Zbieg egzekucji alimentacyjnej i niealimentacyjnej

Forum prawneKategoria: AlimentyZbieg egzekucji alimentacyjnej i niealimentacyjnej
Tad zapytał 12 miesięcy temu

Witam, chodzi o zbieg egzekucji alimentacyjnej i niealimentacyjnej. Jak prawidłowo obliczyć ile komornik może zająć z wynagrodzenia w przypadku zbiegu egzekucji alimentów i zajęcia niealimentacyjnego. Moje wynagrodzenie netto to ok. 3390 zł? Alimentów mam stałą kwotę z kosztami komorniczymi 991,40 zł. W pracy potrącają mi 3/5 poborów. Ale czytałem, że nie do końca jest to prawidłowe podejście, gdyż w przypadku potrącenia niealimentacyjnego (zadłużenie w banku) trzeba uwzględniać kwotę wolną od potrąceń przy wyliczeniu.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 12 miesięcy temu

Witam serdecznie, oczywiście masz rację!

Przy zbiegu egzekucji długów alimentacyjnych i niealimentacyjnych do wynagrodzenia za pracę w pierwszej kolejności pracodawca zobowiązany jest dokonać potrącenia długów alimentacyjnych przy zastosowaniu reguły, że potrącenie nie może przekraczać ⅗ wynagrodzenia po odliczeniu składek ZUS i zaliczki na podatek dochodowy, a dopiero z pozostałej kwoty powinien dokonać potrąceń na poczet długów niealimentacyjnych – przy czym i w tym przypadku powinien pamiętać o limitach potrąceń.

Przy długach bankowych potrącenie nie może przekroczyć ½ wynagrodzenia netto przy jednoczesnym uwzględnieniu kwoty wolnej od zajęcia, która odpowiada wysokości płacy minimalnej.

Przenosząc niniejsze rozważania na grunt Twoje sprawy, można dokonać wyliczenia: 3 390 zł – płaca netto minus 991 zł – tytułem egzekucji alimentów daje kwotę 2 399 zł Z uzyskanej po potrąceniu alimentów kwoty, pracodawca powinien dokonać potrącenia długów bankowych. Kwota wolna od zajęcia z wynagrodzenia za pracę wynosi 2 061,67 zł.

Zatem 2 399 zł minus 2 061,67 zł daje 337,33 zł dla komornika prowadzącego egzekucję długów alimentacyjnych.

Do wypłaty pracodawca powinien przekazać Ci obecnie 2 061,67 zł. Przy czym dodać należy, że kwota wolna od zajęcia z wynagrodzenia za pracę wzrasta wraz z podwyższeniem płacy minimalnym i powinna się zmienić z początkiem 2022 roku.

Na koniec muszę zaznaczyć, że jeśli pracodawca stosuje błędne reguły potrąceń, należy fakt ten zgłosić. Natomiast błędnie przekazane środki, możesz odzyskać, składając do komornika wniosek o zwrot pieniędzy, którego wzór pobierzesz poniżej:

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy

pismo-wniosek-do-komornika-o-zwrot-pieniedzy-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy wzór

Twoja odpowiedź

1 + 14 =