Witam, od jakiegoś czasu mam dosyć spore problemy finansowe. Prowadzę firmę budowlaną – zleceń mam bardzo dużo. Problem tkwi w tym, ze od września 2016 do listopada 2017 wykonywałem prace na terenie jednostki wojskowej jako podwykonawca.

Kontrahenci (dwóch) nie rozliczyli się. Na pierwszego posiadam prawomocny sądowy nakaz zapłaty, lecz komornik nie może nic ściągnąć, drugi sprawa się toczy.

Na dzień dzisiejszy sam idea bank wypowiedział umowy 2 kredytów na kwotę ok. 70.000 zł, idea money faktoring 15.000 zł i inne 10 000 zł. Moja płynność powróci aczkolwiek potrzebuje kilku miesięcy, co mogę zrobić w takiej sytuacji?


Niestety nie mam zbyt dużej wiedzy na temat egzekwowania zaległych należności od kontrahenta. Na blogu zajmujemy się raczej rozwiązywaniem problemów osób prywatnych.

Wygląda na to, że wszystko się zaczęło od niewywiązania się z umowy przez Twoich dwóch kontrahentów. Z tego co wiem, to będąc podwykonawcą, trzeba się zawsze dobrze zabezpieczyć na wypadek niewypłacalności naszego zleceniodawcy.

Niestety zbyt wiele nie da się zrobić, oprócz oczywiście próby odzyskania płynności finansowej. Wierz mi, że gdybyś miał problem z jej odzyskaniem, to warto zastanowić się nad wyprzedażą części ruchomości jakie obecnie firma posiada.

Mam nadzieję, że sobie poradzicie i udźwigniecie ciężar nieodpowiedzialności Waszych kontrahentów i wkrótce uda się odzyskać pieniądze, które Wam się należą!

Jak się zabezpieczyć przed nierzetelnymi kontrahentami?

Weryfikacja kontrahenta

Musisz pamiętać, że prowadzenie firmy to nie tylko szukanie zleceń i realizacja już zleconych prac, to także weryfikowanie przyszłego kontrahenta i ocena ryzyka związana z podpisaniem z kontrahentem długoterminowej umowy.

Jak zweryfikować kontrahenta? przynajmniej sprawdź go w następujących bazach:

  1. CEIDG – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej.
  2. KRS – Krajowy Rejestr Sądowy – rejestr podmiotów gospodarczych.
  3. GUS – Główny Urząd Statystyczny.
  4. ERIF – Biuro Informacji Gospodarczej.
  5. KRD – Krajowy Rejestr Dłużników.

Te dwa ostatnie rejestry, to źródło informacji na temat wypłacalności kontrahenta. Warto tam sprawdzić wiarygodność finansową przyszłego kontrahenta!

Gromadzenie dokumentów

Przezorny zawsze ubezpieczony, zawsze należy zbierać i katalogować wszystkie czynności w obrębie usług dla naszego kontrahenta. Warto zapisywać termin dostarczenia usługi czy towaru.

Podpisywanie faktur

Mimo, że prawo nie nakłada obowiązku podpisywania faktur, to zawsze warto o to poprosić kontrahenta, szczególnie wtedy, kiedy wydaje nam się On nieco podejrzany.

Podpis kontrahenta na fakturze, to dowód akceptacji terminu płatności oraz ceny za usługę którą dostarczyliśmy.

…i w zasadzie najważniejsze…

Zaliczki niezbędne!

Zawsze staraj się wymusić na kontrahencie wpłatę zaliczki lub zadatku, jeśli masz jakieś wątpliwości co do swojego kontrahenta. Przy dużych zleceniach, warto umówić się na powiedzmy comiesięczne zaliczki (jeśli to możliwe).

Czekanie na sam koniec wykonania usługi i dopiero wtedy próba rozliczenia się, może wpakować firmę w niezłe problemy finansowe, gdy kontrahent okaże się oszustem (jak stało się u Ciebie).

Mam nadzieję, że szybko poradzisz sobie z problemami finansowymi Twojej firmy, i na przyszłość zaczniesz skrzętnie weryfikować swoich przyszłych kontrahentów!

Wybrane specjalnie dla Ciebie: