Zobacz jak wyjść z długów! jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze!

Każdy dług jest zły! ZOBACZ jak wyjść z długów, jak oszczędzać i jak zarobić pieniądze na spłatę zadłużenia! Jak się pozbyć długów komorniczych. Co to jest pętla zadłużenia – jak jej uniknąć i jak wyjść z zadłużenia!

Egzekucja z rachunku bankowego zakończona, a rachunek wciąż zablokowany?!

Witam. Mam problem z komornikiem, a właściwie z dwoma komornikami, jeden z komorników miał prowadzić postępowanie egzekucyjne i zablokował mi rachunek bankowy, lecz sytuacja zmieniła się i odstąpił od prowadzenia czynności i przekazał sprawę do komornika w moim miejscu zamieszkania.

Problem mam taki, że czynności komornicze zostały zakończone, spłaciłem całość zadłużenia, dostałem pismo o zakończeniu egzekucji komorniczej, a konto bankowe nadal mam zablokowane przez komornika, komornik który je zablokował twierdzi, że sprawę przekazał do drugiego komornika i on może zdjąć blokadę, natomiast komornik który to prowadził twierdzi, że nie zakładał blokady na rachunek bankowy i jej zdjąć nie może.

Wynagrodzenie wpływa 100% na konto lecz nie mogę z tych środków korzystać przez blokadę rachunku bankowego, dalej z konta mogę wypłacać kwotę wolną od zajęć.

Co mam zrobić w tej sytuacji żebym dalej mógł korzystać z konta i wypłacać kwotę którą przelewa mi zakład pracy? Z góry dziękuję za pomoc z Poważaniem Mariusz R.


Zajęcie rachunku bankowego dłużnika – pierwszy krok w egzekucji długu

W myśl art. 799 kpc, wniosek o wszczęcie egzekucji lub żądanie przeprowadzenia egzekucji z urzędu, umożliwia prowadzenie egzekucji według wszystkich dopuszczalnych sposobów, z wyjątkiem egzekucji z nieruchomości.

Skierowanie egzekucji do nieruchomości dłużnika oraz składników jego majątku, do których przepisy o egzekucji z nieruchomości stosuje się odpowiednio, jest możliwe tylko na wniosek wierzyciela.

Wierzyciel może wskazać wybrany przez siebie sposób albo sposoby egzekucji. Organ egzekucyjny stosuje sposób egzekucji najmniej uciążliwy dla dłużnika (teoretycznie), bo w praktyce często dochodzi do nadmiernej egzekucji.

Zajęcie rachunku bankowego może być zatem jedną z pierwszych czynności do jakich przystąpi komornik po otrzymaniu wniosku wierzyciela o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. A wniosek o wszczęcie egzekucji wygląda np. tak:

wniosek-o-wszczecie-egzekucji

Dzieje się tak dlatego, że obecne systemy informatyczne pozwalają wyznaczonym pracownikom kancelarii komorniczych praktycznie w ciągu kilku minut ustalić, czy dłużnik ma rachunek bankowy i w jakim banku (system OGNIVO). A następnie dokonać jego zajęcia – przy minimum formalności, bez kosztów i przy małym nakładzie pracy.

Egzekucja z rachunku bankowego krok po kroku:

Jak wskazuje art. 889 kpc w celu dokonania egzekucji z wierzytelności z rachunku bankowego komornik ogólnej właściwości dłużnika:

 • przesyła do banku, w którym dłużnik posiada rachunek, zawiadomienie o zajęciu wierzytelności pieniężnej dłużnika pochodzącej z rachunku bankowego do wysokości należności będącej przedmiotem egzekucji wraz z kosztami egzekucyjnymi,
 • komornik następnie wzywa bank, aby nie dokonywał wypłat z rachunku bankowego dłużnika bez zgody komornika do wysokości zajętej wierzytelności, albo zawiadomił komornika w terminie siedmiu dni o przeszkodzie do przekazania zajętej kwoty; zawiadomienie jest skuteczne także w przypadku niewskazania rachunku bankowego,
 • następnie komornik zawiadamia dłużnika o zajęciu jego wierzytelności z rachunku bankowego, doręczając mu odpis zawiadomienia skierowanego do banku, o zakazie wypłat z rachunku bankowego.

