Postępowanie egzekucyjne z EMERYTURY za abonament RTV

Forum prawneKategoria: Abonament RTVPostępowanie egzekucyjne z EMERYTURY za abonament RTV
AvatarDamian zapytał 9 miesięcy temu

Witam.

Postępowanie egzekucyjne w sprawie abonamentu RTV. Moja mama dostała 21.01.2020 „zawiadomienie o zajęciu wierzytelności z rachunku bankowego i wkładu oszczędnościowego” oraz „tytuł wykonawczy stosowany w egzekucji należności pieniężnych” z Urzędu Skarbowego w sprawie opłaty abonamentowej RTV.

Zobowiązanie dotyczy okresu od 01.01.2015 do 31.08.2019 na łączną kwotę 1627,99 zł. Obecnie mama dostaje 1187,27 zł brutto emerytury (emeryturę dostarcza listonosz, gdyż nie ma konta bankowego).

Czy Urząd Skarbowy będzie zajmował część emerytury co miesiąc do całkowitej spłaty zobowiązania? Zastanawiam się, czy wysłać pismo do KRRiT o umorzenie długu z powodu trudnej sytuacji finansowej.

Czy wtedy będzie trzeba też złożyć zarzuty do egzekucji administracyjnej opłat abonamentowych do Urzędu Skarbowego, w którym napiszę, że wysłałem wniosek o umorzenie do KRRiT? Jeśli Urząd Skarbowy pozytywnie rozpatrzy wniosek, to do czasu odpowiedzi od KRRiT emerytura będzie dalej wypłacana czy zablokują ją do tego czasu wypłatę świadczenia?

3 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 9 miesięcy temu

Witaj, oczywiście pomysł z wnioskiem o umorzenie zobowiązania za abonament jest jak najbardziej trafny.
Mama rzeczywiście ma niezbyt wysoką emeryturę, dlatego warto próbować. Do wniosku można dołączyć również zaświadczenie lekarskie o potrzebie ponoszenia wydatków na leki, rachunki za mieszkanie i inne stałe koszta. Nie ma jednak pewności, że wniosek zostanie pozytywnie rozpoznany.

Odnośnie zarzutów do postępowania egzekucyjnego, to również nie ma pewności, że Urząd Skarbowy zawiesi postępowanie do czasu rozpoznania wniosku o umorzenie długu przez KRRiT. Sam wniosek do wierzyciela o umorzenie długu nie jest przesłanką ustawową do umorzenia egzekucji.

Jednakże tak jak napisałam na wstępie, warto próbować.

Pytasz o egzekucję z emerytury, to niestety do czasu umorzenia długu za zaległy abonament US może realizować zajęcie. Z emerytury mamy organ rentowy na rzecz KRRiT może potrącić do 25% świadczenia.

W jej dyspozycji musi jednak pozostawać kwota około 875 zł. Czyli w każdym miesiącu zostanie zajęta mamie kwota blisko 300 zł.

Mama jest emerytką, dlatego radzę dochować obowiązku zgłoszenia ulgi w zapłacie abonamentu radiowo-telewizyjnego. Gdyby wszystkie formalności zostały dochowane, kiedy mama weszła w wiek emerytalny, to dziś nie byłoby przedmiotowej egzekucji.

Teraz należy zgłosić się z mamą w dowolnej placówce Poczty Polskiej i złożyć wniosek o ulgę w abonamencie.

Wniosek o umorzenie/rozłożenie na raty abonamentu radiowo – telewizyjnego RTV

Wniosek o umorzenie rozłożenie na raty abonamentu radiowo - telewizyjnego RTV
Wniosek o umorzenie/rozłożenie na raty abonamentu radiowo – telewizyjnego RTV

Zwolnienie z abonamentu RTV emerytów druk

zwolnienie z-abonamentu-rtv-emerytów-druk
Zwolnienie z abonamentu RTV emerytów DRUK

Powiązane artykuły:

AvatarDamian odpowiedział 9 miesięcy temu

Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam Damian

Avatarcórka odpowiedział 7 miesięcy temu

Witam. Mój ojciec dostał dziś pismo z urzędu skarbowego o zajęciu rachunku bankowego z powodu braku płatności za abonament RTV od 2017 roku. Ojciec ma 65 lat i od kilku lat przebywa na rencie. Wysokość renty to niecałe 1500 zł, z czego musi wykupić leki oraz miesięczne opłaty. Bardzo proszę o pomoc, by moc się odwołać od egzekwowanej kwoty.

Twoja odpowiedź