Każdego dnia podejmujemy działania, które mogą ułatwić, albo utrudnić wyjście z długów. Warto mieć świadomość, które kroki przybliżą nas do celu, a które cofają nas na linię startu. Koniecznie sprawdź co robić, aby podążać we właściwym kierunku i systematycznie pomniejszać saldo zadłużenia!

7 wyjątkowo skutecznych kroków, które ułatwią wyjście z długów

Szukając sposobu, jak wyjść z długów, pamiętaj koniecznie o tych krokach:

KROK 1.

Zdecyduj, że kończysz z pożyczaniem pieniędzy.

Przestań finansować swoje obecne życie z przyszłych – niepewnych dochodów. Nie spłacaj obecnych długów nowymi pożyczkami. Obiecaj sobie, że Twój dług będzie się tylko zmniejszać, nie zwiększać. Pożyczanie to nie jest dobry sposób na wyjście z długów.

KROK 2.

Stwórz realistyczny budżet i bezwzględnie się go trzymaj.

Dowiedz się, ile wydajesz miesięcznie, skończ z niepotrzebnymi wydatkami. Zaplanuj solidny i bezpieczny dla Ciebie i rodziny budżet i codziennie się go trzymaj.

KROK 3.

Ogranicz wydatki

Znajdź  niepotrzebne”wycieki w budżecie” i je zatrzymaj a uzyskane w ten sposób pieniądze, przeznacz na spłatę długów. Niektórzy nie są świadomi dość sporych i niepotrzebnie trwonionych kwot, jak członkostwo w klubach sportowych, czy kolorowe magazyny kupowane za 100 złotych miesięcznie. To wszystko są pieniądze, które pomogą Ci odzyskać wolność od długów.

KROK 4.

Znajdź sposób, aby zarobić więcej pieniędzy

Jest to jeden z potężniejszych sposobów na wyjście z długów.

Sprzedaż niepotrzebnych rzeczy na pewno pozwoli uzyskać całkiem przyzwoitą kwotę, ale największą satysfakcje sprawi zarobienie dodatkowych pieniędzy. Być może będzie to również początek zupełnie nowej kariery, nowego spojrzenia na zarabianie pieniędzy, nauka nowych umiejętności.

Jeśli tylko będziesz mieć odpowiednie nastawienie do poszukiwania nowych możliwości zarabiania – wyjście z długów może się okazać tylko początkiem nowego i satysfakcjonującego życia. Nic nie jest postanowione raz na zawsze,  a zmiana branży czy zawodu bywa bardzo przyjemna.

KROK 5.

Stwórz budżet awaryjny

Jeśli nie masz pieniędzy, każda niespodziewana sytuacja zrujnuje Twój nawet najbardziej misternie zaplanowany budżet.

Konieczne badania, naprawa samochodu, który jest narzędziem pracy, czy nawet choroba psa – to wszystko są koszty, które mogą Cię wybić z trasy.

Stwórz budżet – w zależności od swoich możliwości – pieniędzy, które zablokujesz nawet kosztem wierzycieli. Na dłuższą metę będzie to dla nich korzystne.

Nie dotykaj tych pieniędzy, nie traktuj ich jako rezerwy. To są pieniądze na naprawdę ważne i nagłe wypadki.

KROK 6.

Uporządkuj swoje długi

Spisz wszystkie swoje długi, ustal jakie masz zaległości i miesięczne raty. Porównaj je ze swoim budżetem. Określ kwotę jaką możesz przeznaczyć miesięcznie na spłatę długów i zdecyduj, w jaki sposób nią zarządzisz. Czy zechcesz ją spłacać np. metodą śnieżnej kuli?

Plan pozwoli Ci uzyskać nieco pewności siebie. Nawet jeśli nie masz pieniędzy na zapłacenie wszystkich rat, negocjacje z wierzycielami będą dla Ciebie nieco lżejsze, gdy będziesz znać swoją sytuację, trzymać się swojego planu, zamiast miotać się między niepewnością, nieświadomością i składać obietnice bez pokrycia.

KROK 7.

Każdy extra grosz przeznacz na spłatę długów

Dodatkowe pieniądze, jakie Ci wpadną, muszą iść od razu na spłatę długów. To nie jest premia dla Ciebie tylko zastrzyk gotówki, umożliwiający wyjście z długów.

Brak świadomości i złe nawyki doprowadziły do Twojej złej sytuacji finansowej.  Aby ją poprawić i przyspieszyć wyjście z długów, potrzebujesz nowych nawyków i bezwzględnej świadomości na temat stanu Twoich finansów.

Wybrane specjalnie dla Ciebie: