Wniosek o wykreślenie zmarłego z księgi wieczystej wzór

Forum prawneKategoria: Wzór pismaWniosek o wykreślenie zmarłego z księgi wieczystej wzór
AvatarUta39 zapytał 1 miesiąc temu

Dzień dobry, chcę zapytać o wykreślenie zmarłego właściciela z księgi wieczystej. W księdze widnieje osoba, która już nie żyje, powoduje nam to trochę komplikacji ze sprawami papierkowymi w urzędach, dlatego chcielibyśmy zrobić wykreślenie z księgi wieczystej osoby zmarłej.

Jak się za to zabrać? trzeba iść do notariusza? czy do urzędu? złożyć wniosek o wykreślenie zmarłego z księgi wieczystej czy jeszcze jest jakiś inny sposób? proszę o pomoc.

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 miesiąc temu

Witam serdecznie,

wykreślenie zmarłego właściciela z księgi wieczystej jest możliwe, jednak musi dojść do formalnego przejęcia spadku. Wówczas sąd wieczystoksięgowy na wniosek zainteresowanych osób dokona zmian w księdze wieczystej.

Zatem to, co należy zrobić to sformalizować przyjęcie spadku. Chodzi o potwierdzenie spadkobrania postanowieniem sądu lub aktem notarialnym. Są to dwie drogi, z których mogą skorzystać spadkobiercy zmarłego właściciela nieruchomości.

W związku z pandemią koronawirusa najłatwiej będzie potwierdzić przyjęcie spadku przed notariuszem. Zachęcam więc kontaktu z wybraną kancelarią notarialną celem złożenia oświadczenia o przyjęciu spadku – oświadczenie powinno być złożone przez wszystkich spadkobierców.

Następnie notariusz prześle do sądu informację o przyjęciu spadku, a sami spadkobiercy, powołując się na akt dziedziczenia, powinni złożyć wniosek o wpis do księgi wieczystej.

Procedura przyjęcia spadku oraz zmiany właściciela w księdze wieczystej nie jest skomplikowana, jednak warto zapytać notariusza, jakie dokumenty należy przygotować, tak by sprawę wyprostować bez zbędnych formalności.

Twoja odpowiedź