Pieniądze szczęścia nie dają – każdy z nas słyszał to tysiące razy, być może nawet sam powtarzał. Czy to dlatego tak mało dbamy o nasze finanse? Bo już od dziecka wpajano nam, że kluczem do szczęścia jest zdrowie, miłość i inne wyższe wartości?

Pieniądze szczęścia nie dają, ale…

jeśli nie uznamy ich znaczenia, by uczynić nasze życie szczęśliwym, istnieje mała szansa, że przestaniemy klepać biedę. To trochę tak, jak z małżeństwem, lub po prostu związkiem. Nie można oczekiwać, że ta druga osoba nas uszczęśliwi – to musimy zrobić sami. Ale z drugiej strony, czy można zaprzeczać, że nasz partner ma wpływ na nasze szczęście? Czas najwyższy nieco uzdrowić tę relację.

W trudnej relacji z pieniędzmi

Twój stosunek do pieniędzy jest w pewien sposób odzwierciedleniem tego, jak traktujesz siebie. Jeżeli kobieta pozostaje w związku z mężczyzną, który ją obraża, albo bije – najprawdopodobniej uważa, że nie zasługuje na nic lepszego. To ona się wstydzi tego bicia. I dlatego tak łatwo takim draniom utrzymać przy sobie kobietę.

Oczywiście to działa też w drugą stronę – wiele kobiet jest podłymi jędzami i manipulatorkami, które nie szanują porządnych facetów. Tyle że jeśli facet umiałby docenić siebie, nigdy nie związałby się z jędzą.

Jeśli więc klepiesz biedę, masz długi,  pieniądze się Ciebie nie trzymają, zarabiasz za mało – musisz popracować nad swoją relacją z pieniędzmi.

Dobra, albo świetna sytuacja finansowa będzie możliwa tylko wtedy, gdy stworzysz odpowiednie relacje z pieniędzmi i jednocześnie zadbasz o poczucie własnej wartości.

Czy dłużnik może być szczęśliwy? – oczywiście, że może i tak naprawdę powinien do tego dążyć, jeśli chce mieć siłę na wyjście z długów.

Ale jeśli powiedzenie, że pieniądze szczęścia nie dają, byłoby prawdziwe – dłużnicy nie byliby tak nieszczęśliwi jak są. Bo wiedzą, jak ogromny wpływ na jakość ich życia ma brak pieniędzy.

Zdrowie i miłość ważniejsze od pieniędzy?

Jasne, ważniejsze, bo nie będziemy szczęśliwi bez zdrowia i bez miłości.

Tyle że…

Zdrowie

Czy jesteś pewna / pewny, że w każdej chwili możesz zapewnić sobie i swoim bliskim najlepszą opiekę medyczną? że cokolwiek się zdarzy, cokolwiek „wyskoczy”, stać Cię na prywatne badania i wizytę u świetnych specjalistów (nie za rok, za dwa, ale w momencie, gdy jest to potrzebne?).

Miłość

Wiele kobiet pozostaje w związku z nieodpowiednim facetem tylko dlatego, że boją się, iż same sobie nie poradzą. Zwłaszcza, gdy w grę wchodzą dzieci. Czy nie byłoby lepiej, mieć pewność, że jesteśmy ze sobą, bo tak chcemy, bo się kochamy, a nie dlatego, że wiążą nas finanse?

Możesz podać jaką chcesz „wyższą wartość” – szacunek, bezpieczeństwo, rodzina – a ja Ci znajdę dziesiątki przykładów na to, że pieniądze mają ogromny wpływ na to, aby uczynić nasze życie lepszym.

Nie zdawaj się w tej kwestii na przypadek, zwłaszcza jeśli szukasz sposobu, jak wyjść z długów.

Jak więc uzdrowić relację z pieniędzmi?

Najlepiej zacząć tam, gdzie zaczyna się każda praca nad „związkiem”.  Przyznać się do błędów, wziąć za nie odpowiedzialność i zdobyć wiedzę, jak robić to wszystko inaczej.

Jednocześnie zadbać o poczucie własnej wartości. Zbudować je albo dzięki terapii, albo na codziennych, choćby drobnych sukcesach. Na uświadamianiu sobie, skąd wziął się pomysł, że nie zasługujesz na nic dobrego i zmianie tego przekonania. Małymi kroczkami.  Nie zadręczać się przeszłymi błędami, choćby były ogromne (nikt tak nie biczuje się jak dłużnik, w Waszych mailach ciągle czytam „jestem idiotą, jestem beznadziejna, jak mogłam / mogłem doprowadzić do takiej sytuacji”).

Gdyby alkoholik ciągle wytykał sobie lata pijaństwa, zamiast cieszyć się i być dumnym z siebie, że oto już tydzień nie pije – nigdy nie pozbyłby się nałogu.

Pieniądze szczęścia nie dają – ale dają wolność. Dają spokój, poczucie bezpieczeństwa. Dają o wiele więcej możliwości.

Pieniądze szczęścia nie dają – ale pieniądze umożliwiają przeżywanie, doświadczanie, doznawanie – dzięki podróżom, dzięki nauce, dzięki spotkaniom z ciekawymi ludźmi.

Mam nadzieję, że Cię przekonałam, że warto popracować nad Twoim związkiem z pieniędzmi.

Wybrane specjalnie dla Ciebie: