Wziełam pożyczkę dla chłopaka, co teraz? jak ją spłacić?

Forum prawneKategoria: DługiWziełam pożyczkę dla chłopaka, co teraz? jak ją spłacić?
Aga zapytał 3 lata temu

Witam. Jak odzyskać pieniądze od chłopaka? zacznę od początku: poznałam chłopaka, który poprosił mnie, żebym wzięła dla niego pieniądze, wszyscy mnie ostrzegali, żebym nie brała, a ja głupia wzięłam i teraz mam problem z ich spłatą, chłopak mówił, że mi pomoże, ale nie chcę mi pomóc, nie wiem co robić, bardzo proszę o kontakt i bardzo pilną pomoc. Proszę go i błagam, a on nie chce mi pomóc…

4 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

wszystko zależy od relacji, które masz z owym chłopakiem i czy zależy Ci na ich utrzymaniu. Jeśli jest to Twój partner, to powinnaś wymóc na nim przyczynianie się do spłaty pożyczki. Jeżeli jest on odpowiedzialną osobą i zależy mu na Tobie i Twoim dobru, to w miarę swoich możliwości powinien spłacać dług za Ciebie a dodatkowo starać się oddać Ci te pieniądze, które już włożyłaś w spłatę.

Jeśli jest to jednak mało odpowiedzialna osoba, która rzeczywiście tylko Cię zwodzi, a w dodatku nie ma stałego źródła dochodu to przede wszystkim szkoda Twojej fatygi i zaangażowania. Możesz jednak przestać w końcu mu wierzyć i podjąć odpowiednie kroki prawne, które być może doprowadzą do tego, że w końcu odzyskasz swoje pieniądze.

Mając dowody na to, że pożyczyłaś chłopakowi pieniądze, możesz starać się uzyskać odpowiednie orzeczenie sądu. Wystarczy, że wyślesz chłopakowi SMS-a z wezwaniem do zwrotu całej sumy, a on udzieli odpowiedzi, by zyskać szansę na uzyskanie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym.

Musisz jednak wiedzieć, że z samym nakazem niewiele zrobisz, jeśli Twój dłużnik nie zechce oddać Ci pieniędzy i nie posiada też stałego dochodu ani majątku.

Przemyśl więc na spokojnie sprawę. Zastanów się, czy masz jeszcze jakikolwiek wpływ na chłopaka, by zobowiązał się on do zwrotu pożyczki lub chociażby do pomocy w jej spłacie. Jeśli się nie uda, rozważ złożenie pozwu o zapłatę w postępowaniu upominawczym, zbierając wcześniej dowody potwierdzające fakt udzielenia mu pożyczki.

Warto przeczytać:

Bogusia odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie. Wzięłam kredyty na siebie, ale pieniądze dałam byłemu chłopakowi, ponieważ on nie mógł wziąć kredytu na siebie (podpisaliśmy umowy na każdy z banków oraz na kredyt na quada). Pożyczyłam mu również w ratach 70 tys. zł – na to też mamy umowę. Napisałam do niego list za potwierdzeniem odbioru o zwrot kosztów kredytów. Pytanie brzmi: skoro nie mogę uzyskać pieniędzy jak mam napisać wniosek do sądu?

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

jeśli Twój były chłopak nie nawiązał kontaktu w sprawie zwrotu pożyczek, należy wejść na formalną ścieżkę odzyskiwania długów. Mówimy o dużych pieniądzach, zasadnym więc będzie uzyskanie tytułu wykonawczego, tak by nie dopuścić do przedawnienia się należności.

Niemniej, zanim złożysz pozew do sądu, wcześniej musisz wezwać chłopaka do zwrotu pożyczki. Wzór wezwania do zapłaty pobierzesz poniżej:

Przedsądowe wezwanie do zapłaty wzór

Przedsadowe-wezwanie-do-zaplaty-wzor-pisma-pdf-doc

Przedsądowe wezwanie do zapłaty wzór

Jeżeli w łączących Was umowach, wskazano termin do zwrotu pożyczki, przedmiotowe pismo należy traktować jedynie jako kolejny krok do umożliwienia skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego. Jeżeli jednak termin zwrotu pożyczek nie został określony w umowach, po odbiorze pisma przez byłego chłopaka musisz odczekać całe sześć tygodni, aż będziesz mogła zrobić kolejny ruch.

Po bezskutecznym upływie wskazanych sześciu tygodni będziesz mogła przygotować przedsądowe wezwanie do zwrotu pożyczki. W tym wezwaniu już możesz wskazać dowolny termin do zwrotu pożyczki np. trzy dni po upływie których zostanie skierowany pozew do sądu.

W tym miejscu zaznaczę, że dopiero po dopełnieniu formalności, o których napisałam wyżej – przesłaniu pisma z wypowiedzeniem pożyczki i przedsądowego wezwania do zapłaty będziesz mogła wdać się w spór sądowy.

Odnośnie samej sprawy to uważam, że skoro posiadasz umowy pożyczek oraz wezwanie do zwrotu kosztów kredytów, powinnaś złożyć pozew w prostym postępowaniu upominawczym.

W treści pozwu musisz wskazać, że roszczenie to nieuregulowane pożyczki. Jeśli dołączysz dokumenty potwierdzające istnienie zobowiązania (umowy pożyczek, przelewy, wezwania do zwrotu), sąd powinien orzec zgodnie z Twoim pozwem.

Powodzenia!

Jan odpowiedział 3 lata temu

Witam wszystkich

Mam pewien problem, mianowicie jakiś czas temu moja była partnerka wzięła mi kredyt który ja spłacam. Było to 78000 na 10 lat. Oczywiście spisaliśmy umowę między sobą ze to ja będę płacił itd. Pozostało jeszcze 8 lat spłacania i rozeszliśmy się. Wszystko jest spłacane a wręcz nadpłacane regularnie. Ot, tak moja była partnerka żąda wpłaty całości w miesiąc, co jest oczywiście niemożliwe. Straszy mnie sądami itd…. Ja nie zamierzam jej wystawić, a spłacone będzie wszystko przed czasem. Proszę powiedzcie mi, czy naprawdę może mi zaszkodzić ?