularz kw wpis składa się do sądu rejonowego tak?

Parciak odpowiedział 1 rok temu

Gdzie pobrać ten kw wpis wniosek o wykreślenie z księgi wieczystej zmarłej osoby? z tego co ja wiem, w księgach wieczystych jest niezły bałagan i każdy wydział ksiąg wieczystych w każdym mieście ma ręce pełne roboty… mam pytanie odnośnie służebności wieczystej, kupiliśmy nieruchomość z ustaloną służebnością.

Jednak osoba która miała prawo do służebności zmarła, ale nie mamy jak się dowiedzieć kiedy zmarła, gdzie, jak itd.

Z tego co wiem, to nowy właściciel musi pozałatwiać wszelkie formalności i to na swój koszt – chętnie – ale nie mamy jak się dowiedzieć czegokolwiek.

Jak szukać informacji o tej osobie zmarłej?

Waldek odpowiedział 1 rok temu

My z kolei mamy problemy z wykreślenie z księgi wieczystej osoby która na pewno nie żyje, bo jak by żył, to miałaby ok 200 lat. Znalezienie aktu zgonu jest niemożliwe. Czy ma ktoś pomysł, jak pozbyć się wpisu z przed wielu lat? wiem jak należy wypełnić wniosek, problemem jest jednak skompletowanie niezbędnych dokumentów. Bo do wniosku o wykreślenie zmarłego z księgi wieczystej należy na pewno dołączyć akt zgonu tej osoby. Co robić?

Aga R. odpowiedział 12 miesięcy temu

Witam. Wykreślenie z KW osoby zmarłej. Staramy się o dotacje do zakupu pieca na pellet. Okazuje się, że w KW widnieje tylko teściowa i teściu. Teść zmarł w 2017 r. Musimy zatem wykreślić ojca mojego męża z księgi wieczystej. Aby to zrobić, teściowa musi notarialnie zrobić spadek na synów. Czy może zrobić darowiznę? z tego co się orientuję, od darowizny nie zapłacimy podatku.Co będzie lepsze i bardziej skuteczne w przypadku jej śmierci?

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 12 miesięcy temu

Witam serdecznie,

wniosek KW-WPIS podpisuje wnioskodawca, bez względu na to ilu jest uczestników postępowania. Zatem przedmiotowy wniosek podpisujesz Ty, a dane brata ujawniasz jedynie na stronie trzeciej wniosku w rubryce 33 i dalej.

Podpisując wniosek, pamiętaj, że w jednej rubryce należy wpisać imię i nazwisko, w kolejnej datę, a w ostatniej dopiero złożyć podpis. Zaznaczę, że podpis musi być odręczny.

Co do załączników do wniosku KW-WPIS, to jeśli sprawa dotyczy dziedziczenia, liczba załączników może być uzależniona od informacji ujawnionych w treści aktu.

Jeśli w akcie znajduje się zapis, że w skład spadku wchodzi nieruchomość i notariusz wypełnił nałożone na niego przez ustawodawcę obowiązki, czyli zawiadomił sąd właściwy do prowadzenia księgi wieczystej o zmianie właściciela nieruchomości załącznikiem do wniosku KW-WPIS będzie wyłącznie odpis aktu dziedziczenia.

Natomiast w sytuacji, gdy w akcie pominięto fakt, że w skład spadku wchodzi nieruchomość, sąd może zobowiązać Cię jako wnioskodawcę do przedłożenia innych dokumentów potwierdzających prawo własności m.in. wypisu z rejestru gruntów i wyrysu z mapy ewidencyjnej.

Krystyna odpowiedział 11 miesięcy temu

Dziękuję za wyczerpującą informację.Pozdrawiam

Angela odpowiedział 11 miesięcy temu

Witam. Chodzi o wniosek o wykreślenie hipoteki po śmierci współwłaściciela. Czy mogę sama złożyć wniosek o wykreślenie hipoteki jako współwłaściciel nieruchomości po śmierci męża? Mieliśmy wspólność majątkową. Spadkobiercami ustawowymi po zmarłym jestem ja i 3 moich dzieci (jedno małoletnie). Czy wszyscy musimy występować we wniosku jako uczestnicy tego postępowania?

Twoja odpowiedź

2 + 18 =