Wniosek o wymeldowanie osoby nie mieszkającej wzór

Forum prawneKategoria: RóżneWniosek o wymeldowanie osoby nie mieszkającej wzór
Teresa Sz. zapytał 4 lata temu

Czy mogę złożyć wniosek o wymeldowanie osoby niemieszkającej w domu? W domu mieszkam razem z mężem, syn także jest zameldowany, ale lata temu wyjechał za pracą za granicę.

Czasem przyjdzie jakiś list do niego, syn wyraża zgodę na wymeldowanie go, gdzie złożyć taki wniosek? czy w ogóle można to zrobić bez jego obecności? czy on musi też być przy wymeldowaniu?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witam serdecznie,

jeśli syn faktycznie nie mieszka w miejscu zameldowania, z wymeldowaniem nie powinno być żadnych problemów. Wniosek o wymeldowanie syna, należy złożyć w Urzędzie Gminy lub Miasta, zgłaszając jednocześnie, że syna od lat przebywa za granicą.

Wymeldowanie pod nieobecność syna może wiązać się jednak z przeprowadzeniem przez Urząd postępowania dowodowego w postaci przesłuchania Państwa, a nawet sąsiadów. Choć o szczegóły, należy pytać już w samym urzędzie.

Jednakże, jeśli miałoby dojść do niepotrzebnej „formalizacji” całego procesu wymeldowania, warto zadbać o to, by ograniczyć postępowanie administracyjne do minimum.

Przede wszystkim wymeldowanie może zostać dokonane za pośrednictwem pełnomocnika. Syn może udzielić któremuś z Państwa pełnomocnictwa do dokonania czynności związanych z jego wymeldowaniem. Wystarczy, że przygotowuje pisemne pełnomocnictwo i prześle je do Państwa za pośrednictwem poczty, by móc w jego imieniu złożyć wniosek o wymeldowanie.

Innym sposobem jest wymeldowanie osoby niemieszkającej przez Internet. Jeśli syn posiada profil zaufany, może wejść na stronę https://www.gov.pl/ i dokonać formalności wymeldowania.

Dodam jeszcze, że założenie profilu zaufanego nie jest skomplikowaną procedurą. Wystarczy, że syn jest posiadaczem rachunku w jednym z polskich banków i obsługuje go elektronicznie, by za pośrednictwem banku mógł utworzyć profil zaufany.

Natomiast w kwestii korespondencji, która kierowana jest do syna pod nieaktualny adres, to można zastrzec na Poczcie, by ta zwracała przesyłki do adresata z odpowiednią adnotacją – „adresat wyprowadził się”. Taka adnotacja jest bardzo ważna, jeśli mamy do czynienia z korespondencją urzędową lub sądową.

Warto przeczytać: Czy właściciel mieszkania może wyrzucić osobę zameldowaną?