Na czym polega inwestowanie w akcje? Jaką strategię wybrać?

Gra na giełdzie wielu osobom wydaje się czym skomplikowanym oraz przeznaczonym wyłącznie dla wąskiego grona inwestorów. Tego typu podejście jest błędne, ponieważ inwestować w akcje może praktycznie każdy. Na czym to polega? Jaką strategię wybrać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Na czym polega inwestowanie w akcje?

Inwestowanie w akcje polega na zakupie akcji spółek akcyjnych lub komandytowo-akcyjnych, a następnie ich odsprzedaży z zyskiem. Inwestor, nabywając akcje uzyskuje prawo do udziału w zyskach danej spółki, w związku z czym może również liczyć na ewentualną wypłatę dywidendy.

Na czym polega inwestowanie w akcje
Na czym polega inwestowanie w akcje

Warto również mieć świadomość, że gra na giełdzie wiąże się z określonym poziomem ryzyka, co oznacza, że wartość akcji może zarówno wzrosnąć, jak i spaść.

W tym drugim przypadku ich posiadacz odnotowuje stratę, a inwestując należy dążyć do minimalizowania strat, oraz optymalizowania zysków.

Jak zacząć grać na giełdzie?

Jak wspomniano we wstępie – inwestowanie w akcje jest dostępne praktycznie dla każdego. Warunkiem koniecznym, by je kupić, jest bowiem posiadanie rachunku maklerskiego, który otwiera się u brokera. Informacje o tym, jak to zrobić sprawdź na stronie, która odsyła do konkretnej oferty.

Obecnie większość brokerów działa online, dzięki czemu inwestować w akcje można przez Internet. Ważny jest również odpowiedni wybór brokera, ponieważ przekłada się on nie tylko na komfort inwestowania, ale również możliwości inwestycyjne (ze względu na zakres oferty).

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule przedstawiającym kwestie, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze rachunku maklerskiego.

Gra na giełdzie – jaką strategię wybrać?

Warto mieć świadomość, że gra na giełdzie może przyjąć różne formy. Zdecydowanie najpopularniejsza jest spekulacja oraz inwestowanie długoterminowe. W tym pierwszym przypadku inwestor na bieżąco śledzi notowania giełdowe oraz podejmuje błyskawiczne decyzje odnośnie zawieranych transakcji.

Podstawowym narzędziem jest natomiast analiza techniczna, która skupia się na odczytywaniu wykresów historycznych oraz interpretowaniu wskaźników. Długoterminowe inwestowanie w akcje skupia się natomiast na zakupie akcji spółek, których wartość ma wzrosnąć w długiej perspektywie.

W tym przypadku inwestor opiera się na analizie fundamentalnej oraz danych makroekonomicznych. Inwestowanie jest znacznie mniej absorbujące, ponieważ nie wymaga ciągłego śledzenia notowań.

Podsumowując – należy stwierdzić, że gra na giełdzie to sposób inwestowania, z którego może skorzystać praktycznie każdy. Wybór odpowiedniej strategii powinien być natomiast uzależniony od potrzeb danego inwestora, jego wiedzy i umiejętności oraz czasu, jakim dysponuje.

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze