Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem! ebook + Wzory pism

Długi, komornik, firma windykacyjna, wpis w BIK, KRD to ogromny problem, jeśli potrzebujesz darmowej porady, zadaj pytanie ekspertowi. W serwisie znajdziesz także wzory pism, oraz taniej kupisz ebook: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem – 12 kroków, autorką jest Iwona Wendel – założycielka tego bloga. Zachęcam też do komentowania wpisów! tam także możesz zadawać pytania!

Marzenia dłużnika, czyli komu wolno marzyć??

O czym myślisz, gdy czytasz hasło „marzenia dłużnika”? Spłacone kredyty, wolność od telefonów, bezpieczeństwo. Marzenia dłużnika dotyczą tylko tego jednego aspektu życia. Chyba nawet więźniowie mają ich więcej i bardziej urozmaicone. Jeden marzy o sam na sam z dziewczyną, inny o smacznym posiłku, jeszcze inny o wygodnym łóżku, kąpieli, prywatności itp.

Już nie pierwszy raz w mailach od Was czytam, że przestaliście marzyć, że boicie się marzyć, że już nie potraficie marzyć. Tymczasem marzenia nic nie kosztują i mogą pomóc przetrwać nawet najcięższy czas.

Marzenia są podstawą zdrowia psychicznego

Polecam Ci książkę Viktora Frankl „Człowiek w poszukiwaniu sensu”. Psychiatra Frankl opisuje w niej traumatyczne przeżycia podczas pobytu w obozie koncentracyjnym. Według Frankla poszukiwanie powodów do życia, celów, sensu – to może uratować człowieka nawet w tak dramatycznych warunkach, jak obóz koncentracyjny.

Wielu więźniów się poddało, a kilku podjęło próby ucieczki. Zabrano im wszystko, z prawem do człowieczeństwa włącznie. Ale nawet tam nie można im było odebrać marzeń o ucieczce, o lepszym życiu, o wyzwoleniu. To sprawiało, że to całe cierpienie miało sens, bo miało swój kres – choćby tylko w marzeniach.

Twoje prawo do marzeń

Nie myśl sobie, że tacy jak Ty nie mają prawa marzyć. Że tak nabroiłeś, jesteś tak beznadziejna, że powinnaś się cieszyć, że żyjesz, masz pracować i przynosić w zębach pieniądze. Marzenia są dla tych lepszych, dla tych bez długów, dla tych, co nie popełnili Twojego błędu.

Tymczasem nie istnieje żadne prawo, ani żaden test na marzyciela. Nigdzie nie jest zapisane, że aby mieć prawo do marzeń, trzeba zdać egzamin z życia, a jak się pomylisz, to sorry, ale wypadasz z gry.

Musisz marzyć. Marzenia pobudzą Twoją kreatywność, a potrzebujesz kreatywności jak nigdy dotąd. W przeciwnym wypadku będziesz się kręcić w kółko i wracać zawsze do tych samych rozwiązań – np. chwilówka.

Spisuj sobie nawet najbardziej drobne marzenia. Codziennie dopisuj coś do listy marzeń. To mogą być naprawdę drobiazgi.

 • marzę, żeby jutro już się nie spóźnić do pracy
 • marzę o tym, aby się wyspać
 • marzę o spotkaniu z koleżanką
 • marzę o spokojnym wieczorze z rodziną
 • marzę, aby dziecko przestało kaszleć
 • marzę o tym, aby jutro dobrze wypaść
 • marzę o tej książce
 • marzę o spacerze

Spisuj wszystko, co przyjdzie Ci do głowy. A jak już spełnisz jakieś marzenie – skreślaj, zobaczysz jaka to frajda, mieć świadomość, że spełniło się choć parę.

Marzenia to Twój obowiązek wobec dzieci

Ja też mam swoje marzenia – marzę np. o pisaniu książek. Czasem wątpię w moje możliwości, wątpię, czy pozwoli mi na to sytuacja, zdrowie i milion innych rzeczy. A potem myślę sobie, jaką lekcję dam mojej córce?

Czy zapamięta, że mama robiła wszystko, aby spełnić swoje marzenia? Czy nauczę ją tego, że nie wolno rezygnować z marzeń, czy też zapamięta mnie jako zrezygnowaną babę, która odpuściła, bo marzenia to mrzonki dla dzieci?

Gdy tylko się zorientujesz, że przestałeś marzyć, lub boisz się marzyć, albo zapomniałaś, o czym kiedyś marzyłaś – rzuć wszystko i przyjrzyj się sytuacji.

Marzenia są siłą napędową naszego życia. Nie musisz od razu marzyć o podróżach na księżyc – choć to wspaniałe wizje, które dodają uroku nawet najbardziej smutnym dniom. Ale nie odpuszczaj.

Postaw sobie za cel, codziennie znaleźć nowe marzenia. A te większe – nie odpuszczaj, każdego dnia zrób coś, co może Cię przybliżyć do celu. Nawet coś głupiego, nawet coś skazanego z góry na niepowodzenie. Ale działaj, utrzymuj marzenie przy życiu.

W przeciwnym razie, Twoje marzenie, Twój talent, już dziś możesz złożyć do małej drewnianej trumienki i pochować – porzucone, zaniedbane, zagłodzone, zapomniane.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...


1 Comment

 1. Karol B.

  Bardzo podoba mi się Twoje podejście do tego tematu. Sami sobie stawiamy na co dzień zbyt wygórowane cele, którym w późniejszym czasie nie dajemy rady sprostać. Warto skupić się na tym, co możemy zrobić. Warto spełniać swoje najmniejsze marzenia, bo – tak jak wspomniano w tekście – to niezła frajda :)

NAPISZ KOMENTARZ