Wzięcie kredytu na siebie dla innej osoby – CAŁA spłata spadła na mnie…

Witam. Chodzi o wzięcie kredytu na siebie dla innej osoby. Niestety na chwilę obecną mam ok. 30 tys. długu. Wzięłam pożyczkę dla ojca. Rok temu zmarł i cała spłata pożyczki spadła na mnie.

Ojciec nie posiadał żadnego majątku. Obecnie wszedł mi na konto kolejny komornik. Pracuję legalnie. Z wypłaty firma odprowadza mi całą nadwyżkę na poczet komornika, a 1530 zł trafia na konto.

Mam meldunek u babci, ale tam nie mieszkam, wynajmuje pokój u obcych ludzi. Na dobra sprawę nie nam już nic wartościowego, bo sprzedałam, co się dało, by ratować się od długu. Nie udało się, dług nadal rósł, a ja powoli zaczęłam popadać w problemy finansowe.

Były też takie miesiące, że nie starczało mi na jedzenie. Leczę depresje. I stąd moje pytanie ile komornik może ściągać taki dług? Czy obowiązuje ich jakaś kolejka w egzekucjach i przede wszystkim, czy majątek mojej babci jest bezpieczny?

Babcia żyje skromnie, ale nie chciałabym, by cokolwiek straciła. To mieszkanie mojej babci i ani mój ojciec, ani ja nigdy do niego praw nie mieliśmy. Czy jeśli nie posiadam żadnych wartościowych rzeczy to, czy na poczet długu wystarczy ściąganie sum z wypłaty? Dużo pracuje i w zależności od miesiąca komornik pobiera od 700 do 1200 zł. Proszę o pomoc, bo już naprawdę nie nam sił…


Wzięcie kredytu na siebie dla innej osoby

Niestety zaciągając pożyczkę dla kogoś, trzeba się liczyć z tym, że może dojść do sytuacji, kiedy my sami będziemy musieli tę pożyczkę spłacać, takie scenariusze mają miejsce bardzo często.

Dostaję całkiem sporo maili dotyczących przymusu spłacania pożyczki, która była zaciągana dla kogoś innego, gdzie losy potoczyły się inaczej niż miały…

Ile komornik może ściągać dług?

Egzekucja z wynagrodzenia potrwa tak długo, jak długo będziesz miała niespłacony dług. Komornik może prowadzić egzekucję komorniczą latami, pobierając z pensji dłużnika nawet niewielkie kwoty.

Do umorzenia egzekucji komorniczej dochodzi tylko wtedy, gdy komornik nie może znaleźć absolutnie żadnego majątku dłużnika, wtedy dalsze działania komornicze nie mają sensu, bo tylko narażają wierzyciela na dodatkowe koszty i komornik podejmuje decyzję o umorzeniu postępowania egzekucyjnego.

Jeśli komornik prowadzi przeciwko Tobie egzekucję z wynagrodzenia, to będzie ją prowadził do momentu spłaty ostatniej złotówki, jaką jesteś winna wierzycielowi. Do tego czasu, co miesiąc będziesz otrzymywać kwotę wolną od zajęcia, która na 2018 rok wynosi 1530 zł.

Co do majątku Twojej babci, to jest on całkowicie bezpieczny. Komornik nie ma prawa zająć nic, co nie należy do dłużnika. Nie wiem, jaki podałaś adres podczas zaciągania pożyczki dla ojca, ale jeśli komornik będzie chciał zając jakąkolwiek ruchomość, która należy do Ciebie, to komornik pojawi się pod adresem, który widnieje na umowie pożyczkowej.

Wzięcie kredytu na siebie dla innej osoby to duże ryzyko, szczególnie kiedy kwota kredytu jest znaczna tak jak w Twoim przypadku. Tak jak wspomniałam, otrzymuję sporo maili od osób, które mają podobny problem i gdy widzę na skrzynce mailowej e-maile zatytułowane:

  • “Wzięłam kredyt dla chłopaka”
  • “Wziąłem komuś kredyt”
  • “Spłacam kredyt za kogoś”
  • “Wzięłam kredyt dla koleżanki”
  • “Wzięłam pożyczkę dla kogoś”
  • itd…

… to od razu wiem, czego dotyczyć będzie ta wiadomość. Jak widzisz, zdarzają się nawet takie absurdy jak zaciąganie przez kogoś pożyczki dla koleżanki, chłopaka, dziewczyny, przyjaciółki itd.

Jest to bardzo ryzykowne postępowanie i naprawdę nikt szanujący nas samych, nie powinien wymagać od nas, że weźmiemy dla niego pożyczkę i będziemy ryzykować swoim własnym majątkiem kwestię spłacenia tego zadłużenia. Tego się nie robi…

Podsumowanie

Mam nadzieję, że uda Ci się szybko spłacić dług po ojcu i odzyskasz z powrotem dawne swoje życie. Nie warto „migać się” od spłaty tego długu, bo dojdą odsetki i inne dodatkowe koszty egzekucji komorniczej. Spłać, co masz do spłacenia i zacznij żyć pełnią życia. Trzymam za Ciebie kciuki!

Koniecznie jeszcze przeczytaj:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , ,

O autorze

2 komentarzy w “Wzięcie kredytu na siebie dla innej osoby – CAŁA spłata spadła na mnie…”
  1. Witam mam pytanie… Mój obecny chłopak zakończył swój związek 3 miesiące temu z byłą dziewczyną, ale problem tkwi w tym, iż zapożyczał się nie małych pieniędzy, które zaciągnęli razem wspólnie ale większość tych pieniędzy namawiała jego była dziewczyna… Chłopak nie wie co ma robić, bo dłużnicy chcą pieniędzy a wszystko spadło na niego.. a jego była dziewczyna nie odbiera telefonu, bo twierdzi, że ma swoje życie i że nie ma pieniędzy, czy można założyć sprawę cywilną w takiej sytuacji?

  2. Szanowna Pani, na prośbę mamy w wieku 18 lat wzięłam kredyt, namawiała mnie, wręcz kazała wziąć, uległam w końcu i wzięłam kredyt na siebie, właściwie to była pożyczka w parabanku. Pożyczka w wysokości 20 tysięcy złotych, w tej chwili do spłaty jest ponad 30 tysięcy. Czy powinnam uznać dług? Czy są okoliczności, które wyłączają moją odpowiedzialność? nie chciałabym spłacać czyjegoś długu, mama jest w trakcie ogłoszenia upadłości konsumenckiej i wpisała to w długi. Proszę o kontakt.

Comments are closed.