Wypowiedzenie umowy ROR przez bank PKO BP

Forum prawneKategoria: DługiWypowiedzenie umowy ROR przez bank PKO BP
AvatarAnia zapytał 8 miesięcy temu

Witam serdecznie, chodzi o wypowiedzenie umowy ROR przez bank. Tato otrzymał wypowiedzenie linii ROR i został wezwany do spłaty całość w ciągu 2 miesięcy.

Nigdy nie spóźnił się z wpłatą, bo jest na emeryturze. Bank nagle przysłał dziś wypowiedzenie na kwotę 10 000 zł, tato nie ma takiej kwoty, bank nigdy wcześniej nie przysłał propozycji rozłożenia długu na ROR na raty.

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 8 miesięcy temu

Witam,

z tego co piszesz wynika, że nie chodzi o wypowiedzenie umowy rachunku ROR, lecz umowy linii kredytowej do rachunku w kwocie 10 000 zł, o którym mowa w art. 5 ustęp 4 ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim.

Zgodnie z regulacją ustawy, kredyt w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym pozwala posiadaczowi rachunku dysponować środkami pieniężnymi w wysokości przekraczającej środki pieniężne zgromadzone na jego rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym.

Zazwyczaj debet na koncie przyznawany jest na z góry określony czas – 12 miesięcy lub dłużej, a po jego upływie odnawiany, na zgodne porozumienie stron.

Jeśli ojciec nie zawinił, a przez poprzednie lata korzystał z linii kredytowej, dziwi  mnie fakt, że teraz bank przesłał mu wypowiedzenie umowy.

Wydaje mi się, że ze względu na powyższe oraz okoliczność, że tata nie posiada kwoty potrzebnej, by debet na rachunku spłacić w wyznaczonym przez bank terminie, zasadnym będzie kontakt z bankiem.

Należy ustalić, czy istnieje możliwość kontynuacji umowy o kredyt w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym i zawnioskowanie o taki kredyt.

W tym momencie pozostaje jedynie kontakt bankiem przez infolinię. Wydaje mi się jednak, że taka forma kontaktu z bankiem otwiera wiele możliwości.

Twój ojciec jest emerytem, ma więc zdolność kredytową, dlatego utrzymanie debetu nie powinno być problemem. Jeśli się nie uda, warto pytać o inne produkty m.in. pożyczkę lub kredyt, lub o odroczenie terminu płatności.

Warto przeczytać:

Twoja odpowiedź