W czasie kiedy prowadzona jest egzekucja z rachunku bankowego dłużnika, w jego dyspozycji pozostaje jedynie kwota wolna od zajęcia. W roku obecnym jest to 1 575 zł.

Pozostałe środki, które nie są wyłączone od zajęcia (min. świadczenie 500 plus, świadczenie społeczne wypłacane przez Ośrodki Pomocy Społecznej, świadczenia rodzinne) zostają przez bank zablokowane i następnie przekazane komornikowi – tak mówi art. 890 kpc.

Umorzenie egzekucji = zwolnienie rachunku bankowego

Ściągnięcie całej należności, a także dobrowolna spłata długu, prowadzi do umorzenia postępowania komorniczego i uchylenia dokonanych czynności egzekucyjnych (…) art. 826 kpc.

Co oznacza to dla dłużnika w praktyce? Dokładnie, to że jeśli doszło do umorzenia postępowania egzekucyjnego, komornik zobowiązany jest cofnąć zajęcie także rachunku bankowego.

Bank nie działa samoistnie, nie posiada również żadnych informacji o przebiegu postępowania egzekucyjnego, zobowiązany jest natomiast działać zgodnie z „instrukcjami” wydanymi przez organ egzekucyjny.

Cofnięcie zajęcia rachunku bankowego dłużnika skutkuje tym, że dłużnik znów posiada prawo dysponowania wszystkimi zgromadzonymi na rachunku środkami.

Komornik umorzył postępowanie egzekucyjne ale nie zwolnił rachunku – co zrobić?!

Sytuacja, o której piszesz moim zadaniem jest kuriozalna. Ktoś w kancelarii komorniczej zapomniał czegoś i teraz ty musisz się z tym „bujać”. Rozumiem, że liczy się dla ciebie czas i chcesz jak najszybciej uzyskać dostęp do swoich pieniędzy.

Spróbuj rozwiązać problem biorąc sprawy w swoje ręce. Przede wszystkim ustal, które zajęcie figuruje na rachunku (nazwę komornika i sygnaturę akt). Możesz to zrobić kontaktując się z bankiem, a jeśli posiadasz rachunek elektroniczny sprawdź blokady na swoim rachunku bankowym.

Po ustaleniu, o którego komornika chodzi, możesz zadzwonić do jego kancelarii komorniczej i już przekonująco poprosić o zdjęcie zajęcia rachunku bankowego.

Postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego

Możesz również odszukać postanowienie komornika o umorzeniu postępowania egzekucyjnego – powinieneś je otrzymać pocztą po tym jak komornik zakończył sprawę i z nim udać się do banku. Jeśli nie masz tego postanowienia, komornik zobowiązany jest ci je wydać.

Jeśli przedłożysz w banku postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego w sprawie, w związku z którą figuruje blokada na rachunku, bank sam zdejmie zajęcie z twojego konta.

Jak widzisz rozwiązanie sprawy nie powinno być dla ciebie kłopotliwe. Moim zadaniem odbędzie się również bez potrzeby pisania skarg na komornika, czy zażaleń. Zrób tak jak napisałam, a wszystko szybko wróci do normy.

Skarga na czynności komornika – wzór

Wybrałam dla Ciebie do przeczytania:

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...


2 komentarzy

 1. Anna

  Dostałam zawiadomienie o wszczęciu egzekucji komorniczej, mam dwa konta bankowe, z których korzystam. Na jednym z nich jest już blokada, na drugim nie. Czy będzie też blokada na drugim koncie bankowym? Czy komornik zablokuje wszystkie moje konta bankowe? czy jedno?

  • Janina Gołębiecka

   Janina Gołębiecka

   Będzie blokada również na drugim koncie bankowym, komornik poszukuje rachunków bankowych dłużnika za pomocą systemu OGNIVO. Komornik czynność poszukiwania rachunków bankowych dłużnika wykonuje zza swojego biurka i robi to kilkoma kliknięciami myszki.

NAPISZ KOMENTARZ