Czy komornik może zabrać pieniądze ze stażu?

Kategoria: KomornikCzy komornik może zabrać pieniądze ze stażu?
Patryk zapytał 2 lata temu

Witam. Czy komornik może zabrać pieniądze ze stażu? Mam aktualnie zajęcie komornicze rachunku bankowego, na który wpływają pieniążki stażowe (960 zł). Czy nie będę mógł w dniu wypłaty ich odebrać, bo zajmie je komornik?

Pytam, ponieważ mam trudną sytuację materialną i nie ukrywam, że te parę groszy ze stażu mi jest bardzo potrzebne. Zajęcie komornicze w wysokości 2500 tysiąca. Proszę o szybką odpowiedź

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witaj,

wynagrodzenie ze stażu, wolne jest spod zajęcia przy długach innych niż alimentacyjne, przede wszystkim dlatego, że jego wysokość mieści się w kwocie wolnej od zajęcia – obecnie kwota wolna od zajęcia wynosi 1 877 zł netto.

Natomiast w przypadku egzekucji zobowiązań alimentacyjnych potrąceniu podlega do 60 % wynagrodzenia stażowego. Powyższe wynika z zapisu art. 833 § 1 i 11 kpc w związku z art. 87 kodeksu pracy.

Dlatego, jeśli Twoje stażowe, to podane 960 zł, nie musisz martwić się, że zostanie ono zajęte przez komornika, jeśli Twoje długi pochodzą z innych należności niż alimentacyjne.

Odnośnie samej egzekucji z rachunku bankowego, to i w tym przypadku występuje kwota wolna od zajęcia – przy egzekucji innych długów niż alimentacyjne.

prawnik

Nazywam się Katarzyna Janas-Bajson i udzielam najtańszych porad prawnych w Polsce

PROMOCJA TYLKO DZIŚ!

119 zł na 35 zł

Na każdy miesiąc bank zobowiązany jest udostępnić dłużnikowi środki na rachunku w kwocie 1 950 zł. Jeżeli stażowe, będzie jedynym wpływem na zajęty przez komornika rachunek bankowy, to kwota wolna nie zostanie wykorzystana, a egzekucja z rachunku bankowego nie będzie skuteczna.

Dodatkowo wspomnę, że w przypadku, kiedy jedynym Twoim źródłem dochodu, a tym samym majątkiem, będą pieniądze ze stażu, prawdopodobnie komornikowi nie uda się ściągnąć długu i egzekucja po kilku miesiącach zostanie umorzona. Chyba, że zdecydujesz się na dokonywanie dobrowolnych wpłat.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Aleksandra U. odpowiedział 2 lata temu

Dostałam pismo o zajęciu wierzytelności bieżących oraz przyszłych a jestem na stażu, pismo poszło również do mojego biura projektu, co mogę zrobić czy stażowe mi już nie przyjdzie?

Mój staż to 1017 zł a konto, na które mi wpływa mam tam 500 plus i rodzinne, co teraz mam robić? Czy biuro stażowe może odmówić mi przesyłania stażowego na konto?

czy-komornik-moze-zajac-staz

Twoja odpowiedź