Jak dowiedzieć się o wszystkich długach? NIE MAM zdolności kredytowej

dlaczego-wniosek-o-pozyczke-zostal-odrzucony

Kiedy skończyłam 18 lat (czyli 10 lat temu) moi rodzice się rozwiedli i mama często prosiła mnie o pomoc finansową. Wzięłam dla niej dwie pożyczki pozabankowe i jeden kredyt w banku na ok. 7 tysięcy zł.

Jak się okazało później, mama brała też na mnie pożyczki bez mojej wiedzy. Pomagałam jej w swojej naiwności przede wszystkim ze względu na to, że mieszkała z nią moja młodsza siostra.

Miała wtedy 9 lat i cukrzycę typu 1. Dodatkowo kiedy przeprowadziłam się do innego miasta, sama też coś brałam będąc w ciężkiej sytuacji. Niektóre długi ściągnięto mi z wypłaty.

Ale dalej nie mam zdolności kredytowej. W BIK-uu, BIG-u, KRD nic nie ma o moich zadłużeniach. Numer telefonu i adres od dłuższego czasu mam inny, więc nie dostaje informacji od komorników. Jak mam się dowiedzieć gdzie i na ile jestem zadłużona? Chciałabym w końcu pozbyć się długów.


Moja droga, zacznijmy od tego:

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa, to inaczej finansowa zdolność do płacenia co miesięcznych rat kredytu razem z odsetkami i w terminie określonym w umowie kredytowej/pożyczkowej.

Bank dzielą zdolność kredytową na dwa osobne kryteria:

 • ilościową,
 • i jakościową.

Analiza ilościowa

Analiza zdolności kredytowej ilościowa, to głównie analiza Twojej sytuacji finansowej przyszłego kredytobiorcy, a więc bank analizuje:

 1. wysokość dochodów,
 2. koszty miesięcznego utrzymania,
 3. zadłużenie, przyznane limity debetowe, karty kredytowe, poręczone kredyty itp.

Bank porównuje dwie składowe, czyli Twoje dochody oraz koszty i porównuje je do siebie, sprawdzając czy pozostaje jeszcze jakaś kwota, która mogłaby posłużyć za ratę kredytu/pożyczki o którą się starasz.

Ważny jest też bardzo stosunek pracy jaki łączy Ciebie i pracodawcę. Najmilej widziane są umowy o pracę na czas nieokreślony.

Analiza jakościowa

Bank pod tym względem sprawdza skłonności potencjalnego kredytobiorcy do wywiązywania się ze zobowiązań które zaciągnął. A więc bank bierze pod uwagę:

 1. wykształcenie,
 2. zajmowane stanowisko,
 3. wykonywany zawód i staż pracy
 4. wiek i stan cywilny,
 5. liczba osób we wspólnym gospodarstwie domowym,
 6. status majątkowy i mieszkaniowy.

W BIK-uu, BIG-u, KRD nic nie ma o moich zadłużeniach

Skory Ty nie widzisz tam żadnych nieuregulowanych zobowiązań, to nie zobaczą ich też banki i firmy pożyczkowe. Widocznie Twój problem polega zupełnie na czymś innym. Przeanalizuj powyższe podpunkty i sprawdź, czy któryś/któreś z nich nie rzutują negatywnie na Twoją zdolność kredytową.

Napisz proszę jeszcze w komentarzu pod artykułem, jaką otrzymałaś ocenę punktową w BIK-u, oraz czy płacisz za raport czy pobierasz ten darmowy?

raport-z-bik-u
Raport BIK

Koniecznie przeczytaj:

Oceń nasz artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
2 komentarzy w “Jak dowiedzieć się o wszystkich długach? NIE MAM zdolności kredytowej”
 1. Avatar

  Jeśli chodzi o moje dochody itd. To mam umowę na czas nieokreślony, pracuje w danej firmie ponad 4 lata, mam stanowisko kierownicze, na rękę ok 2600 zł, nie mam kart kredytowych itd. Mieszkam w męża domu rodzinnym, więc koszty utrzymania też nie są wielkie. A nie mogę nawet nic na raty wziąć. Raport Bik brałam darmowy. Czyli rozumiem, że powinnam wziąć płatny i wtedy będzie dokładniejszy?

  1. Avatar
   Janina Gołębiecka

   Tak, spróbuj wziąć płatny raport z BIK-u, oni co jakiś czas zmieniają wygląd raportu i jego zawartość. Zobaczymy czy dowiesz się czegoś więcej na temat swojej zdolności kredytowej. Daj znać.

Comments are closed.