Wniosek o wykreślenie zmarłego z księgi wieczystej wzór

Forum prawneKategoria: Wzór pismaWniosek o wykreślenie zmarłego z księgi wieczystej wzór
AvatarUta39 zapytał 6 miesięcy temu

Dzień dobry, chcę zapytać o wykreślenie zmarłego właściciela z księgi wieczystej. W księdze widnieje osoba, która już nie żyje, powoduje nam to trochę komplikacji ze sprawami papierkowymi w urzędach, dlatego chcielibyśmy zrobić wykreślenie z księgi wieczystej osoby zmarłej.

Jak się za to zabrać? trzeba iść do notariusza? czy do urzędu? złożyć wniosek o wykreślenie zmarłego z księgi wieczystej czy jeszcze jest jakiś inny sposób? proszę o pomoc.

9 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 6 miesięcy temu

Witam serdecznie,

wykreślenie zmarłego właściciela z księgi wieczystej jest możliwe, jednak musi dojść do formalnego przejęcia spadku. Wówczas sąd wieczystoksięgowy na wniosek zainteresowanych osób dokona zmian w księdze wieczystej.

Zatem to, co należy zrobić to sformalizować przyjęcie spadku. Chodzi o potwierdzenie spadkobrania postanowieniem sądu lub aktem notarialnym. Są to dwie drogi, z których mogą skorzystać spadkobiercy zmarłego właściciela nieruchomości.

W związku z pandemią koronawirusa najłatwiej będzie potwierdzić przyjęcie spadku przed notariuszem. Zachęcam więc kontaktu z wybraną kancelarią notarialną celem złożenia oświadczenia o przyjęciu spadku – oświadczenie powinno być złożone przez wszystkich spadkobierców.

Następnie notariusz prześle do sądu informację o przyjęciu spadku, a sami spadkobiercy, powołując się na akt dziedziczenia, powinni złożyć wniosek o wpis do księgi wieczystej.

Procedura przyjęcia spadku oraz zmiany właściciela w księdze wieczystej nie jest skomplikowana, jednak warto zapytać notariusza, jakie dokumenty należy przygotować, tak by sprawę wyprostować bez zbędnych formalności.

Koniecznie przeczytaj:

AvatarPArka odpowiedział 2 miesiące temu

hej, przydałby mi się właśnie wniosek o wykreślenie zmarłego z księgi wieczystej wzór takiego pisma wiele by mi ułatwił życie :) nie wiem jak to napisać i od czego zacząć.

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Wykreślenie z księgi wieczystej osoby zmarłej nie jest trudne, wystarczy złożyć wniosek na formularzu KW-WPIS, w którym wnioskujemy o wykreślenie służebności, załączając odpis aktu zgonu. Wzór wypełnionego wniosku załączam poniżej:

Wniosek o wykreślenie zmarłego z księgi wieczystej wzór

Wniosek-o-wykreslenie-zmarlego-z-ksiegi-wieczystej-wzor-doc-pdf
Wniosek o wykreślenie zmarłego z księgi wieczystej wzór

Wpis dotyczący służebności osobistej nieruchomości znajduje się w dziale III księgi wieczystej, dział ten zatytułowany jest:

Prawa, roszczenia i ograniczenia.

Wykreślenie wpisu można dokonać na podstawie aktu zgonu osoby uprawnionej do służebności.

Gdzie złożyć wniosek? Wniosek o wykreślenie z księgi wieczystej składamy w biurze podawczym wydziału ksiąg wieczystych sądu rejonowego, w okręgu którego znajduje się nieruchomość.

Oczywiście, jeśli nie chcesz fatygować się osobiście do sądu, to wniosek z załącznikiem w postaci aktu zgonu można wysłać Pocztą Polską.

Wniosek ten niestety należy opłacić w kasie sądu lub zrobić przelew na konto sądu, a opłata wynosi 100 zł. Średni czas oczekiwania na rozpoznanie Twojego wniosku to około tydzień lub dwa, czas oczekiwania zależy od nakładu pracy danego sądu.

Jeśli sytuacja finansowa wnioskodawcy jest ciężka, ma on prawo wnioskować o zwolnienie od kosztów sądowych, w takim przypadku, przed złożeniem wniosku o wykreślenie zmarłego z KW, w pierwszej kolejności należy złożyć wniosek o zwolnienie z kosztów.

Po otrzymaniu z sądu pisma zwalniającego z kosztów sądowych dopiero teraz należy złożyć wniosek o wykreślenie, a uzyskane zwolnienie dołączyć do wniosku jako załącznik.

Wniosek o wykreślenie wpisu z KW powinien być złożony w terminie nie późniejszym niż 3 miesiące od doręczenia postanowienia o zwolnieniu od kosztów sądowych.

wykreślenie-zmarłego-właściciela-z-księgi-wieczystej-wzor-pdf-doc

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. 1964 Nr 43 poz. 296 z późn. zm.)
  • Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. 2005 Nr 167 poz. 1398 z późn. zm.)
  • Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U. 1982 nr 19 poz. 147 z późn. zm.)

AvatarKrysti odpowiedział 2 miesiące temu

Pobrałem wzór, dziękuję.

AvatarArek odpowiedział 2 miesiące temu

Witam, mam taki problem, że nie mogę wykreślić z księgi wieczystej osoby która nie żyje ponad 200 lat, wiem, że do wniosku trzeba dołączyć akt zgonu, co jeśli nie mam aktu zgonu? Jak pozbyć się wpisu sprzed dziesiątek lat? Znalezienie aktu zgonu nie jest możliwe, przetrząsnęliśmy wszystkie papiery, które mamy i nie możemy znaleźć aktu.

AvatarDawid39 odpowiedział 2 miesiące temu

a nie możesz po prostu wyciągnąć akt zgonu tej osoby z USC? składa się specjalny wniosek, USC sprawdza która jednostka ma tego Pana w aktach i za kilka dni masz do odbioru akt zgonu. Wydaje mi się, że akt zgonu powinien być w miejscowości która podlega w tym rejonie pod dany Urząd Stanu Cywilnego. Najlepiej zadzwonić do źródła (USC) i tam zapytać, czy można jakoś odzyskać akt zgonu byłego właściciela nieruchomości.

AvatarIza B. odpowiedział 2 miesiące temu

jak dokonać usunięcia zmarłej osoby z księgi wieczystej działki, którą chcę sprzedać? i ile ewentualnie trwa takie coś?

Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 1 miesiąc temu
Wniosek-o-wykreslenie-zmarlego-z-ksiegi-wieczystej-wzor-doc-pdf
Wniosek o wykreślenie zmarłego z księgi wieczystej wzór
AvatarPyciak odpowiedział 2 tygodnie temu

Pobrałem wzór, wszystko ok, dziękuję.

Twoja odpowiedź