Jak dowiedzieć się o wszystkich długach? NIE MAM zdolności kredytowej

dlaczego-wniosek-o-pozyczke-zostal-odrzucony

Kiedy skończyłam 18 lat (czyli 10 lat temu) moi rodzice się rozwiedli i mama często prosiła mnie o pomoc finansową. Wzięłam dla niej dwie pożyczki pozabankowe i jeden kredyt w banku na ok. 7 tysięcy zł.

Jak się okazało później, mama brała też na mnie pożyczki bez mojej wiedzy. Pomagałam jej w swojej naiwności przede wszystkim ze względu na to, że mieszkała z nią moja młodsza siostra.

Miała wtedy 9 lat i cukrzycę typu 1. Dodatkowo kiedy przeprowadziłam się do innego miasta, sama też coś brałam będąc w ciężkiej sytuacji. Niektóre długi ściągnięto mi z wypłaty.

Ale dalej nie mam zdolności kredytowej. W BIK-uu, BIG-u, KRD nic nie ma o moich zadłużeniach. Numer telefonu i adres od dłuższego czasu mam inny, więc nie dostaje informacji od komorników. Jak mam się dowiedzieć gdzie i na ile jestem zadłużona? Chciałabym w końcu pozbyć się długów.


Moja droga, zacznijmy od tego:

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa, to inaczej finansowa zdolność do płacenia co miesięcznych rat kredytu razem z odsetkami i w terminie określonym w umowie kredytowej/pożyczkowej.

Bank dzielą zdolność kredytową na dwa osobne kryteria:

 • ilościową,
 • i jakościową.

Analiza ilościowa

Analiza zdolności kredytowej ilościowa, to głównie analiza Twojej sytuacji finansowej przyszłego kredytobiorcy, a więc bank analizuje:

 1. wysokość dochodów,
 2. koszty miesięcznego utrzymania,
 3. zadłużenie, przyznane limity debetowe, karty kredytowe, poręczone kredyty itp.

Bank porównuje dwie składowe, czyli Twoje dochody oraz koszty i porównuje je do siebie, sprawdzając czy pozostaje jeszcze jakaś kwota, która mogłaby posłużyć za ratę kredytu/pożyczki o którą się starasz.

Ważny jest też bardzo stosunek pracy jaki łączy Ciebie i pracodawcę. Najmilej widziane są umowy o pracę na czas nieokreślony.

Analiza jakościowa

Bank pod tym względem sprawdza skłonności potencjalnego kredytobiorcy do wywiązywania się ze zobowiązań które zaciągnął. A więc bank bierze pod uwagę:

 1. wykształcenie,
 2. zajmowane stanowisko,
 3. wykonywany zawód i staż pracy
 4. wiek i stan cywilny,
 5. liczba osób we wspólnym gospodarstwie domowym,
 6. status majątkowy i mieszkaniowy.

W BIK-uu, BIG-u, KRD nic nie ma o moich zadłużeniach

Skory Ty nie widzisz tam żadnych nieuregulowanych zobowiązań, to nie zobaczą ich też banki i firmy pożyczkowe. Widocznie Twój problem polega zupełnie na czymś innym. Przeanalizuj powyższe podpunkty i sprawdź, czy któryś/któreś z nich nie rzutują negatywnie na Twoją zdolność kredytową.

Napisz proszę jeszcze w komentarzu pod artykułem, jaką otrzymałaś ocenę punktową w BIK-u, oraz czy płacisz za raport czy pobierasz ten darmowy?

raport-z-bik-u
Raport BIK

Koniecznie przeczytaj:

Oceń nasz artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
2 komentarzy w “Jak dowiedzieć się o wszystkich długach? NIE MAM zdolności kredytowej”
 1. Avatar

  Jeśli chodzi o moje dochody itd. To mam umowę na czas nieokreślony, pracuje w danej firmie ponad 4 lata, mam stanowisko kierownicze, na rękę ok 2600 zł, nie mam kart kredytowych itd. Mieszkam w męża domu rodzinnym, więc koszty utrzymania też nie są wielkie. A nie mogę nawet nic na raty wziąć. Raport Bik brałam darmowy. Czyli rozumiem, że powinnam wziąć płatny i wtedy będzie dokładniejszy?

  1. Avatar
   Janina Gołębiecka

   Tak, spróbuj wziąć płatny raport z BIK-u, oni co jakiś czas zmieniają wygląd raportu i jego zawartość. Zobaczymy czy dowiesz się czegoś więcej na temat swojej zdolności kredytowej. Daj znać.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *