Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym na rozpatrzenie wniosku KRS ma siedem dni, a w sprawach wymagających wyjaśnienia – miesiąc. Niestety w praktyce czas oczekiwania na wpis w KRS jest znacznie dłuższy. W zależności od natężenia pracy zatrudnionych w KRS referendarzy na ujawnienie zmiany czeka się nawet kilka miesięcy.
SPIS TREŚCI:
Wstęp
Na szczęście wielokrotnie pomocnym okazuje się przygotowana przez nas prośba o przyspieszenie rozpoznania wniosku KRS. Dodatkowo sprawdź, jak przygotować wniosek o przyspieszenie wpisu i dowiedz się, jakich argumentów użyć, by uzyskać szybką aktualizację danych w KRS. Dla ułatwienia przygotowaliśmy 2 gotowe do wypełnienia wzory wniosków, które znacznie ułatwią Ci przyspieszenie całej procedury:
Wniosek o przyspieszenie wpisu do KRS wzór
Wniosek o przyspieszenie wpisu do KRS wzór
Wniosek o przyspieszenie zmiany w KRS wzór
Wniosek o przyspieszenie zmiany w KRS wzór
Czym jest KRS?
Ustawa z dnia 20 sierpnia 1997 roku o Krajowym Rejestrze Sądowym ściśle określa, czym jest sam rejestr oraz wskazuje zadania Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego.
Zgodnie z regulacjami niniejszej ustawy KRS składa się z:
- rejestru przedsiębiorców
- rejestru stowarzyszeń
- rejestru innych organizacji społecznych i zawodowych
- fundacji
- samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej
- rejestru dłużników niewypłacalnych.
Każdy z wyżej wymienionych podmiotów zobowiązany jest do ujawnienia swoich danych w rejestrze, a następnie do ich aktualizacji.
Dodać należy, że rejestr prowadzą w systemie teleinformatycznym sądy rejonowe, a dokładnie sądy gospodarcze określone przez ustawodawcę sądami rejestrowymi. Natomiast same wpisy następują na wniosek zainteresowanego lub z urzędu.
Zmiana wpisu w KRS czas oczekiwania
Wniosek o wpis do KRS składa się na urzędowym formularzu albo na formularzu udostępnionym w systemie teleinformatycznym. Ujawnienie danych w Krajowym Rejestrze Sądowym i ich aktualizacja podlega opłacie, którą należy uiścić wraz ze złożeniem wniosku.
Jeżeli wpis podlega ogłoszeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, wnioskodawca zobowiązany jest uiścić również opłatę od ogłoszenia.
Dopełnienie powyżej wskazanych formalności ma ogromne znaczenie, ponieważ wniosek złożony w innej formie, niż za pośrednictwem systemu teleinformatycznego i nieopłacony podlega zwróceniu bez wzywania do uzupełnienia braków formalnych wniosku.
Również nieprawidłowo wypełniony wniosek o wpis podlega zwróceniu bez wzywania do uzupełnienia braków, jeżeli z powodu nieprawidłowego wypełnienia nie jest możliwe nadanie wnioskowi prawidłowego biegu.
Natomiast co do samego terminu rozpoznania wniosku, to zgodnie z przepisem art. 20a ust. 1 ustawy, wniosek o wpis sąd rejestrowy rozpoznaje nie później niż w terminie 7 dni od daty jego wpływu do sądu.
Jeżeli rozpoznanie wniosku o wpis lub zmianę wpisu w KRS wymaga wezwania do usunięcia przeszkody do dokonania wpisu, wniosek powinien być rozpoznany w terminie 7 dni od usunięcia przeszkody przez wnioskodawcę.
W sytuacji gdy rozpoznanie wniosku wymaga wysłuchania uczestników postępowania albo przeprowadzenia rozprawy, wniosek należy rozpoznać nie później niż w terminie miesiąca – tak ustęp. 3 niniejszego przepisu.
Niemniej wielokrotnie dochodzi do sytuacji, gdy wnioskodawca na zmianę danych w KRS czekać musi długie miesiące. Wówczas pomocnym okazać się może wniosek o przyspieszenie wpisu do KRS.
Czy warto złożyć wniosek o przyspieszenie rozpatrzenia wniosku KRS?
Jak już wspomniałam, na rozpoznanie wniosku o wpis do KRS często należy czekać nawet kilka miesięcy. W tym czasie spółki i inne podmioty są zawieszone w działaniu, nie mogąc podjąć się wykonywania swoich statutowych działań.
W takim przypadku wniosek o przyspieszenie wpisu do KRS może faktycznie pomóc. Przewodniczący wydziału po otrzymaniu pisma z prośbą o przyspieszenie rozpoznania sprawy może przekazać sprawę do rozpoznania innemu referendarzowi.
Przy czym zaznaczyć należy, że aby prośba nie została pozostawiona bez rozpoznania, należy użyć w niej mocnych argumentów.
Jak napisać wniosek o przyspieszenie wpisu do KRS?
Przygotowując prośbę o przyspieszenie wpisu do KRS, warto posłużyć się kopią/odpisem wcześniej złożonego wniosku.
W treści pierwotnego wniosku znajdują się bowiem niezbędne dane, m.in. sygnatura akt sprawy nadawana w biurze podawczym oraz data złożenia wniosku, którą umieszcza się w centralnym punkcie prezentaty (urzędowej pieczęci sądu).
W treści wniosku wskazać należy powód przyspieszenia tj. potrzeba, czy też obowiązek wywiązanie się z zawartych umów, podjęcie nowych przedsięwzięć, straty materialne wynikające z zablokowania możliwości działania bez ujawniania zmian w KRS.
Na koniec zaznaczyć trzeba, że wniosek o przyspieszenie wpisu do KRS jest wolny od opłat!
Warto przeczytać:
Oceń mój artykuł:
Czy wniosek ten mogę użyć jako przyspieszenie rejestracji spółki KRS? Wniosek o wpis rejestracji spółki do Krajowego Rejestru Sądowego złożyliśmy już jakiś czas temu, chcielibyśmy przyspieszyć procedurę.
Tak, jak najbardziej. Jednak należy pamiętać, że złożony do sądu wniosek o przyspieszenie wpisu zmian w KRS, nigdy nie gwarantuje przyspieszenia aktualizacji danych, wszystko zależy od uzasadnienia wniosku.
Dzień dobry! proszę o potwierdzenie, czy pismo o przyśpieszenie rozpoznania wpisu kieruje się do przewodniczącego wydziału gospodarczego sądu rejonowego? w biurze podawczym?