Abonament RTV – bezpodstawne pobranie pieniędzy przez Urząd Skarbowy

Kategoria: Abonament RTVAbonament RTV – bezpodstawne pobranie pieniędzy przez Urząd Skarbowy
Jerzy G. zapytał 1 rok temu

Od 2006 roku mieszkam za granicą, a w lutym 2020 roku z mojego konta w banku gdzie ZUS przelewa moją emeryturę, Urząd Skarbowy na polecenie Poczty Polskiej pobrał mi pieniądze z konta za abonament RTV w kwocie 1600 zł.

W latach 80 wymeldowałem telewizor a oni, czyli Poczta żądają ode mnie jakiegoś dowodu na wyrejestrowanie. Na pismo, które złożyłem w marcu, do dnia dzisiejszego nie dostałem żadnej odpowiedzi.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam,

sytuacja, którą Pan opisuje, nie jest odosobnionym przypadkiem. Podobnych spraw znam wiele i niestety duża część „dłużników” Poczty Polskiej poddaje się, nie podejmując walki o swoje racje.

W Pana przypadku, w czasie, kiedy doszło do bezprawnego zajęcia emerytury, należało złożyć zarzuty do postępowania egzekucyjnego w administracji. Zarzuty winny być skierowane do US, który prowadził egzekucję.

Domniemywam, że takiego środka zaskarżenia nie było. Jeżeli jednak jest Pan zdeterminowany i chce odzyskać swoje pieniądze, sprawy nie należy kończyć.

W tym momencie zasadnym będzie skarga do KRRiT z zarzutami do Poczty Polskiej o wszczęcie i prowadzenie niesłusznego postępowania egzekucyjnego w sytuacji, gdy abonent ponad 30 lat temu dokonał wyrejestrowania odbiornika radiowo-telewizyjnego, a od ponad dekady stale zamieszkuje poza granicami Polski.

W skardze do KRRiT proszę napisać, że żądanie przedstawienia dowodu wyrejestrowania stawiane przez Pocztę Polską jest w wyżej wymienionych okolicznościach bezpodstawne i nieuzasadnione, a ma na celu jedynie zatrzymania Pan w dalszych krokach do wyjaśnienia sprawy bezprawnej egzekucji.

Proszę również wskazać, że działanie Poczty Polskiej i zajęcie Pana emerytury uderzyło w Pana prywatny interes, dlatego w przypadku braku zwrotu pobranych świadczeń złoży Pan skargę do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Mam nadzieję, że KRRiT pomoże wyjaśnić sprawę i odzyska Pan swoje pieniądze. Jeśli tak się nie stanie, proszę rozważyć zaangażowanie w sprawę Rzecznika Praw Obywatelskich. Jest to organ, który wielokrotnie pomagał w trudnych sprawach.

Przydatne dla Ciebie wzory pism:

Wniosek o umorzenie lub rozłożenie długu za abonament RTV na raty:

Wniosek o umorzenie rozłożenie na raty abonamentu radiowo - telewizyjnego RTV
Wniosek o umorzenie/rozłożenie na raty abonamentu radiowo – telewizyjnego RTV

Odwołanie od upomnienia za abonament RTV wzór

odwołanie-od-upomnienia-za-abonament-rtv-wzor-doc-pdf
Odwołanie od upomnienia za abonament RTV wzór

Zwolnienie z abonamentu RTV emerytów druk

zwolnienie z-abonamentu-rtv-emerytów-druk
Zwolnienie z abonamentu RTV emerytów DRUK

Warto przeczytać:

Twoja odpowiedź