Czy powinnam zapłacić abonament RTV za 5 lat wstecz?

Forum prawneKategoria: Abonament RTVCzy powinnam zapłacić abonament RTV za 5 lat wstecz?
maryla.w. zapytał 4 lata temu

Do 2002 r. płaciłam abonament RTV. W 2002 r. przeprowadziłam się do nowego domu, gdzie już nie zarejestrowałam telewizora i oczywiście nie płaciłam abonamentu. Nie pamiętam już, czy telewizor pod starym adresem wyrejestrowałam.

W sierpniu 2020 r. w swoim domu otworzyłam pensjonat, w związku z czym zarejestrowałam 5 telewizorów. Po kilkunastu dniach US zajął mi na koncie kwotę 1818,48 zł, jako wierzyciela podając Pocztę Polską Spółkę Akcyjną. Dotyczy płatności od 1.01.2015 r. -31.01.2020 r. +odsetki +koszty egzekucyjne.

Nadmieniam, że przez te wszystkie lata nie miałam żadnych kontroli. Na jakiej więc podstawie zostałam obciążona za posiadanie telewizora i niepłacenie abonamentu? Kto i jak może udowodnić, że miałam telewizor?

To, że kupiłam telewizory do pensjonatu, nie oznacza automatycznie, że jako osoba prywatna od 5 lat mam telewizor. Gdzie i jak się odwołać?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

3 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witam Panią,

jeśli miała Pani kiedykolwiek zarejestrowany na siebie odbiornik radiowo-telewizyjny, a następnie nie dopełniła obowiązku wyrejestrowania po zaprzestaniu korzystania z telewizora, to roszczenie Poczty Polskiej o zapłatę zaległego abonamentu jest zasadnym, a przynajmniej zgodnym z prawem.

Dlatego Pani argumenty na temat tego, że nie było żadnej kontroli lub czy Poczta Polska będzie w stanie udowodnić Pani posiadanie telewizora – są chybione.

Powyższe wynika wprost z przepisów ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych, które w art. 2 ustęp 2 i 3, wskazują że:

2. Domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika.
3. Obowiązek uiszczania opłaty abonamentowej powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego.

Odnośnie wykładni ustępu 3, to wielokrotnie sądy wypowiedziały się niekorzystnie dla osób w podobnej do Pani sytuacji wskazując, że brak potwierdzenia wyrejestrowania odbiornika skutkuje naliczeniem przez operatora opłat abonamentowych bez względu na fakt posiadania i odbierania odbiorników radiowo-telewizyjnych – brak dopełnienia czynności formalno-prawnych skutkuje naliczaniem kwot abonamentu za kolejne miesiące.

Proszę zwrócić uwagę na m.in. na orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 12 września 2019 roku w sprawie I SA/K 273/19 oraz nasze odpowiedzi na pytania innych czytelników w temacie wyrejestrowania lub zaprzestania korzystania z odbiornika RTV a zasadność naliczania opłat abonamentowych.

Podsumowując:

Oczywiście przysługują Pani zarzuty do postępowania egzekucyjnego w administracji, w których może Pani wnieść o zawieszenie egzekucji i podnieść brak roszczenia Poczty Polskiej z uwagi na nieposiadanie w spornym okresie odbiornika RTV.

Niemniej jednak ma Pani bardzo nikłe szanse na wygranie sporu, bowiem abonent odpowiada za zapłatę należności do czasu wyrejestrowania odbiornika.

Skoro Pani czynności tej nie dopełniła lub nie potrafi wykazać jej dopełnienia opłaty zostały naliczone zgodnie z obowiązującym prawem – fakt posiadania telewizora nie ma tu znaczenia.

Przydatne wzory pism:

Wniosek o umorzenie lub rozłożenie długu za abonament RTV na raty:

wniosek-o-umorzenie-rozlozenie-na-raty-abonamentu-radiowo-telewizyjnego-rtv-pdf-doc-word

Wniosek o umorzenie/rozłożenie na raty abonamentu radiowo – telewizyjnego RTV

Odwołanie od upomnienia za abonament RTV wzór

odwołanie-od-upomnienia-za-abonament-rtv-wzor-doc-pdf

Odwołanie od upomnienia za abonament RTV wzór

Zwolnienie z abonamentu RTV emerytów druk

zwolnienie-z-abonamentu-rtv-emerytow-druk-wzor-pdf-doc

Zwolnienie z abonamentu RTV emerytów DRUK

Warto przeczytać:

Jerzy odpowiedział 4 lata temu

Dostałem upomnienie wzywające mnie do zapłaty ab RTV za 01/2015 – 10/2020 Poczta Polska nie posiada dowodu wysłania mi informacji nadającej (bodajże w 2008 roku) indywidualnego numeru identyfikacyjnego.

