Wniosek o zaprzeczenie ojcostwa przez ojca

Forum prawneKategoria: AlimentyWniosek o zaprzeczenie ojcostwa przez ojca
Avatarz39 zapytał 1 miesiąc temu

Chodzi o wniosek o zaprzeczenie ojcostwa przez ojca. Mój obecny partner odsiaduje wyrok za niealimentację na nie swoje dziecko.

Chcemy ogólnie się pozbyć tych alimentów i zaprzeczyć ojcostwo.

Była żona partnera dobrze wie, kto jest biologicznym ojcem dziecka i biologiczny ojciec chce mieć kontakt z dzieckiem, płacić alimenty i mieć prawa do niego, a matka dziecka tego nie chce i dalej ciągnie alimenty od mojego partnera… co można w tej sprawie zrobić?

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 miesiąc temu

Dzień dobry,

jeżeli Twój partner uważa, że nie jest ojcem dziecka, powinien złożyć pozew o zaprzeczenie ojcostwa. Co więcej, by mieć szansę na ustalenie, jaka jest prawda, nie może dłużej zwlekać.

Zaprzeczenie ojcostwa po latach wahania się może zostać źle odebrane przez sąd, który w konsekwencji oddali wniosek, nawet jeśli wątpliwości powoda uzna za uzasadnione.

Art. 63 ustawy kodeks rodzinny i opiekuńczy wskazuje, że termin na wytoczenie powództwa o zaprzeczenie ojcostwa wynosi rok, od kiedy ojciec dziecka dowiedział się, że dziecko od niego nie pochodzi.

Mając powyższe na uwadze, w pozwie należy wskazać, że co prawda powód miał wątpliwości co do swojego ojcostwa jednak fakt, że nie jest ojcem, dotarły do niego w ostatnich miesiącach.

Twój partner musi powołać się na zaistnienie pewnych okoliczności (kontakt z biologicznym ojcem dziecka, rozmowa z osobą, która podważyła jego ojcostwo, uwagi byłej żony, że nie jest ojcem jej dziecka) – jednak ze wskazaniem, że miały one miejsce w ostatnim roku.

W pozwie o zaprzeczenie ojcostwa należy złożyć wniosek o przeprowadzenie badań DNA na potwierdzenie ojcostwa.

Na koniec dodam, że Twój były partner może złożyć pozew jeszcze w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności i jeśli chce uwolnić się od alimentów na nieswoje dziecko, musi zacząć działać już teraz.

Aby ułatwić Wam złożenie pozwu o zaprzeczenie ojcostwa, przygotowaliśmy gotowy wzór, który wystarczy jedynie pobrać, wydrukować i wypełnić swoimi danymi, wzór pozwu pobierzesz poniżej:

Pozew o zaprzeczenie ojcostwa – wzór

Pozew-o-zaprzeczenie-ojcostwa-wzor
Pozew o zaprzeczenie ojcostwa – WZÓR

Warto przeczytać:

Twoja odpowiedź