Jak napisać oświadczenie czy spółka jest cudzoziemcem? podczas wypełniania wniosku o rejestrację spółki lub wpis zmiany w KRS pojawia się pytanie, czy spółka jest cudzoziemcem. Jeśli w jej skład wchodzą jedynie polskie spółki lub polscy obywatele, odpowiedź jest prosta.
Wstęp
Problem pojawia się wtedy, kiedy skład spółki jest mieszany oraz gdy wspólnikami są cudzoziemcy. Czy należy wtedy napisać oświadczenie, że spółka jest cudzoziemcem? odpowiedź brzmi: tak! aby ułatwić Ci sporządzenie takiego pisma, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór oświadczenia, które pobierzesz poniżej:
Oświadczenie czy spółka jest cudzoziemcem wzór

Oświadczenie czy spółka jest cudzoziemcem wzór
Czy cudzoziemcy mogą prowadzić działalność w Polsce?
Po co w ogóle składa się oświadczenie dotyczące tego, czy spółka jest cudzoziemcem? Zgodnie z prawem, w naszym kraju działalność gospodarczą mogą prowadzić nie tylko obywatele Polski, ale również obcokrajowcy. Mają oni możliwość tworzenia spółek prawa handlowego, a także przystępowania do spółek istniejących.
Cudzoziemiec musi spełniać jednak określone warunki, czyli:
- posiadać obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego;
- posiadać obywatelstwo Stanów Zjednoczonych lub Konfederacji Szwajcarskiej;
- posiadać obywatelstwo innego państwa oraz posiadać zezwolenie, na przykład na pobyt stały czy zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE,
- być członkiem rodziny (małżonkiem, zstępnym, wstępnym) obywatela UE.
Kiedy spółka jest cudzoziemcem?
Zanim wypełnimy wzór oświadczenia czy spółka jest cudzoziemcem, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: kiedy spółka jest cudzoziemcem i co to właściwie oznacza. Należy zatem odnieść się do przepisów ustawy o KRS i ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.
Jeśli spółka jest cudzoziemcem, dodatkowo musi złożyć bowiem oświadczenie, czy jest właścicielem lub wieczystym użytkownikiem nieruchomości położonych na terytorium Polski.
Zgodnie z art. 19c. ustawy o KRS:
We wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców lub zmianę wpisu obejmującą nabycie lub objęcie udziałów, akcji lub ogółu praw i obowiązków oraz w przypadku złożenia do akt rejestrowych dokumentów w trybie art. 9 ust. 2, zawierających informacje o zmianach wspólników spółki, wnioskodawca zamieszcza oświadczenie, czy jest cudzoziemcem w rozumieniu ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (Dz. U. z 2017 r. poz. 2278).
Jak brzmi więc definicja określenia „cudzoziemiec”, w treści ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców? W rozumieniu przepisów ustawy cudzoziemcem jest:
- osoba fizyczna nieposiadająca obywatelstwa polskiego,
- osoba prawna mająca siedzibę za granicą;
- nieposiadająca osobowości prawnej spółka osób wymienionych w podpunktach wyżej, mająca siedzibę za granicą, utworzona zgodnie z ustawodawstwem państw obcych,
- osoba prawna i spółka handlowa nieposiadająca osobowości prawnej, mająca siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, kontrolowana bezpośrednio lub pośrednio przez osoby, lub spółki wymienione w poprzednich podpunktach, przy czym za kontrolowaną uznaje się między innymi taką spółkę, w której cudzoziemiec/cudzoziemcy mają bezpośrednio lub pośrednio więcej niż 50% głosów na zgromadzeniu wspólników.
Jak napisać oświadczenie czy spółka jest cudzoziemcem?
Oświadczenie składa się w przypadku wyboru internetowej procedury otwierania spółki. Jeśli składamy tradycyjny formularz, oświadczenie nie jest konieczne – wystarczy zaznaczyć w nim odpowiednie krateczki.
Gdy musimy przygotować odpowiednie pismo, możemy wykorzystać gotowy do wypełnienia wzór oświadczenia do KRS o statusie cudzoziemca. Ten podzielony jest na dwie części:
- pismo przewodnie do sądu – zawierające: datę, miejscowość, dane sądu, sygnaturę sprawy, nazwę spółki, podpisy całego zarządu (taki dokument składa się w przypadku, kiedy sąd wezwał spółkę do uzupełnienia braków),
- właściwe oświadczenie czy spółka jest cudzoziemcem w rozumieniu ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.
W treści oświadczenia należy napisać, czy spółka jest cudzoziemcem, czy nie. Mamy zatem:
- oświadczenie, że spółka jest cudzoziemcem lub
- oświadczenie, że spółka nie jest cudzoziemcem.
Jeśli spółka jest cudzoziemcem do oświadczenia dołącza jeszcze jeden dokument – oświadczenie czy spółka jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości.
Kto podpisuje oświadczenie, czy spółka jest cudzoziemcem? Jak zostało wspomniane, pismo powinno zostać podpisane przez wszystkich członków zarządu.
Oświadczenie o statusie cudzoziemca, kiedy spółka nie jest obcokrajowcem
Niekiedy wnioskodawcy zastanawiają się, czy oświadczenie należy składać również wtedy, kiedy w rozumieniu przepisów spółka nie jest cudzoziemcem. Czy brak takiego oświadczenia nie będzie równoznaczny z tym faktem?
Niestety, zgodnie z przepisami, od 1 czerwca 2017 roku przy rejestracji i przy wszelkich zmianach ujawnianych w KRS należy złożyć oświadczenie o statusie cudzoziemca. Złożenie tego oświadczenia polega na wybraniu jednej z dwóch opcji: tak lub nie.
Warto pamiętać, że w przypadku posiadania statusu cudzoziemca – oświadczenie o statusie cudzoziemca do Krajowego Rejestru Sądowego jest wymagane również w przypadku, kiedy zmiana wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym nie jest obowiązkowa, ale należy złożyć w sądzie dokumenty zawierające informację o zmianach wspólników spółki.
Podobne wzory pism:
- Wniosek o przyspieszenie wpisu / zmiany w KRS wzór
- Wniosek o przyspieszenie wpisu do KRS WZÓR
- Oświadczenie członka zarządu o adresie do doręczeń WZÓR