Pewnie nie zrobiono tego listem poleconym (jeśli zrobiono) i dokumentu potwierdzającego moim podpisem otrzymanie takiej informacji czy zawiadomienia.

Pragnę skorzystać ze wzoru odwołania udostępnionego przez Państwa i w nim, wzywając do udostępnienia stosownej dokumentacji, zwrócić się o uwierzytelniony notarialnie (?) odpis (ksero, skan) stosownego fragmentu rejestru pism wychodzących, poświadczających wysłanie takiej informacji/zawiadomienia do mnie oraz uwierzytelnionego dokumentu z moim podpisem poświadczającym odebranie informacji/zawiadomienia o nadaniu numeru identyfikacyjnego.

Ponadto, jeśli z przepisów wynika, że podatek od odbiorników RTV ma służyć finansowaniu misji publicznej, to przecież nieustanne szczucie jednych przeciwko drugim przez partyjne media PiS nie da się nazwać misją publiczną.

Czy istnieje jakieś prawdopodobieństwo, że argumenty te odniosą pozytywny skutek i czy ewentualnie można je skutecznie podnieść w postępowaniu sądowym, o ile jest ono dopuszczalne? Dziękuję. Jerzy

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witam serdecznie,

Panie Jerzy, jeżeli głównym Pana argumentem w sprzeciwie od wezwania do zapłaty abonamentu radiowo-telewizyjnego za okres ostatnich 5 lat będzie brak doręczenia numeru abonenckiego, to niestety musi się Pan liczyć, że zostanie on przez Pocztę Polską odrzucony.

Musi Pan zdać sobie bowiem sprawę, że w myśl przepisom rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 25 września 2007 roku Poczta Polska została zobowiązana jedynie do powiadomienia użytkowników o nadaniu indywidualnego numeru identyfikacyjnego, poprzez przesłanie zawiadomienia w formie wzoru.

Co więcej, samo przesłanie przez Pocztę Polską zawiadomienia w zwykłej przesyłce listowej (bez potwierdzenia odbioru), na prawidłowy adres użytkownika czyniło zadość wymogom określonym w rozporządzeniu.
Niniejsze zostało już wielokrotnie potwierdzone. Ja natomiast przywołam jedynie część uzasadnienia wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 15 października 2014 r., sygn. akt I SA/Gl 518/14, w którym wskazano, że:

„dla skuteczności nadania numeru identyfikacyjnego nie jest konieczne legitymowanie się przez operatora zwrotnym potwierdzeniem odbioru takiego powiadomienia. Prawodawca nakazał bowiem operatorowi przesłanie, a nie doręczenie stronie powiadomienia.”

Dodatkowo proszę zauważyć, że obowiązek abonamentowy został nałożony ustawą z 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych i nie został zmieniony ani uchylony przez rozporządzenie, które odnosiło się w głównej mierze do warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych nakładając jedynie na Pocztę Polską obowiązek by w terminie dwunastu miesięcy od dnia jego wejścia w życie nadała indywidualne numery identyfikacyjne posiadaczom imiennych książeczek i powiadomiła ich o tym fakcie.

Co oznacza, że użytkownicy posiadający, przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zarejestrowane odbiorniki RTV pozostali nadal abonentami, a ich obowiązek abonamentowy nie zmienił się.

Odnośnie kolejnego Pana zarzutu, to muszę napisać, że nie chcę się do niego odnosić. Mogę jedynie dodać, że abonament RTV jest rodzajem daniny publicznej niebędącej podatkiem, a jedynie zbliżonej do podatku związaną z możliwością korzystania z publicznych mediów i stanowi dochód celowy pozabudżetowy, przeznaczony na finansowanie misji publicznej Polskiego Radia i TVP.

Mając powyższe na uwadze, decyzję o powołaniu się na zarzut partyjności mediów publicznych pozostawiam do Pana dyspozycji, a jeśli zdecyduje się Pan złożyć odwołanie, życzę powodzenia!