Wznowienie ubezpieczenie OC dla motoroweru

Kategoria: RóżneWznowienie ubezpieczenie OC dla motoroweru
Rafsady zapytał 2 miesiące temu

Wznowienie ubezpieczenie OC dla motoroweru. Mam w domu motorower Komar, który ze względu na niesprawność nie był użytkowany przez 30-40 lat. Dostępność do części sprawiła, że motorower udało się uruchomić. Niestety wszelkie dokumenty własności przepadły. Rozważam złożenie wniosku do wydziału komunikacji, który na podstawie dowodu rejestracyjnego wyda duplikat dowodu rejestracyjnego lub potwierdzi wyrejestrowanie pojazdu (niestety nie pamiętam, czy taka czynność została wykonana).

Pytanie – czy jeśli nie znajdę dowodu rejestracyjnego, mogę jako właściciel pojazdu zgłosić wniosek o wydanie informacji o statusie pojazdu, posługując się imieniem, nazwiskiem, adresem zamieszkania. W rozmowie telefonicznej uzyskałem informację, że jedyną możliwością uzyskania takiej informacji jest numer rejestracyjny pojazdu (nie jestem pewien, czy tablica rejestracyjna gdzieś się znajdzie).

Zakładając, że prawo własności na tej podstawie zostaje uregulowane, to pozostaje kwestia ubezpieczenia pojazdu. Pytanie, czy ubezpieczyciel, może żądać zapłaty OC za 30-40 lat dla zachowania ciągłości, czy za okres 3 lat (okres przedawnienia). W jaki sposób zacząć rozmowę z ubezpieczycielem, aby nie na razić się na windykację i nieprzyjemne rozmowy w w/w temacie. Prosiłbym o pomoc i informacje w temacie.

3 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Witam serdecznie,

uważam, że nie powinien mieć Pan większych problemów z zarejestrowaniem starego motoroweru. Postępowanie administracyjne prowadzi się bowiem w taki sposób, by jak najszybciej i najprościej sprawę wyjaśnić/zakończyć.

Dlatego, jeśli nie posiada Pan dokumentów dotyczących wspomnianego motoroweru, być może uda się odszukać tablicę rejestracyjne lub ich numer. Wyjątkowo może wystarczy złożenie oświadczenia o prawie własności do przedmiotowego motoroweru.

Odnośnie ubezpieczenia, to faktycznie mógłby Pan obawiać się kar/konsekwencji braku ciągłości ubezpieczenia, gdy motorower pozostawał w ruchu. Uważam jednak, że skoro nie był użytkowany i dopuszczony do ruchu, a dodatkowo przestał około 30 lat w garażu, sprawę ubezpieczenia można rozwiązać bez dodatkowych kosztów.

Niemniej, by nie zostać zaskoczonym, doradzam Panu kontakt z infolinią dowolnego ubezpieczyciela i w rozmowie z konsultantem bez podawania szczegółów rozeznać się w sprawie. Najważniejsze, by poznał Pan ewentualne koszty, zanim rozpocznie formalizowanie przywrócenia pojazdu do ruchu – gra musi być warta świeczki, a Pani musi chronić się przed ewentualnymi nieprzyjemnościami.

Rafał odpowiedział 2 miesiące temu

A jaki jest okres przedawnienia zobowiązań z tytułu składek OC? Chodzi mi, że jeżeli pojazd jest niewyrejestrowany, to ciązył obowiązek zapłaty składek OC. Ubezpieczyciel może wymagać zapłaty składek za 30 lat, jednak ja powinienem powołać się na przedawnienie (tak wyczytałem na internecie). Chciałbym wiedzieć jaki jest okres przedawnienia tego typu zobowiązania.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Zachęcam do przeczytania tego wątku: Przedawnienie roszczenia o zapłatę składki OC

Twoja odpowiedź