Posiadam ogromne długi ok 300.000 zł [pętla kredytowa] czyli kredyty bankowe, pożyczki pozabankowe i chwilówki, moje życie jest koszmarem, najbardziej boję się utraty domu, ponieważ mieszkam z rodzicami, a ten dom jest dorobkiem Ich życia.


Jeśli jesteś osobą dorosłą, to nie ma obaw przed utratą domu, ponieważ rodzice nie odpowiadają za długi dorosłych dzieci! Co innego gdyby rodzice poręczyli za Twoje długi, lub kiedy dom zostałby przepisany na Ciebie.

Przy założeniu, że mieszkasz z rodzicami, to komornik będzie miał prawo wejść do tego domu i zająć pewne ruchomości, które są również we władaniu dłużnika, czyli komornik będzie z domu mógł zabrać np:

  • telewizor,
  • samochód,
  • komputer,
  • laptop,
  • inne wartościowe rzeczy.

Na to oczywiście też jest „lekarstwo”, bo wystarczy, że rodzice przedstawią dowody na to, że zajmowane przez komornika ruchomości, należy tylko i wyłącznie do nich.

Warto więc przygotować się na wizytę komornika i poszukać rachunki czy faktury za cenne ruchomości znajdujące się w domu.

Jeśli nie zachowały się ani rachunki ani faktury, to wciąż rodzicom przysługuje powództwo przeciwegzekucyjne. Wtedy rodzice przed sądem będą musieli powołać świadków, którzy potwierdzą, że dana ruchomość należy wyłącznie do nich i przez nich została zakupiona.

Art. 841. § 1. Osoba trzecia może w drodze powództwa żądać zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji, jeżeli skierowanie do niego egzekucji narusza jej prawa.

§ 2. Jeżeli dłużnik zaprzecza prawu powoda, należy oprócz wierzyciela pozwać również dłużnika.

§ 3.  Powództwo można wnieść w terminie miesiąca od dnia dowiedzenia się o naruszeniu prawa, chyba że inny termin jest przewidziany w przepisach odrębnych.

Zgodnie z art. 841 §3 k.p.c. powództwo przeciwegzekucyjne trzeba wnieść w ciągu 30 dni od dnia o dowiedzeniu się o zajęciu rzeczy. Jeśli rodzice tego nie zrobią, to powództwo zostanie oddalone i ich ruchomości przepadną na poczet spłaty Twojego długu.

Mam nadzieję, że trochę Cię uspokoiłam, mam też nadzieję, że Twoi rodzice nie zdążyli przepisać Ci domu, bo wtedy rzeczywiści będą problemy i komornik zdecyduje się na egzekucję z nieruchomości.

Jeśli masz aż 300.00 zadłużenia i nie widzisz realnych szan na spłatę tego długu, to rozważ ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Zaproponuję Ci jeszcze przeczytanie świetnego ebooka Pani Iwony Wendel, ebook nosi nazwę: Jak wyjść z długów i cieszyć się życiem.

Pani Iwona Wendel to była dłużniczka, która wyszła z długów, które opiewały blisko na pół miliona złotych, jest to z pewnością obowiązkowa lektura dla każdego dłużnika, więc koniecznie przeczytaj każdą z 92 stron tego poradnika!

Wybrane specjalnie dla Ciebie: