Czy komornik ma prawo zabrać pieniądze ze stażu? czy staż podlega egzekucji?

Witam. Czy komornik może zająć wynagrodzenie za staż unijny? Obecnie moim jedynym utrzymaniem są pieniądze ze stażu prowadzonego przez UE (staż unijny), jest to kwota 1017 zł.

Proszę mi powiedzieć zatem co mam zrobić w przypadku kiedy komornik zajął mi połowę tych pieniędzy na koncie bankowym, które ponoć miało być wolne od zajęć komorniczych? do tej pory pieniądze ze stażu normalnie wpływały mi na konto, a tym razem już sama nie wiem, czy coś się w prawie zmieniło?

Byłam informowana, że minimalna kwota wolna od potrąceń komorniczych jest to 1500 z groszami, jedynie w przypadku zajęć alimentacyjnych jest odstępstwo od tego.

Szukałam informacji odnośnie tego i wydaje mi się, że komornik zajął staż bezprawnie. Proszę o pomoc mam małe dziecko, stąd moja obawa co robić… z czegoś muszę żyć, a mając 500 zł, będzie ciężko :/ czy staż podlega egzekucji komorniczej?


Staż a komornik

Czy komornik może zająć pieniądze ze stażu? czy staż unijny podlega egzekucji? w twoim przypadku doszło jak najbardziej do pomyłki, którą należy szybko wyjaśnić. Pieniążki, które wypracowałaś w ramach odbywania stażu unijnego w kwocie 1 017 zł miesięcznie netto, są wolne od zajęcia i komornik nie ma prawa ich zająć. Już ci wyjaśniam, dlaczego tak jest!

Ochrona stażowego – czyli czego komornik zająć nie może

Tak jak pisałam już wielokrotnie w odpowiedziach na pytania zmęczonych “trudną” egzekucją dłużników, komornik, prowadząc postępowanie w celu przymusowego ściągnięcia długu, nie może działać dowolnie. Jako sądowy organ egzekucyjny komornik stosować musi m.in. przepisy kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji.

W myśl zasadzie przewidzianej w art. 833 kpc., wynagrodzenie ze stosunku pracy podlega egzekucji w zakresie określonym w przepisach kodeksu pracy. Natomiast do egzekucji właśnie ze stażowego odnosi się zapis § 11, który mówi, że powyższe przepisy stosuje się odpowiednio również do zasiłków dla bezrobotnych, dodatków aktywizacyjnych, stypendiów oraz dodatków szkoleniowych, wypłacanych na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Jako że jesteś obecnie na stażu unijnym z Urzędu Pracy, a komornik prowadzi przeciwko tobie postępowanie egzekucyjne, aby ustalić, jaką dokładnie kwotę komornik może zająć w toku sprawy, sięgnę po przepis szczególny, do którego odesłał nas kodeks postępowania cywilnego.

Nie jesteś dłużnikiem alimentacyjnym, więc zgodnie z zapisem art. 87 § 1 pkt 1 kodeksu pracy w związku z § 4 niniejszego przepisu potrącenia z wypłacanego stażu nie mogą przekraczać jego połowy.

Jednak zgodnie z treścią art. 871 § 1 kodeksu pracy wolna od potrąceń komorniczych jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych, jeżeli dług jest inny niż alimentacyjny.

Staż unijny, a kwota wolna od zajęcia

Co oznacza to dla ciebie? Już ci wyjaśniam! Skoro pobierasz wynagrodzenie stażowe w kwocie 1 017 zł miesięcznie, to nie przekracza ono kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, które w obecnej chwili wynosi 1 530 zł netto.

Twoje stażowe jest niższe niż podana kwota, dlatego jest wolne od zajęcia i komornik nie ma prawa zająć z niego ani złotówki. W twojej dyspozycji powinna pozostać cała wypłacona przez Powiatowy Urząd Pracy kwota.

Komornik zajął pieniądze na koncie, co robić?

Biorąc pod uwagę powyższe, wiemy już, że dochód, jaki uzyskujesz, pracując obecnie na stażu, na który skierował cię Urząd Pracy, wolny jest od zajęcia w toku egzekucji. Jednak coś się stało, że twoje konto zostało uszczuplone. To, co ja uważam, że mogło mieć miejsce, to przekroczenie dostępnego na rachunku salda.

Muszę ci wyjaśnić, iż kwota wolna od zajęcia z wynagrodzenia z pracę, a w twoim przypadku stażu wynosi obecnie 1 530 zł, jest to jednak inna kwota niż ta, która winna pozostać w dyspozycji dłużnika na jego rachunku bankowym.

Ustawodawca przewidział, iż w razie egzekucji z rachunku bankowego bank powinien w każdym nowym miesiącu zwolnić, czyli udostępnić jego posiadaczowi kwotę wolną od zajęcia, która obecnie wynosi 1 575 zł. Chyba że posiadacz rachunku jest dłużnikiem alimentacyjnym. Wówczas kwota wolna od zajęcia nie występuje.

Zatem jako dłużnik, któremu w toku prowadzonej egzekucji zajęto rachunek bankowy, masz prawo dokonania w każdym miesiącu obrotów na kwotę wolną od zajęcia (1 575 zł) – liczą się wypłaty, przelewy, transakcję przy użyciu kartą.

Wpływ stażowego z pewnością nie wyczerpuje kwoty wolnej od zajęcia, ale może na ten sam rachunek wypływają ci pieniądze na dziecko – alimenty, świadczenie rodzinne, 500 plus.

Co prawda są to kwoty wolne od zajęcia i przy przelewach wykonanych przez Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej, czy GOPS-y bank z automatu powinien środki te zwolnić. Mogło się jednak tak nie stać i zasadnym wydaje się tu natychmiastowy kontakt z bankiem. Jeśli chodzi o alimenty, by bank zwolnił pieniądze, należy przedłożyć odpis wyroku.

Mogło zatem stać się tak, że po wyczerpaniu kwoty wolnej od zajęcia, bank dokonał potrącenia pieniążków ze stażu unijnego, o których napisałaś i przekazał je komornikowi.

Wniosek o zwolnienie konta bankowego spod egzekucji

Tak czy inaczej, wszystkie pieniążki, jakie otrzymujesz, czy to ze stażowego, czy na dziecko wolne są spod zajęcia.

Aby nie doszło w przyszłości do ich kolejnego zajęcia, powinnaś zwrócić się do komornika z wnioskiem o zwolnienie rachunku spod egzekucji. A w tym momencie wystąpić również o zwrot bezprawnie zajętych środków. Do tego celu możesz użyć poniższego wzoru pisma:

Wniosek o zwolnienie spod zajęcie konta bankowego

wniosek-do-komornika-o-zwolnienie-spod-zajecia-konta-bankowego-wzor-pdf-doc

Wniosek do komornika o zwolnienie spod zajęcia konta bankowego WZÓR

Udaj się do kancelarii komorniczej, która zajmuje się twoją sprawą z przygotowanym wydrukiem z rachunku bankowego np. z ostatnich trzech miesięcy. Po złożeniu wniosku komornik powinien zwolnić rachunek oraz zwrócić błędnie pobrane kwoty.

Mam nadzieje, że ze wszystkim sobie spokojnie poradzisz. Jeśli będziesz miała problem natury prawnej, np. komornik nie będzie chciał współpracować i zwrócić zajętych środków pamiętaj, że możesz złożyć skargę na czynność komornika, która w razie spotkania się z jego odmową trafi do sądu.

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Życzę powodzenia i wszystkiego dobrego!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

9 komentarzy w “Czy komornik ma prawo zabrać pieniądze ze stażu? czy staż podlega egzekucji?”
 1. Moja droga, staż finansowany z UE nie podlega egzekucji komorniczej, problem pojawia się, kiedy komornik zajmuje konto bankowe dłużnika na które staż unijny wpływa, wtedy może być problem. Oczywiście komornik na Twój wniosek powinien zwolnić z zajęcia zajęte środki pieniężne. Jeśli komornik będzie kręcić nosem, to możesz zaskarżyć czynność komornika. Skargę na czynności komornika reguluje art. 767 K.p.c. Skargę na komornika należy wnieść do komornika który dopuścił się czynności niezgodnej z prawem (zajęcie stażu z UE).

 2. Pierwsze słyszę, żeby komornik zajmował staż z UE, ale coś musi być na rzeczy, bo na forach jest wiele wątków, gdzie ludzie żalą się na komornika i wciąż pytają czy komornik może zająć wynagrodzenie za staż unijny. Autorka posta musi zażądać od komornika zwrotu zajętego stażu w pełnej jego kwocie. Problem może powstać, jeśli stażowe powędrowało już na konto wierzyciela, ale nie wiem niestety jak dalej wygląda procedura przekazywania wierzytelności…

 3. Pani Katarzyno, a czy komornik może zająć stażowe z urzędu pracy? czy to jest to samo co staż unijny?! bo jeśli moje stypendium za staż z Urzędu Pracy jest niższy niż minimalna krajowa (1530 zł netto), to komornik też nie będzie mógł go zająć mi czy dobrze rozumiem? no chyba, że ktoś ma długi za niepłacone alimenty. Wyczytałam też, że gdy Komornik dokona zajęcia stypendium za odbywany staż z Urzędu pracy, trzeba w ciągu 1 tygodnia od zajęcia złożyć do Sądu Rejonowego skargę na czynności komornika.

  Warto też chyba przytoczyć tu art. 833 § 1 (1) ustawy z dnia 17 listopada 1964r. Kodeks postępowania cywilnego do zasiłków dla bezrobotnych, dodatków aktywizacyjnych, stypendiów oraz dodatków szkoleniowych, wypłacanych na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy – stosuje się przepisy o egzekucji z wynagrodzenia za pracę w zakresie określonym w przepisach kodeksu pracy.

  1. Janina Gołębiecka

   Witaj, stażowe z urzędu pracy nie może być zajęte przez komornika, bo jego kwota jest mniejsza niż kwota minimalnego wynagrodzenia. Stażowe traktowane jest przez komornika tak samo jak wynagrodzenie za pracę.

 4. Co mam zrobić teraz, przyszło też że komornik zajął mi konto bankowe – ile może zabrać? jestem na stażu wezmę 1506 zł tam też wpływają alimenty i 500 plus – co mam zrobić? Czy pismo o stanie majątku mam wypełnić i odesłać? Jak odblokować konto? przecież komornik nie wie co wpływa na konto moje z czego się utrzymuje…

 5. Dzień dobry, mam do spłaty komornika 3500 zł. Nie pracuje obecnie, jestem na stażu z projektów unijnych otrzymuję za staż 997 zł, otrzymuję alimenty na dzieci w kwocie 770 zł i zasiłki z Gops oraz 500 +. Czy komornik ma mi prawo zabrać z konta cały staż? Jestem współwłaścicielem samochodu czy też ma prawo go zabrać?

 6. czy jeśli mam pracę, a pracodawca przyjmie mnie na staż, czy może komornik zająć pieniążki z urzędu pracy? wiem, że z umowy o prace to tak 60%, a denerwuje mnie to jak dostane tylko 700 zł a za to nie wyżyję, na jazdę do pracy tez potrzebuje i na rachunki nie mam, jak z komornikiem dogadać się? potrzebuje porady, już sam nie daje rady żyć za 700 zł….

 7. Dzień dobry, podjęłam w tamtym miesiącu staż trzymiesięczny i moje wynagrodzenie wynosi 997 zł przez trzy miesiące, ile z tego może zabrać komornik? jak mam zadłużenie w alimentach? a to jest jedyne źródło mojego dochodu? czy mogę założyć konto na dziecko, jak ma 12 lat i czy mi komornik nie zajmie go z góry? dziękuję za pomoc.

 8. Dzień dobry. Czy na staż może wejść komornik? Od września pobieram zasiłek stażowy z PUP. Logując się na stronie banku, zobaczyłam, że mam blokadę przez komornika.Dnia 23 października otrzymałam pismo na adres do korespondencji o zajęciu wynagrodzenia oraz 5 tytułów wykonawczych od 2012 roku gdzie nie jest wskazane, o co chodzi. Te środki to jedyne moje źródło utrzymania. Nadmienię, że jestem pacjentem onkologicznym. Bardzo proszę o pomoc.

Comments are closed.