Abonament RTV w Niemczech dla Polaków – nie płaciłam – co teraz?

Forum prawneKategoria: Abonament RTVAbonament RTV w Niemczech dla Polaków – nie płaciłam – co teraz?
Avatarmi.ki2000 zapytał 7 miesięcy temu

Witam.

Czy będę musiała spłacić dług za opłatę abonamentową w Niemczech? od października 2015 r. do marca 2016 r. przebywałam w Niemczech w ramach programu wymiany studenckiej Erasmus i mieszkałam w akademiku w jednoosobowym lokum.

Po zameldowaniu się dostawałam wezwania do zapłaty abonamentu radiowo-telewizyjnego (Antwortbogen ARD), ale je ignorowałam, bo w ówczesnym czasie była to dla mnie byt duża kwota, a musiałam wtedy opłacać akademik i utrzymać się tylko ze stypendium.

Przed powrotem do Polski wymeldowałam się i do tej pory trapi mnie czy oni się kiedyś nie upomną o zapłatę tego długu? czy to przepadło już? jak uniknąć płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego w Niemczech?

Bardzo proszę o odpowiedź i serdecznie pozdrawiam.

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 7 miesięcy temu

Witaj,

niestety, albo stety – współpraca międzynarodowa daje możliwość dochodzenia wierzytelności zagranicznych. Europejski tytuł wykonawczy pozwala prowadzić skuteczną egzekucję, niezależnie od tego, w którym kraju dłużnik przebywa.

Powyższe przekłada się na to, że organy niemieckie, trudniące się egzekucją należności abonamentowych (ARD ZDF Deutschlandradio) mogą skorzystać ze skutecznych narzędzi prawnych, by uzyskać tytuł wykonawczy, a następnie wszcząć egzekucję przeciwko dłużnikowi nawet w Polsce.

Czy tak się stanie, nie mamy pewności. Jednakże z informacji, jakie posiadam wynika, że niemieckiemu studentowi w pewnych przypadkach przysługiwać będzie zwolnienie z opłat abonamentowych.

Szkoda, że będąc na wymianie studenckiej, nie zagłębiłaś się w ten temat i nie spróbowałeś uzyskać zniżki lub całkowitego zwolnienia z obowiązku uiszczania abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Dziś możesz ignorować temat, czekając spokojnie na ewentualny rozwój sprawy, a jeśli ten nastąpi skierować prośbę o umorzenie należności lub zająć się sprawą już teraz.

Jeśli jesteś w posiadaniu wezwania do zapłaty zaległego czynszu, radzę odpowiadając na nie, wystosować pismo z wnioskiem o anulowanie opłaty. We wniosku możesz powołać się na trudności finansowe, wskazując, że dochodzona kwota jest dość wysoka oraz podnieść, że w Niemczech przebywałaś na wymianie studenckiej, mieszkałaś w akademiku i nie pobierałaś żadnego wynagrodzenia.

Do prośby o anulowanie opłaty abonamentowej załączy dokumenty potwierdzające podniesione okoliczności (legitymację studencką, umowę z uczelnią itp.).

Jeśli mówisz biegle po niemiecku, możesz próbować wyjaśnić sprawę, kontaktując się z właściwym urzędem telefonicznie lub drogą mailową. Możesz skorzystać ze strony  https://www.rundfunkbeitrag.de/

Powodzenia!

Twoja odpowiedź